Προβληματισμός για την εγκατάσταση

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168505 από Marios64
Έχω ήδη αγοράσει το La Nordica FOCOLARE 70 PIANO EVO CRYSTAL www.lanordica-extraflame.com/en/products...70-piano-evo-crystal και βρίσκομαι στη φάση της τοποθέτησης. Έχω χτίσει εξωτερικό θερμοθάλαμο 1.10 πλάτος χ 0,75 βάθος χ 2 μέτρα ύψος ώστε το τζάκι να έρθει "πρόσωπο" με τον εσωτερικό τοίχο. Εχω αφήσει τρύπα διαμέτρου 27 εκ. για να περάσουμε διπλή μονωμένη inox καμινάδα Φ200-250 (καμινάδα περίπου 5,5 μέτρα από τον θερμοθάλαμο μέχρι το καπέλο).
Επίσης έχω αφήσει 2 τρύπες στον εξωτερικό τοίχο χαμηλά, μια για Φ 100 (για την αεροκουρτίνα) και μια Φ150 για φρέσκο αέρα στο θερμοθάλαμο. Ρυθμιζόμενες.

Αυτά που με προβληματίζουν είναι:

1. Χρειάζεται και παροχή αέρα εσωτερικά κάτω από το τζάκι για να παίρνει αέρα από το εσωτερικό του σπιτιού στο θερμοθάλαμο; ή αρκεί ο εξωτερικός;

2. Η περσίδα πάνω από τζάκι να είναι όσο το δυνατόν φαρδύτερη; Μου λένε για 60 χ 15 εκ. αλλά σκέφτομαι να την κάνω πχ 100 χ 10.

3. Μέσα στο θερμοθάλαμο η απόσταση από την έξοδο καμινάδας του τζακιού μέχρι την οροφή του θερμοθαλάμου είναι περίπου 50 εκ. Εκεί πρέπει να μπουν δυο γωνιακά κομμάτια καμινάδας 45 μοιρών ώστε να "φύγει" περίπου 20 εκ. πίσω η καμινάδα για να βγει μετά κάθετα απάνω. Οι γωνίες αυτές να είναι απλές και όχι μονωμένες; Ξέρω ότι γενικά προτείνετε αμόνωτη και ίσως από μαύρο χάλυβα αλλά σκέφτομαι μήπως η διπλή κάνει καλύτερη εφαρμογή και είναι ασφαλέστερη μη χάνει καυσαέρια μέσα στο θερμοθάλαμο και τα εισπνέουμε μετά... Επίσης προβληματίζομαι διότι το πάνω μέρος της εστίας μου είναι ήδη υπερκατασκευή που λειτουργει ως εναλλάκτης και γι αυτό τα καυσαέρια έχουν και σχετικά χαμηλή θερμοκρασία στη συγκεκριμένη εστία. Μήπως πρέπει να βάλω διπλή μονωμένη και μέσα στο θερμοθάλαμο ώστε τα καυσαέρια να μην χάνουν και άλλη θερμότητα και δεν τραβάει η καμινάδα;

4. Η πάνω πλάκα του θερμοθαλάμου είναι επίπεδη. Θα ντυθεί με izol. Μήπως πρέπει να της δημιουργήσω μια κλίση ώστε να φεύγει καλύτερα ο αέρας προς την περσίδα ψηλά;

Στις σελ 80-85 του manual www.lanordica-extraflame.com/sites/defau...7000_foc-ghisa_8.pdf οι σχετικές εικόνες
Last edit: 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Marios64.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168553 από Marios64
Κάποιος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168554 από dimlyk
1,ναι το δειχνει και στα σχεδια ξεκαθαρα σελ 78-81
2,βασει σχεδιου ειναι 1000 εκ2 η πανω και 750 η κατω
3. δεν χρειαζεται να βαλεις μονωμενη δεν επηρεαζει τον ελκυσμο ..απεναντιας το απολυτως σωστο θα ηταν να βαλεις κι ενα βαρυτικο νυταμπερ σε περιπτωση υπερβολικου ελκυσμου ...σε καθε περιπτωση σω σωστη εγκατασταση του τελειωματος της καμιναδας
4.επιθυμητο αλλα οχι απαραιτητο μια μικρη κλιση οπως στα σχεδια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Marios64

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168559 από Marios64
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Εχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Το αμόνωτο κομάτι καμινάδας μέσα στο θερμοθάλαμο να είναι inox ή μαύρος χάλιβας;
2. Οι περσίδες τύπου σχισμής πχ net-home.pl/userdata/gfx/811ce58a9893815a940d56976c3b52b4.jpg και όχι σχάρας είναι προτιμότερες λόγω εμφάνισης;
3. και το σημαντικότερο: έχω αφήσει πίσω χαμηλά εξωτερικά 2 τρύπες για είσοδο εξωτερικού αέρα. Μια Φ100 που οδηγεί τον αέρα με ινοξ σπιραλ που κουμπώνει ψηλά στο τζάκι δίπλα στην καμινάδα και λειτουργεί ως αεροκουρτίνα και ίσως τροφοδοτεί και την εστία με τον απαραίτητο αέρα και μια Φ120 που την άφησα για να μπαίνει ελεύθερα αέρας εξωτερικός στο θερμοθάλαμο. Μήπως αυτή η δεύτερη παροχή εξωτερικού αέρα δεν χρειάζεται και απλώς μου κρυώνει τον αέρα στο θερμοθάλαμο; Αν είναι να την κλείσω τώρα πριν το τοποθετήσω οριστικά!
4. Οι βαμένες καμινάδες είναι αντοχής ή το χρωμα φεύγει με τον καιρό;
Last edit: 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Marios64.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168560 από dryianni

Marios64 έγραψε:
1. Το αμόνωτο κομάτι καμινάδας μέσα στο θερμοθάλαμο να είναι inox ή μαύρος χάλιβας;
;

Έλεος πια με αυτό το "παραμύθι" με το "μαύρο χαλυβα".
Πρόκειται για απλή "μαύρη" λαμαρίνα, η.οποία βάφεται με μια ειδική "πούδρα", η οποία της επιτρέπει να έχει αντοχή στη.θερμοκρασία έως 600 βαθμούς. Κάτι που κάνουν ήδη κάποιοι ανοξείδωτοι καπναγωγοι όταν συνδέονται μεταξύ τους χωρίς φλάντζα σιλικόνης και στο 1/3 της τιμής.
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι Έλληνες κατασκευαστές ανοξειδωτων καπναγωγων έχουν πιστοποίηση αντοχής στη θερμοκρασία έως τους 450 βαθμούς.
Απλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να μην πέφτουμε θύματα ανίδεων (;) εμπόρων ή τοποθετητών.

Marios64 έγραψε: ...Μήπως αυτή η δεύτερη παροχή εξωτερικού αέρα δεν χρειάζεται και απλώς μου κρυώνει τον αέρα στο θερμοθάλαμο; Αν είναι να την κλείσω τώρα πριν το τοποθετήσω οριστικά!
;

Βαρυτικό ή ηλεκτρονικά ελεγχόμενο damper με αισθητήρα θερμοκρασίας ειτε στην έξοδο του Θέρμου αερα από την εστία (χωρίς έφαψη) είτε στην έξοδο των καυσαερίων (συνδεση με καπναγωγό).

Marios64 έγραψε: 4. Οι βαμένες καμινάδες είναι αντοχής ή το χρωμα φεύγει με τον καιρό;

Όχι, δε φεύγει για τους λόγους που ανέφερα στην απάντησή μου στο ερώτημα νο 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168563 από dimlyk
1. διαλεγεις και περνεις ,,σαφως καλυτερο ειναι το μαυρο και λογω υλικου και λογω μαζας
2,οχι ειναι ειδικες κι οχι απλη κορνιζα..δεν βγαινουν σε τετοιες διαστασεις φυσικα αν επιμενεις μπορεις να παρεις 4 γωνιες αλουμινενενιες κι ενα λαιμο και να φτιαξεις κατι που να μοιαζει

3. οταν λες κουμπωνει ψηλα στο τζακι τι εννοεις ? ,,,η αεροκουρτινα ειναι αλλο πραμα
η αλλη Φ120 καλα κανει και υπαρχει και καλα ειναι να οδηγηθει κατω απ την εστια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ