Καπνίζει το τζακι

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167274 από Jenia
Καπνίζει το τζακι δημιουργήθηκε από Jenia
Καλησπέρα! Θα πω κ εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ κ 2 χρόνια σχεδόν .αγορασαμε ένα ενεργειακό τζάκι (ελληνικησ Κατασκευής)το οποίο το πέρασε αυτός που είχε αναλάβει την ανακαίνιση του σπιτιού. Το ανάψαμε κανονικά έκαψε αλλά ήταν καλοκαίρι πριν μπούμε στο σπίτι για να το δοκιμάσουμε. Έχει 2 ροές για να βγαίνει ο ζεστός αέρας δεξιά αριστερά κ μια ελεύθερη . Στο πρώτο ανανά τον χειμώνα του 2017 όλα καλά ανοίγω την πόρτα για το ξύλο κ βγάζει από παντού καπνό από όλες τι ροές έκτος από την πόρτα μετο που πήρε μπρος κ το βεντιλατερ κ από τις ροές τις πλαϊνές . Φωνάζω τον μάστορα δν είχαν συνδέσει το βεντιλατερ με τα μπουριά . Οκ λέω λύθηκε το κακό. Ανοίγοντας όμως την πόρτα για να βάλω ξύλο (κασέτα είναι) βγάζει καπνό από την ελεύθερη ΡΟΗ . Το έσπασαν Ανέβασαν την καμινάδα τίποτα. Τι θα κάνω δν ξέρω έχω φρικάρει . Κ είναι κ μέσα στη μέση σαν γκομουτσα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167282 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Καπνίζει το τζακι
Tragic.
- Εχετε βγάλει μήπως φωτογραφίες απο το στάδιο κατασκευής ? Μόνον έτσι θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς απο τους έμπειρους τζακάδες που έχουμε στο φόρουμ.

- Η τρίτη φωτογραφία, τι ακριβώς δείχνει ? Είναι η πίσω πλευρά - είσοδος αέρα καύσης ?
- Περιγράψτε αν μπορείτε την καμινάδα. Διατομή - διαδρομή - κούρμπες κλπ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167288 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τώρα να αρχίσω τα γνωστά κατεβατά μου ότι δεν υπάρχει πλαίσιο νόμου που να απαγορεύει ο οποιοσδήποτε να τοποθετεί τζάκι ή ότι αγοράζουμε τζάκι που δεν έχει πιστοποίηση απο ανεξάρτητο φορέα ?? Ας μη το κάνω . Το τζάκι σας απο ότι βλέπω είναι τούνελ .ανοίξτε 2 μεγάλες περσίδες και απο τις 2 πλευρές 80 επί 5 κάτω απο το τζάκι και θα λύσετε το πρόβλημα σας .αν δεν το λύσετε είναι κατασκευαστικό λάθος του κατασκευαστή .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167301 από Jenia
Απαντήθηκε από Jenia στο θέμα Καπνίζει το τζακι
Συγνώμη που απαντάω έτσι αλλά είμαι νέο μέλος κ δεν γνωρίζω τα κατατόπια. Η καμινάδα πρέπει να είναι περίπου 7 μέτρα.κ είναι φ30 η 35. Η Τρίτη φωτογραφία είναι από το μπαλκόνι που παίρνει αέρα. Οι περσίδες πρέπει να είναι δυο από κ από τα πλαγιά;αν είναι μπροστά κάτω από τις πόρτες; Να πω ότι όταν το σπάσαμε το καλοκαίρι κ ήταν ανοιχτό από τα πλαγιά καθώς άνοιγα την πόρτα νομιζω δν μύριζε. Με κλειστές όλες τις μπαλκονόπορτες για να έχω καθαρή εικόνα. Έχω φρικάρει με αυτό το τζακι πια. Σας ευχαριστω πολύ. Για τις απαντήσεις. :) θα ψάξω αν έχω καμία φωτογραφία για το πως ήταν μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167303 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καπνίζει το τζακι
προσεξε αυτο που ειπε ο δημητρης πριν ...
η ελευθερη περσιδα για να δουλευει πρεπει να παιρνει αερα απο το δωματιο
επιπλεον αν το σπιτι ειναι αρκετα στεγανο ισως υπαρχει κι εκει ενα προβληματακι μια και κατα τα φαινομενα το τζακι σου παιρνει ολους τους αερηδες απ το μπαλκονι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167305 από Jenia
Απαντήθηκε από Jenia στο θέμα Καπνίζει το τζακι
Ακόμη κ ανοιχτά να έχω τις μπαλκονοπορτεσ όταν ανοίγω την πόρτα του τζακιού προς επάνω σαν κασέτα δηλαδή καπνίζει πολύ. Αν την ανοίξω προς τα έξω δν μυρίζει τόσο αλλά πάλι μυρίζει αν κάνω πολύ ωρα να φτιάξω τα ξύλα κ να βάλω άλλο.παντα από την ελεύθερη Ροη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ