Salgueda Helios 800 - Μέτρια αποτελέσματα

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165744 από k.harrys
Γεια σας και από μένα!
Έχω βάλει ένα Salgueda Helios 800 σε μια μεζονέτα που είναι περιππου 90τμ ισόγειο ενιαίο χώρο κουζίνα σαλόνι και άλλο τόσο 1ο όροφο.
Εξωτερικές συνθήκες τώρα που γράφω 6C. Γύρισα σπίτι το απόγευμα και είχα 18,8! Άναψα ένα 24αρι και ένα 18αρι καναλάτα στο ισόγειο και μετά από 2 ώρες κοιτάζω και είχαμε φτάσει 22,0 αλλά παραπάνω δεν πήγαινε. Ε λέω ας βάλω το τζάκι και να τα κλείσω. Παρέμεινα και με το τζάκι τελικά στους 22 αλλά με σβηστά τα κλιματιστικά.
Τώρα αυτό το αποτέλεσμα θεωρείτε οκ;

Περί του τζακιού.. Είναι μια κασέτα που μπήκε ενώ σπάσαμε το παλιό. Είδα βάζανε πετροβαμβακες κτλ και θυμάμαι οτι βάλανε ευκαμπτο inox σωλήνα όσο μπορούσαν μέχρι να φτάσουν στην τσιμεντένια καμινάδα. Μου λέγανε να βάλω περσίδα ψηλά και χαμηλά για να κυκλοφορεί αέρας αλλά φυσικά δεν το έκανα γιατί δεν θέλω να αναπνέω αέρα που προέρχεται από πετροβάμβακα.

Σωλήνα για να τραβάει αέρα έχουμε βάλει από κάτω και τραβάει από το υπόγειο γκαράζ με την λογική οτι το τραβάει εύκολα απο την γκαραζόπορτα.

Σωλήνες με ζεστό αέρα βάλαμε 1 στο σαλόνι και 1 σε ένα υπνοδωμάτιο.

Έβλεπα τωρα σε κάποιες παρουσιάσεις μελών που δεν έχουν κασέτες αλλά κανονικό τζάκι που όλο το κομμάτι πάνω από το τζάκι με την καμινάδα το φτιάχνανε θερμοθάλαμο ελευθερης ροής με πετροβάμβακα γυψοσανίδα και επιστρωση αλουμινιου και βάζανε περσίδες αναπνοής. Κάνουν τόσο δουλειά αυτοί οι θερμοθάλαμοι;;

Στην περίπτωση μου υπάρχει εύκολο περίπτωση βελτίωσης της κατάστασης η πρέπει να γκρεμιστεί όλη η πρόσοψη και να γίνει σωστό από την αρχή ;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165745 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Salgueda Helios 800 - Μέτρια αποτελέσματα
Οι οδηγιες εχουν εφαρμοστει???

γιατι εδω
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...mid=384&limitstart=0

εχει κανονικότατα γριλιες.........

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165748 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Salgueda Helios 800 - Μέτρια αποτελέσματα
στα φυσικης ροης ο μονος τροπος να ζεστανουν ειναι ο θερμοθαλαμος στο δικο σου αν και δεν ειναι απαραιτητος ειναι επιθυμητος γιατι παντα υπαρχει θερμοτητα στον χωρο εκει και με τις γριλιες πανω κατω περνουμε και απο αυτη
οσο για την αποδοση ..το σπιτι ειναι αρκετα μεγαλο και το τζακι δεν εχει σταθερη αποδοση ...αποδιδει αναλογα με το ποσο το ταιζουμε το ποσο καλη ειναι η καυση κλπ
εχετε κανει λαθη οπως το σπιραλ αλλα το ζητουμενο ειναι αν η καυση ειναι σωστη κι αυτο εσυ το ξερεις .
δες την μετατροπη που σου εδειξε ο φωκιωνας και ειναι πολυ σωστη κι αποφασιζεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165756 από k.harrys
Απαντήθηκε από k.harrys στο θέμα Salgueda Helios 800 - Μέτρια αποτελέσματα
Εγώ είμαι όπως στο αρχικό στάδιο που δέιξατε σε αυτό το link
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...mid=384&limitstart=0

Δηλαδή σπιραλ... και χωρίς καμία γρίλια.. Απλά μπήκε μια κασέτα και αεραγωγοί που στέλνουν ζεστό αέρα.
Εντέλει για αυτό που έχω κάνει έπρεπε να αποδίδει καλύτερα ή αυτό είναι;
Εγώ διαβάζω εδώ ότι ζεσταίνουν ολόκληρα σπίτια και εγώ κρυώνω χαχα
Εντάξει το σπίτι είναι όντως μεγάλο.. Από τις σκάλες φεύγει η ζέστη πάνω... και υπάρχουν και σκάλες που πάνε στο υπόγειο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165762 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Salgueda Helios 800 - Μέτρια αποτελέσματα
αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες ....ποσο καλα ειναι μονωμενο το σπιτι...ποσο το ταιζεις ...ποση ωρα καιει ...και ποσο καλα καιει ...και υπολογισε οτι σε καλη περιπτωση απ τα 18 kw που ειναι το τζακι εσενα σου δινει γυρω στα 10-13


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165766 από k.harrys
Απαντήθηκε από k.harrys στο θέμα Salgueda Helios 800 - Μέτρια αποτελέσματα
Το σπίτι είναι αρκετά καλά μονωμένο αν και έχει τεράστιο αλουμίνια τα οποία δεν είναι ενεργειακά. Κατα τα άλλα παρόλο το κρύο που έχει έξω σας είπα οτι χωρίς καμία θερμανση ολη μερα γυρίζω σπίτι και βρίσκω 19.0 άντε να πέσει και 18,8. Το πόσο το ταίζω.. Ε του ρίχνω ξύλα.. Καίει μια χαρά. Συνέχεια το έχω τιγκαρισμένο. Αλλά από ότι καταλαβα αν περίμένω με 320m3/h που στέλνουν τα 2 ανεμηστηράκια στο σαλόνια δεν θα δω προκοπή ποτέ. Δεν το λειτουργώ με περσίδες με φυσικής ροής θερμοθάλαμο όπως άλλοι να το εκμεταλευομαι σαν να είναι καλοριφέρ άρα δεν τι μπορώ να περιμένω... Δεν είμαι ικανοποιημένος πάντως. Δεν ξέρω αν αυτά τα ανεμηστηράκια τύπου υπολογιστή μπορούν να μπούν μεγαλύτερα για να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό. Συνολικά έχει 4 τα οποία συνολικά στέλνουν 640m3/h. Η ταχύτητα αέρα που έχει η περσίδα είναι αστεία πάντως. Ζεστός αέρα αλλά ίσα που καταλαβαίνεις ότι "βγαίνει"... Δεν είναι π.χ. σαν ένα αερόθερμο που βγάζει πράγμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ