επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163320 από geodag
Ξέρεις πιο είναι το θέμα μου φίλε μου dimlyk ότι εγώ μετά από αυτά που μου είπατε μου ανοίξατε τα μάτια και θα σας ακούσω αλλά η πέτρα που έχω δει δεν μου αρέσει με αρμούς....είναι πιο όμορφη χωρίς αρμολογηση... Κα δεν ξέρω τι να κάνω πάνω σε αυτό.... Σκέφτομαι να δω τι θερμοκρασία θα έχει η γύψοσανιδα μετά από όλες τις μονώσεις και του τζακιού και της καμινάδας και να δω αν θα βάλω τις πέτρες με αρμους η όχι!! Εσύ τι λες??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163322 από gjp
ειχα και εγω γυψοσανιδα και φοβομουν μην σκασει στους αρμους απο την θερμοκρασια αφενος αλλα και να μην τριζει απο το ηχοσυστημα ετσι εβαλα knauf chimney πετροβαμβακα σε επαφη με την γυψοσανιδα και μετα το πετροβαμβακα πυριτικο ασβεστιο,η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη
Εχω και 2 φωτογραφιες απο το σταδιο της κατασκευης πριν ολοκληρωθει ο θερμοθαλαμος με το πυριτικο
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by gjp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163323 από geodag
Φιμε μου... 1ον μιλάς για υδραυλικο τζάκι?? Το λέω γιατί εμένα δεν με ενδιαφέρει ο θερμοθαλαμος να ανεβάζει θερμοκρασίες ίσα ίσα που θέλω να αερίζεται καλά για να μην ανεβαζει θερμοκρασία στην γύψοσανιδα... Και 2ον έχεις κολλήσει πέτρα πάνω στην γύψοσανιδα?? Εσύ για να καταλάβω έκανες έναν δεύτερο θάλαμο μέσα στον θερμοθαλαμο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163324 από gjp
το τζακι ειναι αεροθερμο οχι υδραυλικο,δεν εχω κολλησει πετρα στην γυψοσανιδα απλα η γυψοσανιδα μετα την μονωση ειναι χλιαρη (35 celsius )
Αν δεν βαλεις μονωση στην γυψοσανιδα δεν ξερω αν η κυκλοφορια ρευματος αερα επαρκει για να ψυχεται ικανοποιητικα ετσι ωστε να μπορεσεις να βαλεις επενδυση εξωτερικα.
Παρε και καμια γνωμη απο καποιον πιο εμπειρο εδω στις κατασκευες
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by gjp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163325 από geodag
Εννοείται πως θα βάλω μόνωση και στην γύψοσανιδα και στην καμινάδα και στο τζάκι από πίσω...απλά τζάκι και καμινάδα θα βάλω κεραμοβαμβακα και γύψοσανιδα θα βάλω πετροβάμβακα... Με πυραντοχη γυψοσανίδα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163328 από dryianni

geodag έγραψε: Εννοείται πως θα βάλω μόνωση και στην γύψοσανιδα και στην καμινάδα και στο τζάκι από πίσω...απλά τζάκι και καμινάδα θα βάλω κεραμοβαμβακα και γύψοσανιδα θα βάλω πετροβάμβακα... Με πυραντοχη γυψοσανίδα....

Πότε πρόλαβες και πήρες μηχανολογικη μελέτη;
Είπαμε, φίλε @geodag, η περίπτωσή σου δεν είναι απλή.
Χρειάζεσαι κανονική μελέτη θερμομόνωσης, οπως αυτή που κατατίθεται για την έκδοση οικοδομικής άδειας, αν θέλεις να μην έχεις προβλήματα.
Αυτή θα σου υποδείξει το κατάλληλο υλικό, την πυκνότητα και το πάχος του. Πόσο θα σου κοστίσει; Κανένα κατοστάρικο; θα το γλιτώσεις 100% από τη σωστή κατασκευή.
Με συμπάθεια, πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ