επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163264 από dryianni

Fokion έγραψε: η edilcamin λεει αφηστε αρμους ( για τα υδραυλικά της παντα) για τις συστολοδιαστολες.
λεει επισεις και για πυραντοχες γυψοσανιδες.

Αυτα απο μενα.

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο link για το σχετικό διάβασμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163269 από geodag

dryianni έγραψε:

geodag έγραψε: Dimlyk αν κολλησω πέτρα πάνω στην γύψοσανιδα που θα ντύσω το τζάκι λες να έχω προβλήμα?? Το λέω γιατί από ότι βλέπω το τζάκι εκτός από μπροστά από την ακτινοβολία δεν ανεβάζει παρά πολύ θερμοκρασία γύρω του....λογο του ότι είναι υδραυλικο!!

Καλημέρα. Πόσα kw ονομαστική ισχύ έχει το τζάκι σου, τι θερμοκρασία επιφανείας έχει όταν λειτουργεί στην ονομαστική του ισχύ και ποια είναι η απόστασή του Α) από τον τοίχο και Β) από το ταβάνι;

ονομαστική ισχύ 24kw απόσταση από τον τοίχο τον οποίο επένδυσα με πετροβάμβακα με φύλο αλουμινίου περίπου 40cm και απόσταση από το ταβάνι περίπου 1,5μετρο... Θερμοκρασία όταν δουλέυει δεν το μέτρησα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163281 από dryianni

geodag έγραψε:

dryianni έγραψε:

geodag έγραψε: Dimlyk αν κολλησω πέτρα πάνω στην γύψοσανιδα που θα ντύσω το τζάκι λες να έχω προβλήμα?? Το λέω γιατί από ότι βλέπω το τζάκι εκτός από μπροστά από την ακτινοβολία δεν ανεβάζει παρά πολύ θερμοκρασία γύρω του....λογο του ότι είναι υδραυλικο!!

Καλημέρα. Πόσα kw ονομαστική ισχύ έχει το τζάκι σου, τι θερμοκρασία επιφανείας έχει όταν λειτουργεί στην ονομαστική του ισχύ και ποια είναι η απόστασή του Α) από τον τοίχο και Β) από το ταβάνι;

ονομαστική ισχύ 24kw απόσταση από τον τοίχο τον οποίο επένδυσα με πετροβάμβακα με φύλο αλουμινίου περίπου 40cm και απόσταση από το ταβάνι περίπου 1,5μετρο... Θερμοκρασία όταν δουλέυει δεν το μέτρησα

Για να μάθεις εάν θα αντέξει η πυράντοχη γυψοσανιδα, πρέπει να γνωρίζεις ποια είναι η θερμοκρασια που εφάπτεται στην επιφάνειά της. Για να μπορέσεις να πεις ότι "δεν είναι υψηλές οι θερμοκρασίες που εκπέμπει το τζάκι", πρέπει κατ' αρχήν να γνωρίζεις τη θερμοκρασία επιφανείας του κατά την καύση σε μέγιστη ισχύ. Στη συνεχεια υπολογίζεις τη θερμοκρασια εντός θερμοθαλάμου (θερμική αγωγιμότητα αέρα επί του συνολικού όγκου του αέρα, δλδ., χονδρικά σε 0,40 Χ 1,5 m = 0,6 κυβικά μετρα)
Η μόνωση του πετροβαμβακα πρέπει να είναι περασμένη σε όλα τα τοιχώματα του θερμοθαλαμου. Δηλαδή και πίσω από τη γυψοσανιδα. Ανάλογη με την απόσταση από την εστία είναι η θερμοκρασια του αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο και ανάλογα με αυτήν πρέπει να επιλεχθεί και το είδος και.το πάχος του μονωτικού υλικού.
Ο σκοπός του θερμοθαλάμου είναι να εκμεταλλευτείς τη θερμότητα που αποδίδεται από το τζάκι στο χώρο μέσω ακτινοβολιας, εφαρμοζοντας την αρχή της κίνησης του αέρα (ψυχρός από το δωμάτιο από θυρίδα εισοδου κάτω από το τζάκι, που γίνεται ελαφρύτερος και ανεβαίνει όταν θερμαινεται και επανέρχεται -θερμός πια- στο δωμάτιο από θυρίδα εξόδου, πάνω από το τζάκι).
Σε άλλη περίπτωση, όπου λόγω υδραυλικού τζακιού δε θα ήθελες να έχει απώλειες το τζακι (λεβητας, στην ουσια) μέσω ακτινοβολιας στον αέρα και να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερη θερμική ισχύ στο νερό, τότε πας σε "βιομηχανικη μονωση". Μονώνεις, δλδ. το τζακι και την καπνοδοχο (με κουβέρτα ειδικού πετροβάμβακα ή κεραμοβάμβακα) και όχι τις πλευρες του θερμοθαλάμου.
Σε αυτήν την περιπτωση, η θερμοκρασία θερμοθαλάμου, υπό την προϋπόθεση ότι έχει επιλεχθεί το σωστό υλικο, δε θα ξεπερνά τους 50 βαθμούς C, οπότε η απάντηση είναι "Ναι", θα σε καλύψει η "πυράντοχη" γυψοσανιδα.
Για όλα τα παραπάνω, θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι χρειάζεσαι.μηχανολογικη μελέτη και όχι τον "τζακά που ξέρει" ή αλλους, προσωπικούς, πειραματισμούς.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163283 από geodag
Αδερφέ dryianni με βοήθησες παρά και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το θέμα μου.... Πιο αναλυτικα δεν μπορούσα να τα έχω.... Κ πάλι σε ευχαριστώ... Σκέφτομαι πολύ να καλύψω όλο τζακι το από την πίσω πλευρά με κεραμοβαμβακα, να βάλω πυραντοχη γυψοσανίδα και να βάλω και σε όλες τις πλευρές πίσω από την γύψοσανιδα πετροβαμβακα με φύλλο αλουμινίου γιατί δεν με ενδιαφέρει ο αέρας που θα βγάζουν οι περσίδες θα τις βάλω καθαρά για ομορφιά... Και για να αερίζεται ο θερμοθαλαμος..!! να σε ρωτήσω κάτι άλλο?? Πιστεύεις αν κάνω αυτά θα έχω θέμα αν κολλήσω πάνω στην γύψοσανιδα πέτρα πλακάκι?? Και πρέπει να την βάλω με αρμούς η όχι??
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by geodag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163284 από dryianni

geodag έγραψε: Αδερφέ dryianni με βοήθησες παρά και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το θέμα μου.... Πιο αναλυτικα δεν μπορούσα να τα έχω.... Κ πάλι σε ευχαριστώ... Σκέφτομαι πολύ να καλύψω όλο τζακι το από την πίσω πλευρά με κεραμοβαμβακα, να βάλω πυραντοχη γυψοσανίδα και να βάλω και σε όλες τις πλευρές πίσω από την γύψοσανιδα πετροβαμβακα με φύλλο αλουμινίου γιατί δεν με ενδιαφέρει ο αέρας που θα βγάζουν οι περσίδες θα τις βάλω καθαρά για ομορφιά... Και για να αερίζεται ο θερμοθαλαμος..!! να σε ρωτήσω κάτι άλλο?? Πιστεύεις αν κάνω αυτά θα έχω θέμα αν κολλήσω πάνω στην γύψοσανιδα πέτρα πλακάκι?? Και πρέπει να την βάλω με αρμούς η όχι??

Όπως έγραψα και πριν -παρακαλώ για διορθώσεις από @dimlyk και @savvas- αν δε γνωρίζουμε τη θερμοκρασία επιφανείας του τζακιού είναι δύσκολο να γίνει εκτίμηση κατά προσέγγιση.
Χονδρικά, θα μπορούσα να σου πω να ψάξεις τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για θερμοκρασία καπναερίων και θαλάμου καύσης.
Από αυτά μπορούμε να προσεγγισουμε πάχος "βιομηχανικής μόνωσης" για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά που θέλεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163286 από dryianni
Ξέχασα να σημειώσω ότι δε γνωρίζω από συμπεριφορά πλακιδίων (κεραμικών ή πέτρας) πάνω σε γυψοσανίδα.
Εδώ χρειάζεσαι συμβουλή πολιτικού μηχανικού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ