Διορθωση θερμοθαλαμου vol.2

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162741 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα Re:Re:Re:Διορθωση θερμοθαλαμου vol.2
Στο δικό μου υδραυλικό τζάκι μετρώ συνεχώς τη θερμοκρασία του αέρα κατά την έξοδο από την άνω περσίδα.
Τις πλείστες περιπτώσεις είναι γύρω στους 85 βαθμούς και σε μεγάλα γεμίσματα ανεβαίνει στους 105.

Κυκλοφορητές δεν έχω μέσα στη φούσκα.
Έχω 2 ασφάλειες, μία στα 3 bar και μία στους 90 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162759 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Re:Re:Re:Διορθωση θερμοθαλαμου vol.2

GGEOR7777 έγραψε: Τελικά θα μας πει κανείς,ποιος είναι ο ιδανικός θερμοθαλαμος???

Από όσα διαβάζω, ίσως ο ιδανικός θερμοθαλαμος να είναι αυτός που έβαλαν στο τζάκι του μπατζανακη : μεταλλικός από φύλλο χάλυβα και επένδυση από κεραμοβαμβακα. Μηδέν οσμές.

Στο δικό μου, ενώ στην αρχή δεν είχα καθόλου οσμές, φέτος έχω σε σημείο να μην το ανάβω καθόλου...μόνο πετρέλαιο.
Προσπαθώ να καταλάβω τί είναι αυτό που άλλαξε ξαφνικά.
Από αυτά που διαβάζω μάλλον φταίει η κόκκινη σιλικόνη η οποία όμως παρόλο που έλεγε ότι ήταν για 300 C , δεν είχε μυρίσει ποτέ ακόμα και όταν έκανα τις δοκιμές με τα 14 κιλά μπρικετας να ανάβουν ταυτόχρονα.
Μάλλον δεν το γλιτώνω το άνοιγμα...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162761 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριοι εγώ δουλεύω το promasil to 1000 μέχρι τους 800 που το έφτασα προσωπικά ούτε οσμές έχει ούτε αποσαθρώσεις που λέτε .Δημήτρη ο μεταλλικός θάλαμος θα φτάσει κάποια στιγμή τους 210 βαθμούς ειδικά σε μαντεμένια με φυσική ροή οπότε ο πετροβάμβακας θα μυρίσει .πρέπει μετά να βρεις τρόπο να σφραγίσεις τελείως τον πετροβάμβακα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162762 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Re:Διορθωση θερμοθαλαμου vol.2

surfer έγραψε: Στο δικό μου υδραυλικό τζάκι μετρώ συνεχώς τη θερμοκρασία του αέρα κατά την έξοδο από την άνω περσίδα.
Τις πλείστες περιπτώσεις είναι γύρω στους 85 βαθμούς και σε μεγάλα γεμίσματα ανεβαίνει στους 105.

Κυκλοφορητές δεν έχω μέσα στη φούσκα.
Έχω 2 ασφάλειες, μία στα 3 bar και μία στους 90 βαθμούς.

4 ερωτησούλες:
1) Ποια είναι η ονομαστική ισχύς της εστίας (για να υπολογίσουμε απώλειες από ακτινοβολία) ;
2) Ποιος είναι ο όγκος του θερμοθαλάμου (εμβαδόν Χ ύψος) ;
3) Ποιο είναι το εμβαδόν των ανοιγμάτων α) εισόδου κρύου αέρα από το δωμάτιο, κάτω από την εστία και β) εκτόνωσης Θέρμου αέρα πάνω από την εστία;
4) Τι μόνωση έχεις βάλει στις πλευρές του θερμοθαλάμου (ειδος / παχος);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162764 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Διορθωση θερμοθαλαμου vol.2

liakjim έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Τελικά θα μας πει κανείς,ποιος είναι ο ιδανικός θερμοθαλαμος???

Από όσα διαβάζω, ίσως ο ιδανικός θερμοθαλαμος να είναι αυτός που έβαλαν στο τζάκι του μπατζανακη : μεταλλικός από φύλλο χάλυβα και επένδυση από κεραμοβαμβακα. Μηδέν οσμές.

Στο δικό μου, ενώ στην αρχή δεν είχα καθόλου οσμές, φέτος έχω σε σημείο να μην το ανάβω καθόλου...μόνο πετρέλαιο.
Προσπαθώ να καταλάβω τί είναι αυτό που άλλαξε ξαφνικά.
Από αυτά που διαβάζω μάλλον φταίει η κόκκινη σιλικόνη η οποία όμως παρόλο που έλεγε ότι ήταν για 300 C , δεν είχε μυρίσει ποτέ ακόμα και όταν έκανα τις δοκιμές με τα 14 κιλά μπρικετας να ανάβουν ταυτόχρονα.
Μάλλον δεν το γλιτώνω το άνοιγμα...


Μάλλον είναι κι αλλο το θεματάκι, εκτός από τη σιλικόνη.
Κατ' αρχήν σε όλες αυτές τις κατασκευές πρέπει να χρησιμοποιούμε σιλικόνη 1200 βαθμών.
Κατά δεύτερον, αν έχεις χρησιμοποιήσει πετροβάμβακα, η συγκολλητική ουσία (ρητίνη) των ινών καίγεται πάνω από κάποιους βαθμούς και μυρίζει επισης.
Οι λύσεις μόνωσης είναι από υλικά που αφ' ενός διατηρούν χαμηλό συντελεστή θερμοπερατότητας λ μεταξύ 350 και 600 βαθμών (εκεί κυμαίνονται οι θερμοκρασιες επιφάνειας τζακιού-καμινάδας) και αφ' ετέρου δεν αλλοιώνεται η χημική τους σύσταση μέχρι και τους 1000 βαθμούς (περίπτωση υπερθέρμανσης).
Τέτοια υλικά είναι οι πλάκες κράμματος πυριτικού ασβεστίου (izol, skamol, promasil, κ.α.), τα τούβλα κράμματος πυριτικού ασβεστίου (Ytong, κ.α.), πετροβαμβακας του οποίου οι ινες συνδέονται με ειδικό κοτετσόσυρμα (χωρίς ρητίνη, που καιγεται, δηλαδή - αντέχει ως 850 βαθμούς) και κεραμοβάμβακας.
Για όλα τα παραπάνω υλικά υπάρχει η πιθανότητα επιδερμικης διαβρωσης με τη θερμοκρασία (μικροσκοπικη "πούδρα", μη ορατή με γυμνό μάτι, που είναι πολύ επικίνδυνη όταν εισπνεεται). Για αυτό το λόγο είναι απαραιτητη η επένδυση με φύλλο αλουμινίου, το οποίο πρέπει να κολληθεί με σιλικόνη 1200 βαθμών.
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162765 από gjp
Απαντήθηκε από gjp στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Διορθωση θερμοθαλαμου vol.2
αυτο που προσεξα εγω αγοραζοντας σημερα πλακες πυριτικου ασβεστιου γερμανικες νομιζω (και ακριβες μαλιστα ), ειναι οτι τοποθετωντας τις προσεκτικα στο πισω καθισμα αφενος μεν βγαζουν μια σκονη σαν πουδρα στον αερα με το παραμικρο χτυπημα (πραγμα που εγινε και οταν τις ακουμπησα σπιτι) αφετερου δε οπου ακουμπουσαν πανω στο καθισμα αφησαν ενα ιχνος σαν κιμωλια.
Δεν γνριζω αν η σκονη αυτη δεν εχει φυγει ακομη λογο του οτι η πλακα ειναι καινουργια με βλεπω να τις επενδυω με μεταλικο φυλλο αλουμινιου 1mm γιατι με την ροη ζεστου αερα πιστευω οτι θα αναπνε σκονη
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by gjp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ