Ενεργιακό τζάκι - Πρόβλημα Μυρωδιάς

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162278 από Jimlock
Καλησπέρα σας,

γράφω σχετικά με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ένα αερόθερμο τζάκι (CAMINO DESIGN QL 600) το οποίο τοποθέτησα στο σπίτι μου την άνοιξη του 2017.

Αρχικά είχα αμφιβολίες για το αν θα τραβάει το τζάκι δεδομένου ότι ήθελα τα το τοποθετήσω σε θέση οπού έδινε κλίση στην καμινάδα μικρότερη των 45 μοιρών (δείτε τις συνημμένες φωτογραφίες).
Τότε εκτιμήθηκε από τον άθρωπο που έκανε την τοποθέτηση (Mr X από εδώ και στο εξής) και από τον κατασκευαστή του τζακιού, χωρίς να δίνεται καμία εγγύηση (λογικό) πως το τζάκι θα τραβάει. Εγώ συνέχισα με την κατασκευή, και όντως το τζάκι μέχρι και σήμερα τραβάει κανονικά, δεν έχει καπνίσει ποτέ.

Το πρόβλημα το οποίο αντιμετώπισα στην πορεία είναι αυτό της μυρωδιάς. Αφού το έκαψα δυνατά αρκετές φορές από το καλοκαίρι προκειμένου να ξεμυρίσει, παρατηρώ πως όταν ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία (2 με 3 ξύλα) συνεχίζει και βγάζει μια μυρωδιά από την εξαγωγή αέρα την οποία την αντιλαμβάνομαι στην γωνία του χώρου όπου καταλήγει ο αέρας. Εάν το κάψω ακόμα δυνατότερα (4-5 ξύλα ταυτόχρονα) η μυρωδιά εξαπλώνεται στο σύνολο του χώρου.

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες στην εισαγωγή και στην εξαγωγή τοποθέτησα περσίδες της kratki κατόπιν συνεννόησης με τον Mr X.
www.energeiakatzakia.com.gr/index.php/el...ki-9-60-lefko-detail

Πλέον εικάζω πως η εξαγωγή του αέρα δεν είναι επαρκής, και πιθανώς ο θερμοθάλαμος υπερθερμαίνεται και δεν εκτονώνεται σωστά.
Χρειάζεται 2η εξαγωγή από μπροστά; Μπορώ να μεγαλώσω την υπάρχουσα και πιθανώς να αλλάξω και την περσίδα; Φταίει κάτι άλλο;

Φυσικά θα αναρωτιέστε γιατί δεν ενοχλώ τον Mr X και τα λέω σε εσάς;

Η αλήθεια είναι ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος από την συνεργασία μαζί του και θα σας εξηγήσω τον λόγο για να μην με θεωρήσετε παρανοϊκό:

Κάποια στιγμή στις αρχές του καλοκαιριού, και ενώ το σπίτι είναι ακόμα γιαπί (και αφού έχω ανάψει το τζάκι 2-3 φορές για να φύγουν οι πολλές μυρωδιές),
κάνοντας κάποιες εργασίες πάνω στην σκάλα, παρατήρησα μέσα από την περσίδα ότι μεγάλο μέρος των αλουμινοταινιών είχαν ξεκολλήσει. Η κόλλα είχε ξεραθεί και οι ταινίες κρεμόντουσαν αποκολλημένες μέσα στον θερμοθάλαμο. Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχουν πολλές ποιότητες στις αλουμινοταινίες και μάλιστα με διαφορετικές αντοχές στην θερμοκρασία. Τηλεφώνησα στον Mr X και του εξήγησα το πρόβλημα.
Αρχικά μου είπε να ανοίξουμε μια τρύπα 40Χ40 εκ. πλευρικά προκειμένου να μπορέσει ο τεχνικός του να αλλάξει τις ταινίες. Αν και η ιδέα δεν μου άρεσε (θεώρησα ότι έπρεπε να αφαιρεθεί όλη η πλευρική γυψοσανίδα για να γίνει σωστή δουλεία) προχωρήσαμε την συζήτηση όπου με διαβεβαιούσε ότι έχει βάλει καλές ταινίες κ.λ.π. κ.λ.π. Το ποτήρι ξεχείλησε όταν μου είπε πως αυτός θα βάλει τα εργατικά και πως εγώ έπρεπε να πληρώσω τις καινούργιες αλουμινοταινίες!!
Σημειώσατε ότι το σπίτι(+τζάκι) είχαν στοκαριστεί και βαφτεί πρώτο χέρι! ...και εγώ έπρεπε να ανοίξω μια νέα πληγή στο σπίτι, και με κόστος και με καθυστέρηση, και ο Mr X για καθαρά δικό του λάθος μου ζητούσε να βάλω εγώ τα λεφτά της αλουμινο-ταινίας.
Μιλάμε για το ευτελές ποσό των 40€ την στιγμή που είχε πάρει 2700 για να μου ΄βάλει το τζάκι σε 2 μέρες.
Για να μην μακρηγορώ, του είπα πως αυτό είναι γυφτιά (επί λέξη) και εν συνεχεία βρήκα μόνος μου αλουμινοταινία τις kratiki για 350 βαθμούς (40€), άνοιξα μόνος μου το τζάκι από το πλάι, και μόνος μου άλλαξα όλες τις αλουμινοταινίες, μετά έφερα μάστορα για στοκάρισμα κλπ.

Παρόλες τις μυρωδιές, οι καινούργιες αλουμινοταινιες δεν έχουν πάθει τίποτα ενώ το τζάκι ανάβει περίπου 1,5 μήνα.

Συγγνώμη για την παραπάνω ιστορία αλλά έπρεπε να εξηγήσω γιατί τα λέω σε εσάς και όχι τον άνθρωπο που έκανε την τοποθέτηση.

Ζητάω λοιπόν την συμβουλή σας για το τι να κάνω στην συνέχεια:
Να το δει κάποιος άλλος τεχνικός;
Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Ζητώ συγγνώμη για το μακρόσυρτο κείμενο αλλά βρίσκομαι σε σχετική απόγνωση μετά από τόσα προβλήματα και μετά από 3000€.





Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162280 από dragonfly
Παγια θεση μου ειναι το "καψιμο" για τις μυρωδιες οταν λες το εκαψες δυνατα αρκετες φορες τι εννοεις?ετριξαν οι λαμαρινες απο διαστολες? σε βαραγε η ακτινοβολια στα δυο μετρα? για καψετο αλλη μια να γινει κολαση του Δαντη οπως καιγαμε τους πηλινους ξυλοφουρνους καποτε και ελειωνε η γυαλινη μπουκαλα για κανα δυωρο και βαλε και να δουμε αν θα μεινει κατι να σιγοκαιγεται και να μυριζει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jimlock

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162283 από Jimlock
Του έχω βάλει κάμποσες φορές φορές πολλά ξύλα... κάποιους ήχους άκουσα, αλλά σίγουρα στα δυο μέτρα δεν καιγόμουνα.
Πάντως το έχω φτάσει σε σημείο να βλέπεις σχεδόν μόνο φλόγα.

Το τζάκι έχει κάψει δυνατά καμιά 10 φορές σίγουρα.

Μέσα μου θέλω να πιστεύω και εγώ πως ότι και αν είναι αυτό θα καεί και θα φύγει. 'Έλα ντε όμως που βλέπω ότι ο κόσμος παραπονιέται σαν και εμένα μετά από πολλά καψίματα...

'

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162287 από Fokion
η αριστερη "ντουλαπα" που εκτονωνει θερμοκρασία??? ( εκει που ειναι μονο καμινάδα)

Έχεις μετρήσει τη θερμοκρασία βγάζει ο αέρας??
Έτσι όπως το βλέπω ΧΩΡΙΣ να έχω εμπειρία σε τζάκια είναι οτι και με την εισαγωγή αερα και την εξαγωγή στην ιδια μεριά ( δεξια στη φωτό) η αντίστοιχη αριστερή πρέπει να γίνεται παρανάλωμα
Δεν υπαρχει ισοροπημενη ροη αερα δεξια αριστερα..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162288 από Jimlock
Ο χώρος αριστερά δεν είναι θερμοθάλαμος.
Ο θερμοθάλαμος ουσιαστικά τερματίζει στο αριστερό όριο του τζακιού.

Αυτος ο χώρος αριστερά δεν θερμαίνεται ιδιαίτερα λόγο της μόνωσης. Η θερμοκρασία που εγκλωβίζεται λόγο καμινάδας βγαίνει από εφεδρικό αεραγωγό ψηλά στο πίσω μέρος/μπαλκόνι (είναι μονίμως ανοιχτός, τον έβαλα μπας και...).

Οσον αφορά στην εισαγωγή αέρα, πέρα από την περσίδα κάτω/δεξια στο τζάκι, υπάρχει και αεραγωγός που συνδέει το θερμοθάλαμο με το μπαλκόνι (χαμηλά αριστερά). Αυτος ρυθμίζεται μπορεί να κλείσει και τέλειος.

Τωρα η εξαγωγή αέρα πάνω είναι όντως μονόπλευρη.. θα συμφωνήσω. Ειναι και μονόπλευρη και πιθανώς μικρή. Βεβαια δεν είναι το μόνο τζάκι που έχω δει με μια μόνο πλευρική εξαγωγή αέρα.

Επισης για όποιον έχει χρόνο ας ρίξει μια ματιά στο link της περσίδας του πρώτου μηνύματος μου.

Αυτη η περσίδα (Luft της kratki) παίρνει τον αέρα από κάτω της και όχι από την πλάτη της, η πλάτη είναι τυφλή (στο link φαίνεται ξεκάθαρα).
Δεν ξέρω μήπως αυτό εγκλωβίζει τον αέρα στην ανώτερη στάθμη του θερμοθαλάμου και μήπως δεν επιτρέπει σωστή εξαγωγή του θερμού αέρα?

Η περσίδα μπαίνει ανάποδα από ότι φαίνεται στο κάτωθι σχέδιο (πάνω/κάτω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162289 από Fokion
θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις κι αυτη τη ζεστη ( της αριστερης μεριάς εννοω) αντι να την "πετας" ή και να την αυξήσεις βαοντας εναν εναλλακτη πχ...

Οπως ειπα δεν εχω τις γνωσεις αλλα "δε μ' αρεσει"...
Γενικά θες ελευθερη ροη αερα και ειδικά οταν δεν εχεις βεβιασμένη αλλα φυσική ροη ολες αυτες οι "στροφές" μονο καλό δε κανουν.

Κολλα ενα χαρτι στην εξοδο πχ α4 και παρατηρησε ποσο το σηκώνει.
Στα γρηγορα - για να εχεις την ιδια φλογα βγαλε τη σιτα και ξανακολα το χαρτι και δες αν θα σηκωθεί το ιδιο... Θα ειναι μια "μπακαλικη" ενδειξη αν μπλοκάρει την ροη του αερα.

Ο αεραγωγός που λες απο το μπαλκόνι λογικά ειναι για την καυση και δεν βοηθάει στο προβλημα σου.
Επιμενω οτι η αριστερη μερια πρεπει να ειναι σαφως πιο υπερθερμη....

κατι σαν να εχεις ενα κινητηρα αυτοκινητου και να ψυχεται ο μισός....

το κακό ειναι οτι εχεις στοκάρει και βαψει αλλιως θα σου ελεγα να ανοιξεις κι αλους 2 αγωγους ενα πανω ενα κατω και απο αριστερα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ