Έντονη Μυρωδιά σε ενεργειακό τζάκι!!!

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161717 από akisstam
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας τις τελευταίες ημέρες το forum διαπίστωσα πόσο χρήσιμο είναι σε ανθρώπους έχοντας και όχι γνώση περί ενεργειακών τζακιών. Συνεχίστε έτσι!

Εδώ και 1,5 μήνα έχω μετακομίσει σε ένα σπίτι ενοικιαζόμενο , το οποιο είχε εκ κατασκευής (2009-2010)ενεργειακό τζάκι

Το πρόβλημα είναι οτί έχει δουλέψει αρκετές φορές και παρόλα αυτά συνεχίζει να βγάζει μια μυρωδιά που εγκλωβίζεται σε σημεία όπως χωλ και γωνίες.Απ ότι μου είπε ενας τζακας που το κοίταξε σήμερα , είπε πως πρέπει να ανοίξει σε ένα σημείο την γυψοσανίδα και να αφαιρέσει από την πλάτη του θαλάμου τον πετροβάμβακα καθώς ακουμπάει στην εστία , να αλλάξει τον σπιράλ σωλήνα της καμινάδας σε καλύτερο και να ανοίξει αλλη μια περσίδα επάνω και άλλη μια χαμηλά κάτω για να υπάρχει καλύτερη ροή του αέρα .

Να σημειωθεί οτι το τζάκι είναι φυσικής ροής , χωρίς βεντιλατέρ και υπάρχει στην πλάτη του απέξω στο μπαλκόνι άλλη μια περσίδα εισροής αέρα χωρις σωλήνα που απλά παει στον θερμοθάλαμο.

Για όλα αυτα μου ζητάει 170€.

Αναμένω τις γνώμες σας και πιθανές λύσεις άλλες αν υπάρχουν με χαμηλό κόστος ( κάτω των 300€) καθώς δεν είναι και δικό μου.

Παραθέτω φωτό - screenshots από βίντεο που τράβηξα με το κινητό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161721 από popovitis
Η κάτω περσίδα φαίνεται σε κάποια από τις φωτογραφίες; Αν και δεν ξέρω το τζάκι και τις διαστάσεις των περσίδων από ότι βλέπω μάλλον έχει δίκιο για το μεγάλωμα τους. Πιθανόν αυτό και μόνο να λύσει το θέμα της μυρωδιάς.

Η αλλαγή της εύκαμπτης καμινάδας από μία inox αν και άσχετη με το θέμα πιστεύω είναι καλό να γίνει.

Για τον πετροβάμβακα που θα βγει έχει κάποια πρόταση για το τι θα κάνει μετά, η θα αφήσει το σημείο εκείνο αμόνωτο;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akisstam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161722 από akisstam

popovitis έγραψε: Η κάτω περσίδα φαίνεται σε κάποια από τις φωτογραφίες; Αν και δεν ξέρω το τζάκι και τις διαστάσεις των περσίδων από ότι βλέπω μάλλον έχει δίκιο για το μεγάλωμα τους. Πιθανόν αυτό και μόνο να λύσει το θέμα της μυρωδιάς.

Η αλλαγή της εύκαμπτης καμινάδας από μία inox αν και άσχετη με το θέμα πιστεύω είναι καλό να γίνει.

Για τον πετροβάμβακα που θα βγει έχει κάποια πρόταση για το τι θα κάνει μετά, η θα αφήσει το σημείο εκείνο αμόνωτο;

Κάτω περσίδα δεν υπάρχει ακόμη. Μόνο η μία στην "φάτσα" του θαλάμου που είναι 33cm x 20cm και η μικρή στο πλαι στο παταράκι 20cm x 10cm. Η εστία ειναι 70cm x 50cm και απ ότι μου είπανε είναι λογικά απόδοσης γύρω στα 10 kw οπότε και κάνει δουλειά σε όλο το σαλόνι γύρω στα 40τμ και ίσως ζεστάνει και τα δωμάτια οταν ξεβρωμισει κ ανοιξω τις πορτες του???

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161723 από akisstam

popovitis έγραψε: Η κάτω περσίδα φαίνεται σε κάποια από τις φωτογραφίες; Αν και δεν ξέρω το τζάκι και τις διαστάσεις των περσίδων από ότι βλέπω μάλλον έχει δίκιο για το μεγάλωμα τους. Πιθανόν αυτό και μόνο να λύσει το θέμα της μυρωδιάς.

Η αλλαγή της εύκαμπτης καμινάδας από μία inox αν και άσχετη με το θέμα πιστεύω είναι καλό να γίνει.

Για τον πετροβάμβακα που θα βγει έχει κάποια πρόταση για το τι θα κάνει μετά, η θα αφήσει το σημείο εκείνο αμόνωτο;

Μου είπε πως θα ξηλώσει τον πετροβάμβακα της πλάτης του θαλάμου που ακουμπάει στην εστία. Εαν δεν υπάρχει αλλα μόνωση σε αυτους τους τοίχους τότε μια λύση που μου είπανε είναι να βάλουμε πιο λεπτό πετροβάμβακα κ από εξω του γυψοσανίδα πάλι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161724 από popovitis
Με βάση αυτά που διάβασα και είδα το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις περσίδα εισόδου αέρα στο θερμοθάλαμο κάτω χαμηλά.

Η είσοδος αέρα από έξω πηγαίνει κυρίως για την καύση της εστίας καθώς δεν μπορείς να "φουσκώνεις" διαρκώς με εξωτερικό αέρα το θερμοθάλαμο και συνεπώς το ίδιο το σπίτι αν δεν φεύγει ταυτόχρονα ίση ποσότητα αέρα απο κάποια κενά προς τα έξω από το σπίτι. Δοκίμασες να δεις την δύναμη του αέρα στην έξοδο της μπροστά περσίδας; αν ήταν όλα καλά τότε η ένταση θα έπρεπε να είναι πολύ δυνατή με δεδομένη τη μικρή διατομή της πάνω περσίδας. Υποπτεύομαι ότι δεν υπάρχει καλή ροή του αέρα εντός του θερμοθαλάμου και έτσι ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες εκεί και σου μυρίζει ο πετροβάμβακας. Πιθανότητα άνοιγμα κάτω περσίδας και μεγάλωμα της μπροστά να έλυνε το πρόβλημα.

Μέτρησες τις διαστάσεις της μπροστά περσίδας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161725 από akisstam

popovitis έγραψε: Με βάση αυτά που διάβασα και είδα το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις περσίδα εισόδου αέρα στο θερμοθάλαμο κάτω χαμηλά.

Η είσοδος αέρα από έξω πηγαίνει κυρίως για την καύση της εστίας καθώς δεν μπορείς να "φουσκώνεις" διαρκώς με εξωτερικό αέρα το θερμοθάλαμο και συνεπώς το ίδιο το σπίτι αν δεν φεύγει ταυτόχρονα ίση ποσότητα αέρα απο κάποια κενά προς τα έξω από το σπίτι. Δοκίμασες να δεις την δύναμη του αέρα στην έξοδο της μπροστά περσίδας; αν ήταν όλα καλά τότε η ένταση θα έπρεπε να είναι πολύ δυνατή με δεδομένη τη μικρή διατομή της πάνω περσίδας. Υποπτεύομαι ότι δεν υπάρχει καλή ροή του αέρα εντός του θερμοθαλάμου και έτσι ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες εκεί και σου μυρίζει ο πετροβάμβακας. Πιθανότητα άνοιγμα κάτω περσίδας και μεγάλωμα της μπροστά να έλυνε το πρόβλημα.

Μέτρησες τις διαστάσεις της μπροστά περσίδας;

Ναι η περσίδα πάνω από την εστία είναι 30cm x 20cm. Το παταράκι με την μικρή περσίδα στο πλαι του τι ρόλο παίζει; Αν ανοίξω περσίδα κάτω χαμηλά πόσο πιστεύεις πρεπει να ειναι και δεν θα φέρνει τον κρύο αέρα από αυτόν μπενει απο την περσιδα του μπαλκονιου στα πόδια?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ