Καπνός από τις περσίδες

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161684 από manolisk
Καπνός από τις περσίδες δημιουργήθηκε από manolisk
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας αναφορικά με μία αερόθερμη εστία ελληνικής εταιρείας που τοποθέτησε τοπικός εγκαταστάτης σε νησί προ 5-6 ετών σε εξοχική κατοικία, και έχει χρησιμοποιηθεί πολύ λίγες φορές όλα αυτά τα χρόνια.

Κάθε φορά που ανοίγω για να τοποθετήσω ξύλο (ανοιγόμενη και χονευτή πόρτα), περνάει κάποια ποσότητα καπνού -και έχω έντονη μυρωδιά- στους αεραγωγούς (ένας μπροστά και ένας στο πίσω δωμάτιο). Μετά από κάποια ώρα και για όση ώρα είναι κλειστή δεν είναι έντονο, αντιθέτως υπάρχει πολύ καλή απόδοση (χρήση βεντιλατέρ).

Θωρείτε ότι το πρόβλημα αφορά την καατσκευή της εστίας ή την τοποθέτηση του τεχνικού, τους αεραγωγούς κλπ...;;; Σε ερώτηση μου, μου απάντησε ότι με το άνοιγμα της πόρτας περνά στο θάλαμο γύρω απο το τζάκι κάποια ποσότητα καπνού και εξέρχεται απο την εκτόνωση (και όχι μέσω αεραγωγού απο βεντιλατέρ). Η μυρωδιά όμως είναι έντονη και δυσάρεστη με αποτέλεσμα να κρίνεται άσκοπη η χρήση τζακιού αφού αερίζουμε συνεχώς το χώρο με ανοιχτά παράθυρα.

Σημειώσεις: Υπάρχει είσοδος αέρα στην βεράντα, δεν έχω εικόνα αν αφορά μόνο τον αέρα του βεντιλατέρ ή/και αυτόν στο θάλαμο καύσης. Κάτω απο το δοχείο στάχτης υπάρχει κενό. Δεν υπάρχει καπνός έξω, και η καμινάδα πολύ μακριά στην ταράτσα.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161685 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Καπνός από τις περσίδες
Είναι μάλλον απίθανο να περνάει καπνός από το θάλαμο καύσης στους αεραγωγούς. Το πιθανότερο είναι ο καπνός που βγαίνει κατά το άνοιγμα να διαχέεται στον εσωτερικό χώρο με τη βοήθεια του βετιλατέρ και επειδή δύσκολα ανανεώνεται με φρέσκο αέρα, παραμένει και έχεις αυτή τη δυσάρεστη μυρωδιά. Δοκίμασε όταν τροφοδοτείς να κλείνεις το βετιλατέρ και να έχεις ανοιχτό για λίγο κάποιο άνοιγμα, (πόρτα, παράθυρο) ώστε να υπάρχει ρεύμα αέρα προς το θάλαμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manolisk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161688 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Καπνός από τις περσίδες
Για να σε βοηθήσουμε χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες.
Από τις φωτογραφίες δεν βλέπω το βεντυλατερ να παίρνει αέρα μέσα από το σπίτι. Πρώτο λάθος.
Βλέπω μια περσιδα εκτονωσης χωρίς όμως να έχει επίσης δεύτερη κάτω χαμηλά για είσοδο. Παίρνει και αυτή απ έξω?Δεύτερο λάθος.
Η εστία που έχεις αέρα για καύση από που παίρνει ?
Κανονικά απ έξω σωστό αυτό αλλά μαζί με τα υπόλοιπα.... Τρίτο λάθος.
Ποια εστία είναι για να δούμε τα χαρακτηριστικά της?
Τέλος επειδή η εστία σου έχει μεγάλο άνοιγμα, πόρτα δηλαδή, πρέπει η καμιναδα σου
να ξεκινάει από το τζάκι τουλάχιστον μισό μέτρο ευθεία.
Πόσα μέτρα καμιναδα έχεις?ελπίζω να είναι λεία inbox.
Αυτή την συμπεριφορά στην κάνει από την αρχή της εγκατάστασης ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manolisk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161705 από manolisk
Απαντήθηκε από manolisk στο θέμα Καπνός από τις περσίδες
giokaspart σε ευχαριστώ για την απάντηση, τις τελευταίες φορές το κλείνω πάντα όταν είναι να τροφοδοτήσω. Όχι ότι δε θα μυρίσει όταν το ξανανοίξω. Έχω μετανιώσει πολύ γι αυτή τη χονευτή πόρτα σε σχέση με το να είχε μόνο ανοιγόμενη!!

GGEOR7777 η συμπεριφορά αυτή είναι απο την αρχή της εγκατάστασης.
Υπάρχει περσίδα για την είσοδο αέρα κατω δεξιά (δε φαίνεται στη φωτογραφία, δίπλα στο στέρεο).
Δεν έχω εικόνα αν το βεντιλατέρ παίρνει μόνο απο έξω ή είναι κενό συνολικά απο κάτω, οπότε θα παίρνει αέρα απο έξω κι απο μέσα (κάτω περσίδα) αέρα.
Αέρα για καύση απο που παίρνει;; καλό ερώτημα..:/
Η καμινάδα είναι ευθεία, σε ύψος συνολικά ~3μ.
Δυστυχώς δεν έχω εικόνα ποια εστία είναι. Ξέρω μόνο ότι είναι ελληνικό.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ