Ποσότητα ξύλων

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161588 από harisf
Ποσότητα ξύλων δημιουργήθηκε από harisf
Θα ήθελα ν ρωτήσω πόσα κιλά ξύλα πρέπει ν καίει περίπου μια κασέτα (salgouda v700)14kw για ν θεωρήσουμε ότι έχει μια καλή αποδοση,ν έχει μια σταθερή θερμοκρασία τ δωμάτιο που έχει τοποθετηθεί όχι πάνω από 21-22 βαθμούς και μετά ότι πάρει τ υπόλοιπο σπίτι

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161595 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Ποσότητα ξύλων
Εξαρτάται κυρίως από τις θερμικές απώλειες του σπιτιού. Με λίγα λόγια, τ.μ. (κυβικά μέτρα στην πραγματικότητα), μόνωση, περιοχή, προσανατολισμός.

Αυτά για να έχεις καλή εικόνα χρειάζονται μελέτη μηχανολόγου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να το δεις στην πράξη. Δηλαδή δοκίμασε να κάψεις όσα χρειάζεσαι για να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις (αναλόγως εξωτερικής θερμοκρασίας βέβαια) και έτσι θα ξέρεις πόσο πραγματικά καίει το τζάκι σου.

Πάντως αν τα ξύλα είναι ξερά υπολόγισε περίπου 4ΚW/kg και αν το τζάκι σου αποδίδει 70% τότε
1kg ξυλα σου δίνει 2.8KW. Όλα αυτά βέβαια είναι μία γρήγορη εκτίμηση και τίποτα παραπάνω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": harisf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161597 από harisf
Απαντήθηκε από harisf στο θέμα Re:Ποσότητα ξύλων
Κατάλαβαινω ότι υπάρχουν πάρα πολύ παράγοντες για να υπολογίσεις σωστά το κομμάτι αυτό...απλά ρώτησα έτσι σε γενικές γραμμές να έχω μια εικόνα

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161598 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Ποσότητα ξύλων
Αν το σπίτι είναι 50 τ.μ. θα θες τα μισά περίπου ξύλα από ότι αν είναι 100 τ.μ. με ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Αν οι εξωτερική είναι 10 και εσύ θες μέσα 20 τότε θα καις το μισό από ότι αν θες 20 μέσα και έξω έχει 0.

Όπως καταλαβαίνεις μόνο και μόνο τα τ.μ. και η εξωτερική/εσωτερική θερμοκρασία μεταβάλλουν τόσο πολύ την κατανάλωση που δεν έχει νόημα να σου πει κανείς πόσα ξύλα θα θες....
και υπάρχουν και πολλοί παράγοντες ακόμη...Μπορεί από το 1kg/hr να πάς εύκολα στα 5kg/hr για να πετύχεις αυτό το 21 βαθμούς που ζητάς αναλόγως των συνθηκών/παραμέτρων.

Μήπως να το δοκίμαζες και να μας έλεγες εσύ τι παρατηρείς;
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by popovitis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": harisf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161601 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα Re:Ποσότητα ξύλων
Γέμισε το τζάκι στην αρχή με ξύλα να ζεσταθούν καλά τα ματέμια και μετά το συντηράς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": harisf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161602 από harisf
Απαντήθηκε από harisf στο θέμα Re:Ποσότητα ξύλων
Στις 6 ώρες που την άναψα χτες εκαψα γύρω στα 30 κιλά για να έχω 20 βαθμούς στο χώρο που είναι το τζάκι και είναι γύρω στα 40 τμ ψιλοταβανο πετρόχτιστο όλο και στα υπόλοιπα δωμάτια είχα γύρω στους 18-19 βαθμούς

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ