Το τζάκι δεν αποδίδει

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #158875 από vassilis72
Το τζάκι δεν αποδίδει δημιουργήθηκε από vassilis72
Καλησπέρα σε όλους,
αγόρασα μια κασσέτα salgueda 700 gv για 140 τμ μεζονέτα, το τζάκι βρίσκεται στο κάτω όροφο σε ενιαίο χώρο περίπου 60 τμ. και όσα ξύλα και να καίω ( ένα κυβικό μέτρο κάθε δύο εβδομάδες) απλά κρυώνω. Για παράδειγμα με εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς, στο χώρο που βρίσκεται το τζακι και σε απόσταση 4 μέτρα απο αυτό, έχω θερμοκρασία το πολύ 16 βαθμούς μετά από 3 ώρες τουλάχιστον και το τζάκι να καίει στο φούλ, λίγα μέτρα παραπέρα πιάνει το πολύ 14 βαθμούς ,για τον πάνω όροφο ούτε να το συζητάμε.
Μου έχουν βάλει μια περσίδα ένα μέτρο πάνω από το τζάκι στην οποία καταλήγουν οι δύο αεραγωγοί και η εκτόνωση του τζακιού για να βγάζει ζεστό αέρα και αυτές δε φυσάνε καθόλου, μετα βίας στη δεύτερη σκάλα του βεντιλατέρ καταφέρνουν να ανασηκώσουν μια χαρτοπετσέτα αν την κρατήσεις πάνω τους, εάν βάλεις την χαρτοπετσέτα ανάμεσα στους δύο αεραγωγούς που είναι η εκτόνωση αντί να την σπρώχνει τη ΡΟΥΦΑΕΙΙΙΙΙ. :woohoo:
Ζήτησα από την εταιρία να έρθει να ελέγξει την εγκατάσταση για τυχών κακοτεχνίες και μου έστειλαν το μάστορα που το είχε τοποθετήσει για να μου πει φυσικά ότι δεν υπάρχει καλύτερος μάστορας από αυτόν και ότι το έχει τοποθετήσει τέλεια και ότι το τζάκι παρόλο που και αυτός ο ίδιος όταν το έβαζε έλεγε ότι θα ζεσταθούμε, μετά τα γύρισε και έλεγε πως το τζακι είναι μικρό με αδύναμα βεντιλατέρ και δε γίνεται τίποτα :angry: παρόλα αυτά έβγαλε την περσίδα και μου έβαλε περίπου μισό τετραγωνικό πετροβάμβακα σε διάφορα σημεία με αποτέλεσμα για μια εβδομάδα να σταματήσει να ρουφάει η εκτόνωση και να ανέβει η θερμορασία κατά έναν ολόκληρο βαθμό, φυσικά μετά απο μια εβδομάδα πάλι ρουφάει...
Βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης και η εταιρία που μου το πούλησε μου είπε πως θα μου ζεσταίνει τον ενιαίο χώρο φουλ και πως ακόμα και στον πάνω όροφο θα δω καποια διαφορά... Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο μικρό το τζάκι που δεν υπάρχει πιθανότητα να ζεσταθώ η υπάρχουν ακόμα ελπίδες με κάποιον άλλο μάστορα να κάνω δουλειά,
σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #158876 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Το τζάκι δεν αποδίδει
Καλησπερα.το τζακι δεν ειναι μικρο.απλα η τοποθτηση μπορει να φταιει.βαλτε φωτο να δουμε

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #158877 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Το τζάκι δεν αποδίδει
καλησπέρα, το σπίτι είναι μονωμένο ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #158878 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Το τζάκι δεν αποδίδει
Έχει γίνει λάθος στην τοποθέτηση. Το ότι ρουφάει η εκτόνωση φανερώνει ότι το τζάκι δουλεύει με κύκλωμα αέρα μέσα από τη φούσκα-επένδυση. Αφαίρεσε αν θές μια σήτα και με το κινητό βγάλε Φώτο από μέσα να δούμε τι παίζει. Η κασέτα σου δουλεύει με ανεμιστηράκια ή μοτέρ; Κάτω από την ποδιά σου έχει ανοίξει εισαγωγή για τον αέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #158880 από vassilis72
Απαντήθηκε από vassilis72 στο θέμα Το τζάκι δεν αποδίδει
Καλημέρα παιδιά, το σπίτι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη μόνωση, μονά τζάμια σε κουφώματα αλουμινίου με ανατολικό και δυτικό προσανατολισμό. Από βορά και νότο ειναι καλυμμένο από άλλα διαμερίσματα, σε γενικές γραμμές ενα ζεστό σπίτι πολύ ηλιόλουστο και στο κέντρο της πόλης του Ηρακλείου Κρήτης όπου η θερμοκρασία δεν ειναι πολύ χαμηλή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #158882 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Το τζάκι δεν αποδίδει
Καλημέρα
Η μόνωση πάντα παίζει ρόλο στην σωστή και αποδοτική θέρμανση του σπιτιου. Το να μην ζεσταίνεται ομως ένα σπίτι στους 19-20 βαθμούς με ενα τετοιο τζάκι, τουλάχιστον στο χώρο του τζακιού, με μόνο 10 βαθμούς έξω, είναι τραγικό και φταίει η τοποθέτηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ