Ανεπαρκής απόδοση τζακιου με φυσική ροή

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156758 από liakjim

ΑΝΕΣΤΗΣ98 έγραψε: παιδιά επιμένω στο γεγονός ότι όπως φαίνεται στη φωτο το τζάκι δεν έχει διπλό πάτο και αν ανοιχτεί τρύπα στην κάτω γυψοσανίδα θα βρει τις στάχτες. Έτσι φαίνεται δεν λέω ότι έτσι είναι αλλά καλό είναι να εξακριβωθεί.


Δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να πατάει σε τραπεζάκι και να κάνει φυσική ροή.
Οι στάχτες λογικά είναι σε δοχείο και ο σωλήνας έρχεται από το πλάι?

Δεν είμαι σίγουρος.

@rallakias , μπορείς να βάλεις φακό και να βγάλεις φωτογραφία στο πλάι τί βλέπεις? Είναι κλειστό ή βλέπεις πάτωμα?

Το ίδιο πάνω, βγάλε μια περσίδα, βάλε φακό και βγάλε φωτό προς τα κάνω να φανεί η εστία. Είναι εντοιχισμένη ή είναι ελεύθερη γύρω γύρω? Θερμοθάλαμος υπάρχει?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156771 από Rallakias
Απο κάτω υπάρχει τραπεζάκι που αφήνει κενό, φαίνονται τα ντουβάρια απο πίσω/πλάι του τζακιού.Οι στάχτες ειναι σε δοχείο αφαιρούμενο κάτω απο τη σχάρα της εστίας-έχει αφαιρεθεί για να βγεί η φωτό.



Απο πάνω κάποιες φωτογραφίες:





Απο πίσω το τζάκι μάλλον ακουμπάει στην καμινάδα του απο κάτω διαμερίσματος.



Ο πετροβάμβακας σταματάει στο ύψος του τζακιού και μετά μεχρι πάνω είναι σκέτα τα ντουβάρια.Στη φωτό βλέπουμε το ταβάνι.Αριστερά η καμινάδα μου και δεξια του απο κάτω διαμερίσματος.



Ουσιαστικά ειναι μονωμένη μονο η γυψοσανίδα της πρόσοψης και πέριξ του τζακιού - τα υπόλοιπα ειναι αστα να πάνε...
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Rallakias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156777 από dimlyk
ποσο ποναει να ξηλωσεις την γυψοσανιδα? :)
ο τζάκι όπως ειναι τώρα με εξαγωγές αέρα μονο στο πάνω μέρος - χωρις εισαγωγη αέρα κατω απο την εστία ειναι μια χαρά.Ετσι πρέπει να είναι!
αυτο παντως μ αρεσε ....τετοιους σκιτζηδες ψαχνετε πολυ να τους βρειτε ???


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156782 από liakjim
Σπιράλ, μηδέν μόνωση, χάλια τζάκι.
Το σπιράλ πρέπει να φύγει οπωσδήποτε. Θα πιάσει φωτιά κάποια στιγμή.

Λοιπόν αν ανοίξεις τα ανοίγματα όπως στα είπα, κάτι θα πάρεις.

Σε τέτοια μη αποδοτικά τζάκια, ένας εναλλακτης καυσαερίων με βεντιλατερ, θα έδινε αρκετή ενέργεια.

Τώρα είσαι στο 15-20%.
Με ανοίγματα θα πας 35-40%.
Με εναλλακτη μπορεί και 50%.

Αλλιώς ξήλωμα, όλα από την αρχή με σωστή εστία με 900-1200€ και απόδοση κοντά στο 70%.

Από τον Δημήτρη αγοράζεις εστία μέχρι 500€ energeiakotzaki.gr/index.php?id_category...ontroller=category#/

Αν πιάνουν τα χέρια σου ή με φίλο έστω γυψοσανιδά ή με προσφορά από το μαγαζί του που κάνει άριστη δουλειά και φιλικές τιμές για το φόρουμ, με απλή εγκατάσταση με μια λεία ινοξ ως επάνω και θερμοθάλαμο πετροβαμβακα ή καλύτερα ιζολ , όπως θα βρεις δεκάδες στο θέμα των παρουσιάσεων, θα κυκλοφορείς με το σώβρακο, με οικονομία και με ησυχία.

Η απόφαση δική σου μιας και ξέρεις τα οικονομικά σου καλύτερα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Rallakias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156783 από liakjim
2400€ για το τζάκι αυτό???? Τώρα το είδα... :ohmy: :ohmy: :ohmy:


Αααααχχχ δεν γινόμουν τζακας? Τσάμπα φάγαμε τα βιβλία....
Τώρα θα ήμουν στη Χαβάη...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156944 από Rallakias
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!
Θα ξεκινήσω με την λιγότερο επεμβατική μέθοδο που ειναι το ανοιγμα εισόδων/εξόδων και αν δεν δω αποτέλεσμα μετά θα πάμε σε ξήλωμα και επανατοποθέτηση της εστίας.Δεν πιστεύω οτι φταίει η εστία και οτι μια άλλη θα προσέφερε τόση διαφορά για να ''πετάξω'' τα 2.400 που κόστισε η προηγούμενη ,αλλα θεωρώ οτι φταίει η λανθασμένη τοποθέτηση.Το γιατι πρέπει να ξέρω εγώ να κρίνω αν εχει γινει σωστή τοποθέτηση και να μην το ξέρει ο κάθε μάστορας που πληρώνεται γι αυτό , ειναι άλλο θέμα.
Εντύπωση μου κάνει πάντως που 3 τζακάδες που ρώτησα για το πρόβλημά μου κανένας δεν ανοίγει εισαγωγή αέρα απο κάτω απο την εστία ,αλλά όλοι θεωρούν οτι η δουλειά γίνεται με την εισαγωγή αέρα απο έξω.Όταν φτάνουμε στο ποια ειναι η προτεινόμενη λύση όλοι προτείνουν κάτι σχετικο με βεντιλατέρ , είτε κατω απο την εστία να φυσάει τον υπάρχοντα θερμοθάλαμο είτε με νεο θερμοθάλαμο γύρω απο την καμιναδα .Στο ερώτημα ''αφού αυτές οι εστίες δεν αποδίδουν χωρίς βεντιλατέρ γιατι τις πουλάτε'' δεν εχω πάρει σαφή απάντηση.... :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ