Ανεπαρκής απόδοση τζακιου με φυσική ροή

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156659 από Rallakias
Χαιρετώ την παρέα!
Δυστυχώς πολύ αργά ανακάλυψα το φόρουμ γιατι αν το ειχα κανει νωρίτερα θα είχα περισσοτερη γνώση πάνω στο θέμα της θέρμανσης και θα ειχα γλυτώσει κοπο και χρήμα...
Μοιράζομαι το πρόβλημά μου μαζι σας γιατι ειμαι ενα στάδιο πριν το γκρέμισμα του τζακιού.
Προ 5 ετων περιπου τοποθετηθηκε στο σπίτι τζάκι μάρκας eurofire με φυσική ροή και απόδοση για να καλύπτει τον ενιαίο χώρο των 50 τμ σε τελευταίο όροφο πολυκατοικίας εκτεθειμένης απο όλες τις πλευρές- δεν γνωριζω ονομαστική απόδοση.Κατόπιν διαφωνίας με τον κατασκευαστη αναγκάστικα να βάλω άλλον να τοποθετήσει την επένδυση ο οποίος μάλλον απο οτι καταλαβα εκ των υστέρων δεν ηταν και πολύ ειδικός στα τζάκια αλλά απλος γυψοσανιδάς.
Όπως θα δείτε στις φωτό απο έξω ερχεται ενας σωλήνας που καταλήγει κάτω απο το σταχτοδοχείο χωρίς να τροφοδοτεί στεγανά μόνο το χώρο καύσης.





Πάνω υπάρχουν 2 έξοδοι διαστάσεων 10*20cm η κάθε μια και πίσω τους τώρα ανακάλυψα οτι δεν υπάρχει μόνωση στους πλαινούς τοίχους-ούτε στο ταβάνι , δηλαδή δεν εχει δημιουργηθεί θερμοθάλαμος στο πάνω μέρος.Στο ύψος της εστίας και γύρω της υπάρχει επένδυση με πετροβάμβακες όπως επίσης είναι επενδεδυμένη απο μέσα και η γυψοσανίδα στο σύνολό της.Ευτυχώς πίσω και στο πλάι της εστίας υπάρχει κενο 10 cm περίπου.




Αποτέλεσμα όλων αυτών ειναι οτι ενω θεωρούσα οτι ο φρέσκος αέρας που έρχεται κάτω απο την εστία ζεστένεται και βγαίνει απο τις εξόδους πάνω , στην πράξη η ροή αέρα ειναι ελάχιστη και το τζάκι απλά θερμάινει σε απόσταση 2 μέτρων.
Δοκίμασα να ''αναγκάσω'' τη ροή αέρα απο το εξωτερικό του σπιτιού προς τα μέσα βάζοντας τον απορόφητηρα της κουζίνας αλλά η ροή αέρα απο τις περσίδες δεν μεταβάλλεται.Δοκίμασα με ανεμιστηράκι στην είσοδο αέρα απο έξω προς τα μέσα όπου κάτι έγινε!
Διάβασα στο φόρουμ οτι πρέπει να ανοιχτεί τρύπα στο κάτω μερος της εστίας αλλά δεν ξέρω την απόδοση του τζακιού (8-10kw?) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες διαστάσεις εισόδου αλλα και εξόδου αέρα οι οποίες να μην είναι πολύ μεγάλες για να μην μειωθεί η ταχύτητα ροής του αέρα-δεν με νοιάζει για αισθητικούς ή πρακτικούς λόγους ή κάποια άλλη λύση που νομίζετε.

Βλέπετε κάποιο σημαντικό λόγο να πρέπει να ξηλώσω την υπάρχουσα εγκατάσταση ή να μείνω στο ανοιγμα των εισόδων-εξόδων ?
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Rallakias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156663 από liakjim
Καλησπέρα.
Διάβασε στο θέμα με τα τζάκια, τί είναι ακριβώς η φυσική ροή.
Εσύ τώρα έχεις μόνο αναπλήρωση αέρα από έξω και θέρμανση δια ακτινοβολίας.
Κοινώς ο τίτλος είναι...λάθος.
Θες περσιδες πάνω και κάτω με αναλογία περίπου 4:1 ( Φυσικά οι πάνω μεγαλύτερες λόγω αύξησης όγκου του αέρα ).

Το τζάκι σου όπως είναι τώρα έχει απόδοση περίπου 15-20%.
Με ανοίγματα άντε να φτάσει στα 30% αν η εστία δεν έχει κόφτη και ταμπερ ( που δεν λες ).

Κανονικά θέλουν όλα από την αρχή.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156696 από Rallakias
Το ''φυσική ροή'' στον τίτλο αναφέρεται στο οτι δεν ειναι με τη χρήση βεντιλατέρ αλλα foyer-αν πρέπει ας το αλλάξει κάποιος mod.
Κόφτη και τάμπερ που αναφέρεις δεν ξέρω αν εννοείς κάτι απο αυτά που φαίνονται στη φωτό πάνω απο την εστία.



Τάμπερ εννοείς το κλαπέτο πάνω απο τη φλόγα?Αυτο τον περισσοτερο χρόνο της καύσης ειναι κλειστό (αφήνει εκ κατασκευής κάποιο κενό).

Αν ανοίξω περσίδα εισαγωγής αέρα κατω απο την εστία διαστάσεων 15*30 πιστευετε οτι θα είναι αρκετή ή χρειάζεται μεγαλύτερη?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156706 από dimlyk
αν το τζακι σου εχει καποιο μανιουαλ διαβασε το εκει πρεπει να αναφερει τι περσιδες θελει ...λογικα θελει αρκετα μεγαλυτερες και πανω και κατω
το νταμπερ οντως αυτο ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156722 από Rallakias
Μανιουαλ δεν έχω.
Θα δοκιμάσω με βάση την αναλογία που μου προτάθηκε 1:4.Το θέμα ειναι αν ανοίξω μεγαλύτερο ανοιγμα απο το προβλεπόμενο στην είσοδο θα εχω πρόβλημα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156723 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Κάτι δεν μου πάει καλά στο μάτι. Η σχάρα από κάτω που βγάζει ? Που πέφτει η στάχτη ? Γιατί στη φωτογραφία φαίνεται το πάτωμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ