Βοήθεια με πρόβλημα και διόρθωση καμινάδας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156007 από vkotsos
Γεια σας,

Πριν από μερικά χρόνια ο πατέρας μου είχε βάλει πολλά σανίδια μέσα στο τζάκι η φλόγα έφτασε ψηλά και πύρωσε η γωνία από τότε ξανά με μέτρο. (Ιστορική αναδρομή)

Έχει δυο βδομάδες που τοποθέτησα ενεργειακό τζάκι-σόμπα (κασετίνα) στο μέχρι πρότινος ανοιχτό τζάκι. Στην εγκατάσταση τοποθετήθηκε καμινάδα σπιράλ Φ150 η οποία μπήκε από κάτω προς τα πάνω με το μήκος της καινούργιας υπολογισμένο με το μάτι του μάστορα 8m δυο όροφοι και σκεπή. Τώρα που έφτασε άγνωστο. Η καμινάδα του ανοιχτού τζακιού Φ250 και κατά την βούληση του μάστορα έπρεπε να παραμείνει και παρέμεινε για το δικό μας καλό πάντα.

Ερχόμαστε στο χθες καθώς κρύωνα έβαλα πολλά ξύλα 4 για την ακρίβεια ώστε να ζεσταθεί το μαντέμι για να ανοίξω το βεντιλατερ. Καθώς ήμουν λίγα λεπτά πριν το ανοίξω, άκουσα τον γνωστό θόρυβο "φωτιά καμινάδας μου". Είχε πυρώσει όλο έξω και άρπαξε και φωτιά στο ένωμα το εξωτερικό εκεί που φαίνεται αυτό σαν κόλλα (φώτο 1,2,3) οπότε υπό τον φόβο επέκτασης ο πατέρας μου έριξε νερό με το λάστιχο καλώς ή κακώς και έσβησε.

Την ώρα του περιστατικού ήρθα σ επικοινωνία με τον υπεύθυνο-αφεντικό του καινούργιου μας τζακιού ο οποίος μου είπε κατά γραμμα "Είναι φυσιολογικό. Το σπιράλ φ150 δεν έχει πρόβλημα είναι δοκιμασμένο απλώς έχει ζεσταθεί πολύ εφάπτεται με το Φ250 στις γωνίες και καίγονται τα απομεινάρια τόσο χρόνων άστα να καούν και που και που θα το έχεις αυτό μέχρι να καθαρίσει τελείως ο Φ250. Όσο για το φ150 λόγω χλωρών ξύλων 1 φορά στις 10 μέρες να το μπουμπουνίζω με ξερά για να καθαρίζει και αυτή και να μην μαζεύει. Συνέχισε να το καις κανονικά δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα."

Η καμινάδα Φ250 καθαριζόταν όσο γίνεται από την μητέρα μου με την γνωστή βούρτσα του εμπορίου 1 φορά τον χρόνο.

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εύκολο τι να κάνω από εδώ και στο εξής??
Ότι προτείνω είναι μετά από ανάγνωση του τελευταίου 24ου οπότε δείξτε μου την ανάλογη επιείκεια.

Σκέφτομαι να ξηλώσω το σπιράλ Φ150 και να περάσω διπλού τοιχώματος μέσα από την φ250 εκτός και αν αξίζει και η οικονομικότερη επιλογή μονού τοιχώματος??


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση Βασίλης.








Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vkotsos. Αιτία: εικόνες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156008 από vkotsos
και οι υπόλοιπες απλώς η περσίδα έχει από μέσα σήτα και δεν γινόταν καλύτερα.







Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156030 από elgreco
Δεν είμαι ειδικός αλλά με τα όσα εχω μάθει απο εδω μέσα πας σίγουρα για αντικατάσταση καμιναδας όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Ειδικά ο εύκαμπτος έξω φαίνετε πως εχει παραδώσει πνεύμα.
Τα λεγόμενα του μάστορα προσωπικά μου ακούγονται γελοία






vkotsos έγραψε: Γεια σας,

Πριν από μερικά χρόνια ο πατέρας μου είχε βάλει πολλά σανίδια μέσα στο τζάκι η φλόγα έφτασε ψηλά και πύρωσε η γωνία από τότε ξανά με μέτρο. (Ιστορική αναδρομή)

Έχει δυο βδομάδες που τοποθέτησα ενεργειακό τζάκι-σόμπα (κασετίνα) στο μέχρι πρότινος ανοιχτό τζάκι. Στην εγκατάσταση τοποθετήθηκε καμινάδα σπιράλ Φ150 η οποία μπήκε από κάτω προς τα πάνω με το μήκος της καινούργιας υπολογισμένο με το μάτι του μάστορα 8m δυο όροφοι και σκεπή. Τώρα που έφτασε άγνωστο. Η καμινάδα του ανοιχτού τζακιού Φ250 και κατά την βούληση του μάστορα έπρεπε να παραμείνει και παρέμεινε για το δικό μας καλό πάντα.

Ερχόμαστε στο χθες καθώς κρύωνα έβαλα πολλά ξύλα 4 για την ακρίβεια ώστε να ζεσταθεί το μαντέμι για να ανοίξω το βεντιλατερ. Καθώς ήμουν λίγα λεπτά πριν το ανοίξω, άκουσα τον γνωστό θόρυβο "φωτιά καμινάδας μου". Είχε πυρώσει όλο έξω και άρπαξε και φωτιά στο ένωμα το εξωτερικό εκεί που φαίνεται αυτό σαν κόλλα (φώτο 1,2,3) οπότε υπό τον φόβο επέκτασης ο πατέρας μου έριξε νερό με το λάστιχο καλώς ή κακώς και έσβησε.

Την ώρα του περιστατικού ήρθα σ επικοινωνία με τον υπεύθυνο-αφεντικό του καινούργιου μας τζακιού ο οποίος μου είπε κατά γραμμα "Είναι φυσιολογικό. Το σπιράλ φ150 δεν έχει πρόβλημα είναι δοκιμασμένο απλώς έχει ζεσταθεί πολύ εφάπτεται με το Φ250 στις γωνίες και καίγονται τα απομεινάρια τόσο χρόνων άστα να καούν και που και που θα το έχεις αυτό μέχρι να καθαρίσει τελείως ο Φ250. Όσο για το φ150 λόγω χλωρών ξύλων 1 φορά στις 10 μέρες να το μπουμπουνίζω με ξερά για να καθαρίζει και αυτή και να μην μαζεύει. Συνέχισε να το καις κανονικά δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα."

Η καμινάδα Φ250 καθαριζόταν όσο γίνεται από την μητέρα μου με την γνωστή βούρτσα του εμπορίου 1 φορά τον χρόνο.

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εύκολο τι να κάνω από εδώ και στο εξής??
Ότι προτείνω είναι μετά από ανάγνωση του τελευταίου 24ου οπότε δείξτε μου την ανάλογη επιείκεια.

Σκέφτομαι να ξηλώσω το σπιράλ Φ150 και να περάσω διπλού τοιχώματος μέσα από την φ250 εκτός και αν αξίζει και η οικονομικότερη επιλογή μονού τοιχώματος??


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση Βασίλης

Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by elgreco. Αιτία: Αλλαγή θέσης απάντησης μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156050 από dimlyk
το σπιραλ απαγορευεται !!!
και το Φ150 ειναι μικρο ακομα και για 8 μετρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156056 από vkotsos
τώρα εδώ που έχω φτάσει τι μπορώ να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο διότι πλέον μόνο το τζάκι σκεφτόμαστε??

Η έξοδος της τζακο-σομπας είναι Φ150 μπορώ να βάλω πιο μεγάλη διατομή στην υπόλοιπη διαδρομή και να έχω διαφορά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156060 από dimlyk
για τζακι μιλαμε η για σομπα ?
διατομη θα βαλεις οτι εχει ο κατασκευαστης
το σπιραλ παντως θα τ αλλαξεις γιατι δεν καθαριζεται και μαζευει καταλοιπα με το αποτελεσμα που ειχες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ