Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155783 από Κανατσος
Γειά παιδιά.Έχω ένα πρόβλημα και θέλω καποιος που γνωρίζει να μου πει την γνώμη του τι πρέπει να κάνω.Μένω στον πρώτο όροφο και η καμινάδα από το τζάκι μου περνάει από το απο πάνω διαμερισμά πρίν καταλήξει στην εξωτερική χτιστή καμινάδα.Είναι μόνο με κυβόλιθους η εσωτερική καμινάδα που περνάει από το από πάνω μου διαμέρισμα ,κοινώς δεν έχει σωλήνες μέσα,και είναι σοβατισμένοι οι κυβόλιθοι.Το πρόβλημα είναι το εξής πλέον : οι από πάνω μου διαπίστωσαν μαυρίλα κάποια στιγμή στο ταβάνι δίπλα απο την κολώνα της καμινάδας μου και σπάζοντας ένα κομμάτι από το ταβάνι τους για να δούν από τι προέρχεται διαπιστώσαμε ότι εκεί που τελειώνει ο τελευταίος κυβόλιθος από την καμινάδα μου που περνάει από των από πάνω διαμέρισμα υπάρχει ένα κενό περίπου 10 cm με αποτέλεσμα μέρος του καπνού από το τζάκι μου να βγαίνει από αυτο το κενό και να μαυρίζει ο τοίχος και ότι άλλο αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό.Κοινώς η καμινάδα μου δεν είναι ενιαία από το ταβάνι μου έως το τέρμα ανταυτου έχει ένα κενό ,μια τρύπα τελοςπάντων.Έχω φέρει μέχρι τώρα τρείς που ασχολούνται με τζάκια συν τον τζακά που είχε τοποθετήσει το δικό μου και μου έχουν πει 4 διαφορετικές λύσεις.Μπορεί να μου πεί κάποιος 1.αν βάλω σωλήνες από πάνω προς τα κάτω από την εξωτερική καμινάδα μου μέχρι το τζάκι μου,σφραγίσω την σωλήνα με ειδικό μονωτικό υλικό για αυτές τις περιπτώσεις αν θα είμαι εντάξει??Το ύψος είναι περίπου 5 μέτρα στο σύνολο του.2.Σωλήνες μονής μόνωσης ή διπλής μόνωσης να βάλω?Συγνώμη αν ήταν λίγο κουραστικό το κείμενο μου αλλά ειλικρινά έχω νευριάσει απίστυτα με αυτό το θέμα.Έχω 6 τόνους ξύλα και δεν μπορώ να τα κάψω................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155786 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)
Βαλε μονομενο σωληνα εξαρχης. Αν βαλεις αμονωτο για να τον μονωσεις μετα υπαρχει κυνδινος με τον καιρο να βραχει και να χαλασει η μονωση.
Οι μονομενες σωληνες ειναι διπλου τοιχωματος και παρεχουν μεγαλη ασφαλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155787 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)
το τζακι σου ειναι κτιστο η ενεργειακο?
την σωληνα υποθετω θα την περασεις μεσα απμ τους κυβολιθους
προτιμωνται γενικα οι μονωμενες καμιναδες αλλα σ αυτη την περιπτωση προσοχη να μην μειωθει η εσωτερικη διατομη της


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ