Δυσκολία "εύρεσης" εξωτερικού αέρα καύσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155088 από popovitis
Πάμε λοιπόν σε μονωμένη καμινάδα. Έχοντας ήδη 2 μέτρα απλή Inox μπορώ να τα ενώσω με μονωμένη η οποία θα μπει στο ανώτατο μέρος που λογικά θα είναι και το πιο κρύο;
Εναλλακτικά μπορώ να "γεμίσω" το κενό μεταξύ παλιάς και νέας με πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα και εν συνεχεία να την σφραγίσω τόσο επάνω όσο και κάτω με πυρίμαχο τσιμέντο; Το σφράγισμα με το πυρίμαχο τσιμέντο δρα και ως στήριγμα η θα πρέπει να την στηρίξω με άλλο τρόπο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155168 από MICK

popovitis έγραψε: Πάμε λοιπόν σε μονωμένη καμινάδα. Έχοντας ήδη 2 μέτρα απλή Inox μπορώ να τα ενώσω με μονωμένη η οποία θα μπει στο ανώτατο μέρος που λογικά θα είναι και το πιο κρύο;
Εναλλακτικά μπορώ να "γεμίσω" το κενό μεταξύ παλιάς και νέας με πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα και εν συνεχεία να την σφραγίσω τόσο επάνω όσο και κάτω με πυρίμαχο τσιμέντο; Το σφράγισμα με το πυρίμαχο τσιμέντο δρα και ως στήριγμα η θα πρέπει να την στηρίξω με άλλο τρόπο;


Εγώ είχα στο συμβατικό τζάκι τετράγωνη τσιμεντένια καμινάδα. Όταν το έκανα ενεργειακό, τοποθετήθηκε ΑΜΟΝΩΤΗ καμινάδα ανοξείδωτη μέσα στη παλαιά. Σφραγίστηκε με πετροβάμβακα στη μεριά της φούσκας (για να μη υπάρχουν απώλειες) και με πυράντοχη λάσπη στο πάνω μέρος (καπέλο) Αν χρειαστείς περισσότερα μέτρα καμινάδα τότε αυτή θα είναι ΜΟΝΩΜΕΝΗ ΥΠΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Η ανοξείδωτη καμινάδα (μονωμένη Ή αμόνωτη) ΠΡΕΠΕΙ να είναι συνεχούς ραφής. ΜΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΗ ΡΑΦΗ. Το κενό που θα υπάρχει μεταξύ παλαιάς και νέας καμινάδας είναι η μόνωση. Δεν γνωρίζω όμως τι διάμετρο έχει η παλαιά σου καμινάδα και τι θα χρειαστείς στη νέα. Από τη φωτό που είδα νομίζω ότι είναι η ίδια περίπτωση με εμένα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155170 από popovitis
Μαλλον έχουμε ίδιες παλιές καμινάδες. Εμένα ειναι τετράγωνη 25 εκ. εσωτερικά. Οταν λες συνεχούς ραφής τι ακριβώς εννοεις; Όταν λες ότι τη μόνωσες στην μεριά της φουσκας εννοείς μέχρι το ταβάνι; Από το ταβάνι μέχρι και την πυράντοχη λάσπη στο καπέλο υπάρχει κενό μεταξύ παλιάς και νέας καμινάδας; Τέλος τι έκανες για την στήριξή της;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155174 από dimlyk
ειναι λαθος η σφραγιση της καμιναδας με τσιμεντα ...πρεπει να μπορει να συστολοδιαστελεται και σε καμμια περιπτωση και στις δυο ακρες
ειμαι περιεργος πως θα καταφερεις να περασεις τον πετροβαμβακα στο κενο αναμεσα στις δυο καμιναδες οπως λες εκτος κι αν εχεις πολυ μικρο μηκος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155175 από popovitis
Ειναι 3 μετρα απο το ταβανι μεχρι το καπελο. Καταλαβα το θεμα της συστολοδιαστολής που ανέφερες, όμως δεν θα πρέπει να την κλείσω με κάποιο τρόπο για τις βροχές; Τι προτείνεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155191 από MICK

popovitis έγραψε: Μαλλον έχουμε ίδιες παλιές καμινάδες. Εμένα ειναι τετράγωνη 25 εκ. εσωτερικά. Οταν λες συνεχούς ραφής τι ακριβώς εννοεις; Όταν λες ότι τη μόνωσες στην μεριά της φουσκας εννοείς μέχρι το ταβάνι; Από το ταβάνι μέχρι και την πυράντοχη λάσπη στο καπέλο υπάρχει κενό μεταξύ παλιάς και νέας καμινάδας; Τέλος τι έκανες για την στήριξή της;


Ναι έχουμε μάλλον ίδιες παλαιές καμινάδες. Υπάρχουν κάποιες καμινάδες που η ραφής τους είναι περιστροφική. ΟΧΙ τέτοια ραφή. Δεν είναι αντοχής αυτές οι καμινάδες στις υψηλές θερμοκρασίες που έχουν τα καπναέρια του ενεργειακού τζακιου (συγκριτικά με παραδοσιακό τζάκι) Υπάρχει πιθανότητα να ανοίξουν. Από τη φούσκα θα μπαίνει η νέα ανοξείδωτη αμόνωτη καμινάδα ευθείας ραφής στη παλαιά για να συνεχίση μέχρι το καπέλο. Εκεί που θα μπει η νέα καμινάδα στη παλαιά, στο σημείο εκείνο, θα τοποθετηθεί πετροβάμβακας που θα σφηνώσει και ταυτόχρονα θα απομομώση το κενό μεταξύ νέας και παλαιάς καμινάδας. Στο καπέλο, εκεί δηλαδή που θα τερματίσει η νέα καμινάδα, εκεί θα τοποθετηθεί πυράντοχη λάσπη για να κλείση το κένο. Η νέα ανοξείδωτη καμινάδα θα γλυστράει στη λάσπη αυτή με τη δημιουργία της αύξησης του μήκους λόγω διαστολής. Η αύξηση αυτή σε εμένα, είναι περ.4cm.Το κλείσιμο αυτό θα αποτρέπει τα νερα\ά της βροχής να μπουν μέσα στη καμινάδα. Έτσι στηρίζεται η ανοξείδωτη καμινάδα, χωρίς τίποτε άλλο. Δεν τοποθετήται τίποτε άλλο στο υπόλοιπο κενό μεταξύ παλαιάς και νέας καμινάδας. Βέβαια όπως αναφέρει και o dimlyk πως θα γεμίσεις το κενο;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ