Δυσκολία "εύρεσης" εξωτερικού αέρα καύσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154845 από popovitis
Καλησπέρα, όντας σε αναζήτηση ενεργειακού τζακιού (προς αντικατάσταση του παλιού παραδοσιακού το οποίο και έχω γκρεμίσει), έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ παρουσιάσεις ενεργειακών τζακιών που σε όλες τις περιπτώσεις γίνεται χρήση εξωτερικού αέρα καύσης. Θα ήθελα την εμπειρία και τις γνώσεις σας στα παρακάτω.

α) Είναι απαραίτητη η χρήση εξωτερικού αέρα καύσης; Ψάχοντας στο ιντερνετ βρήκα το λινκ αυτό σύμφωνα με το οποίο αντεδείκνυται (!!) η χρήση εξωτερικού αέρα. www.lithodomin.gr/exoterikos-aeras-kausis-tzakiou/

β) Αν η απάντηση το παραπάνω ερώτημα είναι απερίφραστα ναι τότε έχετε να προτείνετε κάποια λύση στο πρόβλημά μου; Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφία με επεξηγήσεις για την θέση του τζακιού (η παλιά, χτιστή καμινάδα ξεκινάει στο ταβάνι στην γωνία που σχηματίζουν οι πλευρές Γ και Δ.




Η σκέψη μου είναι να γίνει τρύπα στον Α τοίχο εσωτερικά αλλά και από την πλευρά του μπαλκονιού. Στο μπαλκόνι θα βάλω αεροβαλβίδα ενώ στην εσωτερική πλευρά θα ενώσω σωλήνα Φ100 μέχρι την βάση του τζακιού. Φοβάμαι 2 πράγματα:
1) δεδομένου ότι μεταξύ εξωτερικής και εχωτερικής τρύπας δεν μπορώ να περάσω σωλήνωση (λόγω του κουφώματος που υπερκαλύπτει τον τοίχο Α συν άλλα 30-40 εκατοστά) φοβάμαι ότι ενεργειακά είναι κακή λύση.
2) οι τρύπες και από τις 2 πλευρές είναι δύσκολο να γίνουν χωρίς πολλά μπάζα από τα οποία πολλά θα πέσουν μέσα στο κούφωμα και μπορεί να καταστρέψουν τα ροδάκια της μπαλκονόπορτας
3) το σώμα του καλοριφέρ που θα μπει εκει αναγκαστικά θα είναι μικρότερο από ότι θα ήθελα. Επίσης θα υπάρχει μία δυσκολία στην τοποθέτησή του αλλά ας υποθέσουμε ότι τα δύο αυτά σε κάποιο βαθμό λύνονται.

Εναλλακτικές που σκέφτηκα:
α) η δημιουργία τρύπας στην κολώνα αλλά την έχω απορρίψει ως επικίνδυνη (δεν είμαι και ειδικός βέβαια)
β) η παροχή αέρα καύσης μέσω κάποιου σωλήνα που θα ανεβαίνει μέχρι κάποιο σημείο της καμινάδας και θα βγαίνει έξω από το πλάι της 1μ νωρίτερα από το καπέλο. Λογικά όμως κάτι τέτοιο δεν θα δουλέψει...
Να σημειώσω ότι στην πλευρά Γ οι καμινάδες που είναι σε σειρά έχουν κενά περίπου 2 cm μεταξύ τους.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154847 από dimlyk
η χρηση εξωτερικου αερα ειναι επιθυμητη αλλα οχι απαραιτητη
εκει που διαβασες δινει ιδεες αλλα δεν ξερω ποσο εφαρμοσιμο ειναι να ανοιγεις καθε λιγο ενα παραθυρο
αν και προσωπικα μου αρεσει ο εξαερισμος ειναι και ενεργοβορος και δημιουργει και ρευματα αερα τα οποια δεν ειναι ευχαριστα ...το ιδιο ισχυει και το να κανεις μια τρυπα καπου στον τοιχο που ειναι μια λυση προτεινομενη απο κατασκευαστες οποτε καλο θα ειναι η τρυπα να ειναι οσο πιο κοντα στο τζακι και κατα προτιμηση σε χωρο που καθεται κοσμος
σε καμμια ομως περιπτωση δεν κανουμε τρυπες σε φεροντα στοιχεια ...κολωνες δοκαρια κλπ τουλαχιστον οχι χωρις μελετη εξειδικευμενου στατικου και σιγουρα οχι για να παρουμε αερα καυσης .
την λυση μεσα απο την καμιναδα να την αποκλεισεις εκτος του οτι δεν θα δουλευει σωστα υπαρχει περιπτωση να φερνει και καυσαερια στο σπιτι
σε καθε π[εριπτωση μπορεις να κατασκευασεις το τζακι σου χωρις τρυπα και αν διαπιστωσεις εκ των υστερων οτι υπαρχει προβλημα στην λειτουργια του ψαχνεις για λυσεις
η προταση σου παντως για τον τοιχο α δεν ειναι κακη και μπορει να γινει και εκ των υστερων αν δεν βαλεις σωληνα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": popovitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154848 από popovitis
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σκεφτόμουν επίσης τον συνδυασμό εσωτερικού και εξωτερικού αέρα. Βέβαια η χαραμάδα 2-3 εκατοστών (χωρίς περιορισμό στο ύψος) που μου δίνει ο τοίχος Γ φαντάζομαι ότι δύσκολα μπορεί να βοηθήσει. Πόσα τετραγωνικά εκατοστά παροχής χρειάζεται η εστία από κάτω, αν υποθέσουμε ότι θα μπορεί να παίρνει και αέρα από την αεροκουρτίνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154849 από popovitis
Ξέχασα να ρωτήσω εάν στην περίπτωση που ακολουθηθεί η λύση του τοίχου Α, είναι απαραίτητο να γίνει η αντίστοιχη εξωτερική τρύπα ακριβώς αντιδιαμετρικά η θα μπορούσε να γίνει σε διαφορετικό σημείο με δεδομένο ότι το κούφωμα έχει μεγάλο μήκος και αρκετό "αέρα" μέσα. Ο προβληματισμός μου εστιάζει στο αν ο ροή θα επηρεαστεί σε μη αντιδιαμετρική κατασκευή τρύπας η οποία όμως με εξυπηρετεί εξωτερικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154850 από sakpanoss
Εγώ προσωπικά έκοψα φέτος τελείως το εξωτερικό αέρα (για λόγους διακόσμησης) και έχω καλύτερη απόδοση.Το λέω με βάση την εμπειρία μου. Εξάλλου τι φρέσκο αέρα να πάρω από έξω , όταν μυρίζει όλη η γειτονιά αιθαλομίχλη;Ανοίγω ελάχιστα το παράθυρο όταν τροφοδοτώ το τζάκι και το κλείνω μόλις κλείσω το ανοιγόμενο τζάμι της εστίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154859 από dimlyk
οχι δεν θα επηρεαστει η ροη του αερα αισθητα εκτος κι αν παρεμβαλεται κατι αναμεσα
οσο για τους αερηδες καλα ειναι να μην τους μπερδευεις ετσι κι αλλιως το τζακι σου θα τραβαει απ οπου βρισκει πιο ευκολο
τον τοιχο γ καλυτερα να τον ξεχασεις για τον βασικο λογο οτι αν υπαρξει καποια διαρροη καλο ειναι να μην μπαινει στο σπιτι σου
για παροχη με σωληνα Φ100 περιπου αν ομως ειναι ελευθερο καλυτερα λιγο μεγαλυτερο....δες και τι γραφει και το τεχνικο φυλλαδιο του τζακιου σου μια κι αυτο θα πρεπει να ακολουθησεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ