Δυσκολία "εύρεσης" εξωτερικού αέρα καύσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154868 από konstantinos.n
Καλησπέρα. Θεωρώ πως θα πρέπει να βρεις πρώτα την εστία και να δεις αν ο κατασκευαστής της θεωρεί απαραίτητο τον εξωτερικό αέρα καύσης. Αέρα εξωτερικό πάντως πιστεύω ότι σου χρειάζεται σίγουρα για πολλούς λόγους (αποφυγή ρευμάτων αέρα,ισορρόπηση πίεσης) έστω και λίγο. Στο δικό μου τζάκι όταν το είχα τοποθετήσει, αρχικά δεν είχα εξωτερικό αέρα με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τα καινούργια κουφώματα , να μην ¨αναπνέει¨ , να σηκώνει υψηλές θερμοκρασίες και να μην έχει ροή ζεστού αέρα από τις περσίδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154875 από popovitis
Σχετικά με το τζάκι, δεν το έχω ακόμη. Αρχικά έψαχνα για τα τζακια της γνωστής αλυσίδας αλλά μετά τα απέρριψα καθότι ερωτεύτηκα την Oliwia η οποια νομίζω παιρνει 120άρα σωλήνωση για εξωτερικό αέρα. Λογικά θα δουλευει και με εσωτερικό. Βέβαια μου αρέσουν και τα Technical κυρίως λόγω της πιστοποίησης στην απόδοση τους. Το σπίτι μου ελιναι 120 τετραγωνικά στην Αθήνα και ο τοιχος αυτός βλέπει βοριά.

Ερώτηση: μπορώ να χρησιμοποιήσω την παλιά καμινάδα η πρέπει να περασω νέα από μέσα; απλό inox η μονωμένη; η υπαρχουσα ειναι στη ταρατσα (μένω ακριβώς από κάτω) περιπου 3 μέτρα ύψος από την ταράτσα.



Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155050 από konstantinos.n
Aπό εγκαταστάσεις που έχουν παρουσιαστεί στο forum, έχω δει ότι περνούν νέα καμινάδα από μέσα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155055 από popovitis
Αυτό σκέφτομαι και εγώ να κάνω. Τα 3 μέτρα που βγαίνει έξω από το ταβάνι αρκούν; Περίπου ενάμιση μέτρο ακόμη θα υπάρχει εντός του σπιτιού πάνω από την εστία. Λογικά Φ200.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155057 από dimlyk
το υψος σου αρκει αυτο που ισως δημιουργησει καποιο θεμα ειναι η διπλανη καμιναδα αν ειναι κοντα οπως φαινεται στην φωτο και το ιδιο υψος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155058 από popovitis
Η ακριβώς διπλανή είναι περίπου 1 μέτρο κοντύτερη. Η επόμενη είναι μεν περίπου στο ίδιο ύψος με περίπου 30 cm απόσταση όμως σπανίως ανάβει. Επίσης οι καμινάδα μου με τις υπόλοιπες 3, όπως φαίνεται και στο αρχικό σχέδιο με τους τοίχους δεν βρίσκονται στην ίδιο ευθεία, καθώς η δική μου είναι πιό "μέσα" και συνεπώς οι 4 τρύπες που έχει η δική μου δεν έχουν απέναντί τους κάποια καμινάδα.


Το πρόβλημα είναι το ότι υφίστανται σαν εμπόδιο ή το ότι δημιουργεί καπνό όταν λειτουργεί; Είναι σημαντικό πρόβλημα;
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ