Δυσκολία "εύρεσης" εξωτερικού αέρα καύσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155059 από JIANG
Απλή ή μονωμένη καμινάδα χρειάζεται τόσο ειδικά στην περίπτωση του popovitis αλλά και γενικότερα.;
Μηχανικός που εμπιστέυομαι δίνει μεγάλη σημασία και επιμένει στη μονώμενη καμινάδα. Εταιρεία πώλησης εξαρτηματων (καμινάδες, βεντυλατέρ, κλπ) μου έιπαν, όχι είναι υπερβολή η μονωμένη βάλε μονή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155069 από dimlyk
οταν οι καμιναδες ειναι κκοντα και ισουψεις υπαρχει ενδεχομενο να υπαρξει αναροφηση καυσαεριων απο την μια στην αλλη .

JIANG αν θες μονοσημαντη απαντηση ...μονωμενη ..τεχνικα δεν ειναι παντα εφικτο ομως ειδικα οταν περνανε νεες καμιναδες μεσα απο παληες .και σ αυτην την περιπτωση ομως κατα κανονα μπορει να μονωθει η καμιναδα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": popovitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155083 από JIANG
Ευχαριστώ για την απάντηση dimlyk. Αυτό πιστέυω και εγώ.
Έχει διαφορά το "δεν έιναι πάντα εφικτό (ή έιναι πολύ δύσκολο) λόγω των χ πρακτικών δυσκλολιών" και το "είναι υπερβολικό" που είπε ο μάστορας.
Ο κανόνας είναι :"Πάντα μονωμένη καμινάδα" για να έχεις σίγουρο το κεφάλι σου ότι, τουλάχιστον, δε θα πάσχει ο ελκυσμός της καμινάδας απο κρύα καυσαέρια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155088 από popovitis
Πάμε λοιπόν σε μονωμένη καμινάδα. Έχοντας ήδη 2 μέτρα απλή Inox μπορώ να τα ενώσω με μονωμένη η οποία θα μπει στο ανώτατο μέρος που λογικά θα είναι και το πιο κρύο;
Εναλλακτικά μπορώ να "γεμίσω" το κενό μεταξύ παλιάς και νέας με πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα και εν συνεχεία να την σφραγίσω τόσο επάνω όσο και κάτω με πυρίμαχο τσιμέντο; Το σφράγισμα με το πυρίμαχο τσιμέντο δρα και ως στήριγμα η θα πρέπει να την στηρίξω με άλλο τρόπο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155168 από MICK

popovitis έγραψε: Πάμε λοιπόν σε μονωμένη καμινάδα. Έχοντας ήδη 2 μέτρα απλή Inox μπορώ να τα ενώσω με μονωμένη η οποία θα μπει στο ανώτατο μέρος που λογικά θα είναι και το πιο κρύο;
Εναλλακτικά μπορώ να "γεμίσω" το κενό μεταξύ παλιάς και νέας με πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα και εν συνεχεία να την σφραγίσω τόσο επάνω όσο και κάτω με πυρίμαχο τσιμέντο; Το σφράγισμα με το πυρίμαχο τσιμέντο δρα και ως στήριγμα η θα πρέπει να την στηρίξω με άλλο τρόπο;


Εγώ είχα στο συμβατικό τζάκι τετράγωνη τσιμεντένια καμινάδα. Όταν το έκανα ενεργειακό, τοποθετήθηκε ΑΜΟΝΩΤΗ καμινάδα ανοξείδωτη μέσα στη παλαιά. Σφραγίστηκε με πετροβάμβακα στη μεριά της φούσκας (για να μη υπάρχουν απώλειες) και με πυράντοχη λάσπη στο πάνω μέρος (καπέλο) Αν χρειαστείς περισσότερα μέτρα καμινάδα τότε αυτή θα είναι ΜΟΝΩΜΕΝΗ ΥΠΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Η ανοξείδωτη καμινάδα (μονωμένη Ή αμόνωτη) ΠΡΕΠΕΙ να είναι συνεχούς ραφής. ΜΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΗ ΡΑΦΗ. Το κενό που θα υπάρχει μεταξύ παλαιάς και νέας καμινάδας είναι η μόνωση. Δεν γνωρίζω όμως τι διάμετρο έχει η παλαιά σου καμινάδα και τι θα χρειαστείς στη νέα. Από τη φωτό που είδα νομίζω ότι είναι η ίδια περίπτωση με εμένα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155170 από popovitis
Μαλλον έχουμε ίδιες παλιές καμινάδες. Εμένα ειναι τετράγωνη 25 εκ. εσωτερικά. Οταν λες συνεχούς ραφής τι ακριβώς εννοεις; Όταν λες ότι τη μόνωσες στην μεριά της φουσκας εννοείς μέχρι το ταβάνι; Από το ταβάνι μέχρι και την πυράντοχη λάσπη στο καπέλο υπάρχει κενό μεταξύ παλιάς και νέας καμινάδας; Τέλος τι έκανες για την στήριξή της;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ