Προβλημα σε τζακι και τροπος πιθανης επιδιορθωσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153426 από vvallas
Καλημέρα σας, διαβαζω εδω και αρκετο καιρο το Forum απο τοτε που αποφασισα να ασχοληθω με το τζακι μου και να ανακαλυψω για ποιον λογο δεν λειτουργει καθολου. Το τζακι μου ειναι τοποθετημενο εδω και 7 χρονια και δεν ειχε λειτουργησει ποτε για διαφορους λογους, περσι πηρα την αποφαση να το αναψω και το αποτελεσμα ηταν μια εντονη μυρωδια πλαστικου, καπνος και ελλειψη αναροφησης. Επειδη το εχουν κλεισει τελειως με γυψοσανιδα καταφερα μετα απο αφαιρεση του spot να ριξω μια ματια στα ενδοτερα της γυψοσανιδας και οι διαπιστωσεις ειναι οι εξης.

1.Μου εχουν κανει ακριβως την ιδια εγκατασταση με αυτην που περιγραφεται εδω


2. Δεν υπαρχει καθολου εισαγωγη αερα
3. Δεν υπαρχει εξαγωγη αερα
4. Εχουν τυλιξη την κασετα με πετροβαμβακα απο την αναποδη μερια.
5. Προφανωσς δεν υπαρχει θερμοθαλαμος.
6.την κασετα την εχουν κολησει στον τοιχο 0εκ αποσταση
7. Το τζακι δεν το αφησαν να πατησει πανω στα ποδια του αλλα εβαλαν λασπη και το στερεωσαν πανω του.

Το τζακι ειναι απο τα Χυτηρια Μισαηλιδη. Δυστηχως δεν μπορουμε να βρουμε τον εγκαταστατη που το εβαλε τοτε

Οπωτε μενουν δυο ενδεχομενα. Η να το γκρεμισω τελειως η να προσπαθησω να κανω μερικη επισκευη αν και εφοσον μπορει να γινει.

Απο αναζητηση μου βρηκα το manual το οποιο ειναι σαν επισυναπτομενο.


Αν καταφερω και ανοιξω την γυψοσανιδα και αφαιρεσω τον πετροβαμβακα, κανω τον θερμοθαλαμο κτλ μου μενει ενα προβλημα που θελω βοηθεια. Δεν υπαρχει εισαγωγη αερα, κανονικα θα επρεπε να φερω εισαγωγη απο τον τοιχο ακριβως διπλα πραγμα αδυνατο γιατι ειναι πετροχτιστο σπιτι με τοιχιο μισο μετρο το οποιο δεν μπορει να τρυπισει. Βρηκα τροπο απο υπαρχουσα τρυπα η οποια ειναι σε υψος 2,5 μετρα. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω εισαγωγη αερα η οποια εισερχεται απο αυτο το υψος και κατεβαινει στο τζακι? η θα καταστρεψω την οποια αναροφηση? Να σημειωθει οτι βρισκομαι σε ισογειο μονοκατοικιας με υψος καμιναδας περιπου 10 μετρα μεχρι την ταρατσα.

σας ευχαριστω προκαταβολικα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153427 από vvallas
To λινκ με την παρομοια εγκατασταση ειναι αυτο εδω

energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...emid=74&limitstart=0

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153428 από Stavrax
Βάσει περιγραφής, πας για γκρέμισμα και εγκατάσταση από την αρχή. Για το θέμα της εισαγωγής αέρα από ψηλά, θα λειτουργήσει σωστά γιατί η υποπίεση που δημιουργείται από τα καπναέρια θα προκαλεί την απαραίτητη αναρρόφηση στην είσοδο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ