Τζάκι, που ουσιαστικά βρίσκεται εκτός σπιτιού.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152511 από Petros70
1.Άρα δεν τίθεται θέμα και για το 2, αφού στις ενώσεις είναι χτισμένη η καμινάδα.
Αν υπάρχει αντίθετη άποψη, παρακαλώ ενημερώστε.
2.Επίσης η καμινάδα που είναι φ250 (και αφού προσθέσω και το ένα μέτρο θα έχει περίπου 5 μέτρα ύψος), είναι η κατάλληλη, αν η εστία είναι φ200;
3.Αν ναι, (ξαναρωτάω), πως ενώνονται, υπάρχει ανάλογη μούφα;
4.Στο σημείο ένωσης της καμινάδας με την εστία, εκτός από σφιγκτήρα χρησιμοποιούμε μαγγανεζα ή ίσως κάποια άλλη σιλικόνη, ή δεν χρειάζεται;
5.Και τέλος (για την ώρα), εκτός από την μόνωση στα πλαϊνά και πίσω της εστίας, εντός του θερμοθαλάμου, (με izol ή 10αρι ytong και φύλλα αλουμινίου, όπως πρότεινε ο Δημήτρης), πρέπει να μονωθεί και το μπροστά μέρος; Γιατί εκεί όπως έχω αναφέρει, έχω 2πλο τούβλο και αν προστεθεί και η μόνωση, τουλάχιστον το 1/3 της εστίας θα περιβάλλεται από ένα "πλαίσιο" από τούβλα και μόνωση, 20+ έως 30cm!). Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί και μεγαλύτερο κενό, από το πάνω μέρος της εστίας, λόγω του πάχους, του τοίχου.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152543 από Petros70

Petros70 έγραψε: 1.Άρα δεν τίθεται θέμα και για το 2, αφού στις ενώσεις είναι χτισμένη η καμινάδα.
Αν υπάρχει αντίθετη άποψη, παρακαλώ ενημερώστε.
2.Επίσης η καμινάδα που είναι φ250 (και αφού προσθέσω και το ένα μέτρο θα έχει περίπου 5 μέτρα ύψος), είναι η κατάλληλη, αν η εστία είναι φ200;
3.Αν ναι, (ξαναρωτάω), πως ενώνονται, υπάρχει ανάλογη μούφα;
4.Στο σημείο ένωσης της καμινάδας με την εστία, εκτός από σφιγκτήρα χρησιμοποιούμε μαγγανεζα ή ίσως κάποια άλλη σιλικόνη, ή δεν χρειάζεται;
5.Και τέλος (για την ώρα), εκτός από την μόνωση στα πλαϊνά και πίσω της εστίας, εντός του θερμοθαλάμου, (με izol ή 10αρι ytong και φύλλα αλουμινίου, όπως πρότεινε ο Δημήτρης), πρέπει να μονωθεί και το μπροστά μέρος; Γιατί εκεί όπως έχω αναφέρει, έχω 2πλο τούβλο και αν προστεθεί και η μόνωση, τουλάχιστον το 1/3 της εστίας θα περιβάλλεται από ένα "πλαίσιο" από τούβλα και μόνωση, 20+ έως 30cm!). Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί και μεγαλύτερο κενό, από το πάνω μέρος της εστίας, λόγω του πάχους, του τοίχου.

. Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας αν η χτιστή καμινάδα με inox μονή εσωτερικά και με τσιμεντένιο καπέλο, είναι λειτουργική. Ευχαριστώ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152550 από SHERIF
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας αν η χτιστή καμινάδα με inox μονή εσωτερικά και με τσιμεντένιο καπέλο, είναι λειτουργική. Ευχαριστώ.
[/quote]

Είναι εντάξει φρόντισε όμως να σφραγίσεις τα κενά ανάμεσα στην χτιστή και εξωτερικά της ινοξ για να μην πέφτουν κάπνες μέσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152552 από Petros70
STAVRAX, σωστή παρατήρηση. Είδα και κάποια σαν της φωτογραφίας, όπου εφαρμόζει ακριβώς η inox.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Petros70. Αιτία: προσθήκη φωτογραφίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152568 από SHERIF
Για να περάσει η ινοξ μέσα από την τσιμεντένια (τετσερόλιθα) πρέπει η τσιμεντένια να είναι μεγαλίτερη και να έχει μικρή απόκλιση από την απόλυτη καθετότητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152570 από Petros70
1)Επειδή η inox σχεδόν εφάπτεται με τον τοίχο, θα μπορούσαμε εσωτερικά να είχαμε 2 περσίδες εξαγωγής θερμού αέρα;

2)Κατά πάσα πιθανότητα το τσιμέντο που χρησιμοποιηθηκε για τους τσιμεντολιθους της καμινάδας δεν είναι πυρίμαχο, υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;
3)Οι υποψήφιες εστίες έχουν φ200, οπότε, σκέφτομαι να περάσω νέα inox φ200 μέσα από την υπάρχουσα 250, εκτός από το κλείσιμο (πάνω και κάτω), όπως περιγράφηκε πιο πάνω, χρειάζεται κάποιο υλικό ανάμεσα στις δυο καμινάδες;
4) Λόγω καλωδίου, οι περσίδες θα είναι περίπου σε αυτό το ύψος και το παταρακι θα είναι περίπου 60 πόντους από την πλάκα (το αντίστοιχο ταβάνι). Είναι αποδεκτή αυτή η απόσταση;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ