ποσο καιει το τζακι σας την ωρα??

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152070 από georgio
παιδια καλησπερα,εχω βαλει σε μεζονετα 160τμ ενεργειακο τζακι foyer hajduk 14kw,με εξωτερικη θερμοκρασια 3-4 βαθμους μεσα εχω γυρω στους 17 σε αποσταση 2μετρων απο το τζακι το οποιο το καιω περιπου 3 ωρες βαζοντας 2 μπρικετες την ωρα!!σε 3 βδομαδες εκαψα περιπου 1 τονο!και η μεγιστη θερμοκρασια που εχω δει ειναι 22 βαθμοι!χθες το ειχα αναμενο απο το πρωι και το μεσημερι εδειξε 22 βαθμους στο θερμομετρο,εκαιγα 3-4 ξυλα οξεια την ωρα!!επειδη δεν εχω εμπειρια απο τζακια ηθελα να μαθω ποσο καταναλωση εχετε την ωρα,σε ποσα τετραγωνικα και ποση θερμοκρασια εχετε?μηπως επρεπε να παρω αεροθερμο τζακι και οχι foyer??σας ευχαριστω για το χρονο σας!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152108 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα ποσο καιει το τζακι σας την ωρα??
Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε την εγκατάσταση. Ίσως υπάρχει λάθος στην εγκατάσταση με αποτέλεσμα να θερμαίνει τους τοίχους γύρω από την εστία και όχι το χώρο του σπιτιού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152126 από georgio
Απαντήθηκε από georgio στο θέμα ποσο καιει το τζακι σας την ωρα??

ragavelas έγραψε: Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε την εγκατάσταση. Ίσως υπάρχει λάθος στην εγκατάσταση με αποτέλεσμα να θερμαίνει τους τοίχους γύρω από την εστία και όχι το χώρο του σπιτιού...

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152127 από georgio
Απαντήθηκε από georgio στο θέμα ποσο καιει το τζακι σας την ωρα??
μερικες ακομα,μετα απο 3 ωρες λειτουργιας εχω μεσα 19 βαθμους σε αποσταση 2 μετρα και εξω 7!καθε 45 λεπτα περιπου βαζω 2 ξυλα περιπου στα 3 κιλα!!εχω κολλησει πανω στο τζακι για να ζεσταθω!!μηπως πρεπει να βαζω περισσοτερα ξυλα η μηπως για να ζεσταθει το σπιτι πρεπει να το δουλευω περισσοτερες ωρες?
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by georgio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152128 από georgio
Απαντήθηκε από georgio στο θέμα ποσο καιει το τζακι σας την ωρα??
δεν ανεβαζει αλλες φωτο
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by georgio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152138 από Helakis
Απαντήθηκε από Helakis στο θέμα ποσο καιει το τζακι σας την ωρα??
14kw για 160τμ δίπατο μου ακούγονται λίγα. Λίγο μου ακούγεται και 3 ώρες την ημέρα. Οσπου να παει βόλτα ο ζεστος αέρας με φυσικη ροή σε 160τμ θέλει σίγουρα πάνω από 3 ώρες. Επίσης αν αφήνεις το σπιτι να κρυώσει, θα θες αρκετη ώρα για να "ξαναζεσταθουν τα τοίχια".
Αν δεν ειμαι σπιτι για 24 ώρες θελω περίπου 5 ώρες να ζεσταθει καλά όλο το σπίτι , όχι μόνο ο χώρος που ειναι το τζάκι. Και αυτο με βεντιλατερ , τρύπα που οδηγεί ζεστο αέρα στον επάνω όροφο και λιγοτερα τμ από εσένα. Εγώ καίω περίπου 3-4κλ την ώρα σε μεζονετα ~110τμ με εξωτερικη 3-4C για να διατηρώ περίπου 19C εσωτερικη κάτω που είναι το τζάκι και περίπου 18C στον επάνω όροφο. Το τζακι καίει το ελάχιστο 8 ώρες την ημέρα.
Πολύ φοβάμαι ότι θες και μια 2η εστία θέρμανσης στο σπίτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ