Ερώτηση στη τοποθέτηση INVICTA 700 Grande Vision

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150609 από nicosk
Καλημέρα. Με τη βοήθεια που πήρα από αυτό το φόρουμ κατόρθωσα και μετέτρεψα ένα λανθασμένα εγκατεστημένο INVICTA selenic 700 σε ένα πολύ αποδοτικό ενεργειακό τζάκι με πλήρη επιτυχία. Μετά από αυτό πήρα το θάρρος να πείσω τον αδερφό μου να εγκαταστήσουμε από την αρχή στο δικό του σπίτι ένα INVICTA 700 Grande Vision.
Έτσι θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την καμινάδα. Η τρύπα στο τοίχο που έχει βγει για αυτό το σκοπό, βγήκε όσο πιο ψηλά γινόταν αφού το σπίτι του αδερφού μου δεν είναι τόσο ψηλό όσο είναι το δικό μου. Το μηχάνημα που χρησιμοποιήθηκε από ειδικό τεχνίτη είναι για δημιουργία οριζόντιας τρύπας. Πριν την διάνοιξη της τρύπας το είχαμε υπόψη και είπαμε ότι θα μπορούσαμε να σκάψουμε στη μέσα/κάτω πλευρά του τοίχου/τρύπας για να μπορέσουμε να βγάλουμε την καμινάδα σε γωνία 45 μοιρών. Αυτό είναι ακόμα εφικτό όμως βλέποντας την διάνοιξη της τρύπας (24 ίντσες) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
- Αν η καμινάδα μας βγει σε γωνία 90 μοιρών ούτως ώστε να μην χρειαστεί επιπλέον σπάσιμο του τοίχου πόση απόδοση θα έχανα στον ελκυσμό της καμινάδας?
-Με την πιο πάνω ερώτηση θέλω να παραθέσω επιπρόσθετες σκέψεις και εξηγώ. Όπως είπα το ταβάνι του διαμερίσματος του αδερφού μου δεν είναι πολύ ψηλό και για αυτό το λόγο σίγουρα το κομμάτι της καμινάδας που θα υπάρχει ακριβώς πάνω από την εστία δεν μπορεί να είναι 1 μέτρο και θα χρειαστεί να την κόψουμε αρκετά πριν την φαρσογωνιά. Έτσι βάζοντας την καμινάδα σε γωνία 90 μοιρών και όχι σε 45 μοίρες θα μας δώσει την ευκαιρία να βάλουμε το πρώτο κομμάτι χωρίς να χρειαστεί να κοπεί (1 μέτρο) και σύμφωνα πάντα με τις λιγοστές γνώσεις που απέκτησα από το φόρουμ να είναι πιο αποδοτικό το τζάκι (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Έτσι δημιουργείται το ακόλουθο ερώτημα:
-Είναι καλύτερα να σκάψω τον τοίχο στο κάτω μέρος για να μπορέσω να βγάλω το φουγάρο μου προς τα έξω με γωνία 45 μοιρών με μια πιο κοντή πρώτη σωλήνα πάνω από την εστία ή είναι καλύτερα να μην σκάψω τον τοίχο και να βγω προς να έξω με γωνία 90 μοιρών με ένα μεγαλύτερο πρώτο κομμάτι πάνω από το τζάκι;
Επισυνάπτω φωτογραφίες.
Ευχαριστώ πολύ,
Νίκος
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nicosk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150626 από dimlyk
μια δοκιμη θα σε πεισει :)
ξεχασες να αναφερεις το συνολικο υψος της καμιναδας ...
αλλα δεν ειναι μονο ο ελκυσμος που σε πολλες περιπτωσεις θελουμε να τον ελλατωνουμε αλλα και η ευκολια καθαρισμου οποτε αν βαλεις την ορθη γωνιτσα θα πρεπει να βρεις κι ενα τροπο (πχ ενα ταυ εξωτερικα) για ευκολη προσβαση
φυσικα αυτο χρειαζεται (ημιταυ) και στην 45αρα γωνιτσα
προτιμοτερο παντως η 45αρα γωνιτσα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150629 από nicosk
Ευχαριστώ για την συμβουλή. Το εξωτερικό υψος της καμινάδας θα ειναι γυρω στα 6-7 μέτρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150631 από dimlyk
μαλλον θεμα μεγαλου ελκυσμου θα εχεις οποτε περιμενε να σε αναλαβουν οι κατεχοντες τα περι νταμπερ :)
προσβαση στο ταυ θα εχεις η δεν υπαρχει μπαλκονι ?
αν δεν εχεις προσβαση δεν εχει νοημα να βαλεις και οι 45 αρες ειναι μαλλον μονοδρομος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150670 από lefteris
Το ημιταφ ( με γωνία 45 μοιρών) είναι το ποιο ενδεδειγμένο.
Τόσο για να μπορεί να καθαρισθεί ( σε περίπτωση οριζόντιου τμήματος θα είναι δύσκολος ο καθαρισμός) όσο και συνέχιση της καμινάδας για λίγο προς τα κάτω και σύνδεση απορροής (σωλήνα) για τυχόν υγρασία που θα πήγαινε μέσα στο τζάκι.

Θα συμβούλευα επιπλέον και ντάμπερ που να κλήνει από το εσωτερικό για τον εξωτερικό αέρα μιας και δεν είναι προσβάσιμο από εξωτερικά και δεν θα μπορεί να ρυθμιστεί ο αέρας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150676 από nicosk
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που μου έχετε δώσει. Εχω προχωρήσει στη τοποθέτηση της καμινάδας χωρίς ημιταφ αφού ηταν δύσκολο να το βρω στην αγορά λόγω έλλειψης χρόνου. Ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να αντικαταστησω την φαρσογωνία με ημιταφ. Οσο για τον ελκυσμο νομίζω είμαι σε καλή κατάσταση αφού με τη ρύθμιση του αέρα στο κάτω μέρος της εστίας μπορώ να ελέγξω κατα ρην γνώμη μου το πόσο εντονη είναι η καύση. Το μόνο που απέμεινε είναι η τοποθέτηση της αντιπυρικης γυψοσανίδας με επενδυση πετροβάμβακα (με αλουμίνιο) για την κατασκευή του αεροθαλάμου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ