Μυρωδιά τζακιού

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148767 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μυρωδιά τζακιού
Παρατηρήσεις από τις φωτό του jean1980.




Αυτό το υλικό αν είναι πολυουρεθανική μαστίχη, όπως μου μοιάζει, τότε bingo! Βρέθηκε ο ένοχος. Πρέπει να αφαιρεθεί άμεσα. Είναι και σε σημείο που ακουμπάει στα αλουμίνια και σιγά σιγά καίγεται βγάζοντας την ενοχλητική μυρωδιά


Αυτό τo μαύρο υλικό που έχει μείνει επάνω στο τζάκι είναι τσιμέντο υψηλών θερμοκρασιών, τύπου durostick d8 ή μαύρη σιλικόνη 1000°C?
Αν είναι τσιμέντο τότε μια ελαφριά μυρωδιά θα την βγάζει και καλό θα ήταν να τριφτεί για να αφαιρεθεί. Η σιλικόνη σταματάει να μυρίζει μετά από 2-3 γερά ανάματα.

Αυτά τα υγρά που έχουν τρέξει στην καμινάδα αν είναι υγρασίες τότε δεν έχει σφραγίσει καλά ή καμινάδα και πρέπει να επιδιορθωθεί. Αν είναι κόλλες από ταινία αλουμινίου τότε πολύ δύσκολα καθαρίζουν και δυστυχώς μόνο με μηχανικό τρόπο πχ σύρμα κουζίνας, κοφτερό λεπίδι και πολύ υπομονή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148797 από tazokara
Απαντήθηκε από tazokara στο θέμα Μυρωδιά τζακιού
όσον αφορά για την μυρωδια, και εμένα ο μάστορας μ έβαλε κομμάτι πετροβάμβακα στην καμινάδα. δες εδώ:
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...mid=384&limitstart=0

εχθές το έβγαλα και βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tazokara.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148806 από λοκρος
Απαντήθηκε από λοκρος στο θέμα Μυρωδιά τζακιού
εγω οταν εβγαλα τον κεραμοβαμβακα, καλυψα το κενο με λαμαρινα αφηνοντας κενο 1-2 mm περιμετρικα της αμιναδας για τις διαστολες.δες εδω:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ