Πρόβληματα με το Invicta Selenic 700

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145757 από nicosk
Καλή σας μέρα.
Έχω εντυπωσιαστεί με την βοήθεια που δίνετε σε όλους εμάς που έχουμε προβλήματα! ΚΑΙ αφιλοκερδώς!! Πράγμα σπάνιο σήμερα..

Μετακόμισα πρίν 2 μήνες, και στο σπίτι υπάρχει ένα Invicta Selenic 700, το οποίο εγκατέστησε ο ιδιοκτήτης, που δεν ήξερε τίποτα. Στο περίπου που λέμε...
Έβαλε το τζάκι στη γωνιά, με πυρίμαχη γυψοσανίδα, επενδυμένη με πετροβάμβακα (απλό, χωρίς επένδυση). Ο πετροβάμβακας αγγίζει στο τζάκι, και όταν φουντώσει η φωτιά μυρίζει. Υπάρχει αεραγωγός πίσω από το τζάκι
Φ80mm (Φώτο 1)
Τα προβλήματα μου είναι:
1. Δεν έχει καμμία περσίδα στη γυψοσανίδα, και έτσι μένει η ζέστη μέσα, και ζεσταίνεσαι μόνο γύρω στα 1-2 μέτρα δίπλα από το τζάκι
2. Μου είπε όταν βρέχει , έβαζε νερα (φαίνονται στις φώτο κάτω από το τζάκι), γι'αυτό τύλιξε με αλουμινότελα τις ενώσεις της καμινάδας.
3. Το γυαλί μαυρίζει μετά απο 2 ώρες.
4. Το τζάκι καπνίζει αρκετά! Τόσο στην αρχή αλλά και κατά την διάρκεια της φωτιας (Οταν ανοίγω τη πόρτα για να φορτώσω ξύλα)

Σας ευχαριστώ!
Νίκος

Ο αεραγωγός πίσω από το τζάκι, έξω από το σπίτι.


Η καμινάδα


Μετά από 2 ώρες χρήσης


Χωρίς περσίδες


Καμινάδα


Καμινάδα


Αλουμινότελα
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nicosk. Αιτία: Διευκρινίσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145760 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβληματα με το Invicta Selenic 700
Φίλε μου δεν είμαι ειδικός αλλά με την βοήθεια (ερωτήσεις και απαντήσεις απο τα μέλη του φόρουμ σε απορίες μου) καθώς και πολύ διάβασμα στα θέματα ενεργειακά τζάκια και παρουσιάσεις τζακίων κατάφερα μόνος μου να ξηλώσω ενα παλίο ανοιχτού τύπου τζάκι και να εγκαταστήσω επιτυχώς ένα ινβίκτα μίνος.
Βλέποντας τις φωτογραφίες σου είναι νομίζω οφθαλμοφανές ότι έχει γίνει λάθος εγατάσταση.
Χρειάζονται πιθανώς: ξήλωμα οι γυψοσανίδες (ή τουλάχιστον άνοιγμα θυρίδας επίσκεψης ούτως ώστε να μπορείς να επιθεωρήσεις και να δουλέψεις μέσα) και καινούργια επένδυση με πετροβάμβακα με προφίλ αλουμινίου / ιζόλ ( αφού έχει μπάσει νερά πιθανόν να έχει βραχεί).
Σίγουρα χρειάζονται ανοίγματα περσίδων κρύου και ζεστού αέρα σύμφωνα με τις οδηγίες της ινβίκτα (αν θυμάμε καλά τουλάχιστον 400 τετρ.εκατοστά για τον κρύο εσωτερικό χαμηλά κάτω απο την εστία και 700 τετρ. εκατοστά για τον ζεστό ψηλά), δές τις πρώτες σελίδες 1-4 στο θέμα ενεργειακά τζάκια, υπάρχει και σχεδιάγραμμα.
Μου φαίνεται περίεργο που βάζει νερό, έλεγξε όλες τις ενώσεις στους σωλήνες της καμινάδας μέχρι και το καπέλο επάνω, έχει δημοσιευτεί παλαιότερα απο μέλος ανάλογη περίπτωση όπου λόγω πολύ σφιξίματος του συνδετήρα είχε πετσικάρει ο ένας σωλήνας και είχε δημιουργηθεί ένα πολύ μικρό κενό μεταξύ τους απο όπου έμπαιναν νερά.
Για το μάυρισμα στο τζάμι ίσως να παίζει ρόλο και το θέμα με το νερό στην καμινάδα, σίγουρα παίζει ρόλο το πόσο στεγνά είναι τα ξύλα σου.
Υπάρχει τάμπερ καυσαερίων / όχι ?
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sdf.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nicosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145762 από nicosk
Απαντήθηκε από nicosk στο θέμα Πρόβληματα με το Invicta Selenic 700
Η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν βάζει νερό μέσα. Αν βάζει είναι λίγο και δεν φαίνεται. Οσο για τάμπερ, όχι δεν έχει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145763 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Πρόβληματα με το Invicta Selenic 700
Νίκο καλημέρα

Δές εδω παλαιότερη εγκατάσταση από άλλο μέλος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58496&Itemid=384

αλλά μπορείς να δεις και άλλες εγκαταστάσεις στην ενότητα ''παρουσιάστε το τζάκι σας''

Αν πάντως ξεκινήσεις για τροποποιήσεις καλύτερα απλές περσίδες (κόστος 50-80 ευρώ) πάνω τουλάχιστον 1000τετ εκ και κάτω 400 χωρις πλέγμα εσωτερικά (ενδεχομένως και να εξαληφθεί και η μυρωδιά ως ενα βαθμό απλά και μόνο βάζοντας τις περσίδες)
και αέρα από έξω μεγαλύτερη διατομή Φ125 να καταλήγει κάτω από την εστία με σπιραλ.(10 ευρώ σπιράλ και σιτα εξωτερική μαζί).

Για το μαυρισμα του τζαμιου δες αντίστοιχο θέμα www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59363&Itemid=384

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nicosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145765 από nicosk
Απαντήθηκε από nicosk στο θέμα Πρόβληματα με το Invicta Selenic 700
Λευτέρη,
αν βάλω περσίδες, δεδομένου ότι η γυψοσανίδα μου είναι επενδυμένη από μέσα με κανονικό πετροβάμβακα δεν θα έχω πρόβλημα; Μου έχουν πει ότι μπορεί να προκαλεί φαγούρα κάθε φορά που το ανάβω. Είναι αλήθεια αυτό; Η καλύτερα να αφαιρέσω αυτό τον πετροβάμβακα και να βάλω πετροβάμβακα με αλουμίνιο; Επίσης, εκεί που ακουμπά ο πετροβάμβακας στο τζάκι θα είναι πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145768 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Πρόβληματα με το Invicta Selenic 700
Αγαπητέ φίλε, πριν γράψω το οτιδήποτε για αυτή την άθλια εγκατάσταση, θα σε ρωτήσω το εξής : το σπίτι είναι δικό σου ή είσαι με νοίκι? Και αν ισχύει το 2ο θα είσαι για α) καιρό ή β) για λίγο διάστημα.

Αν ισχύει το 2β, μην κάνεις τίποτα καθώς κ μην ξανα-ανάψεις ποτέ το τζάκι.
Αν ισχύει το 1 και το 2α, μην ξαναάναψεις το τζάκι και πάμε σε ενέργειες:

1. Ξήλωμα σε όλες τις γυψοσανίδες, να φανεί ο σκελετός ή έστω της μπροστινής (αν και με τόσο θερμικό σοκ λογικά θα διαλύσουν.
2. Πέταμα με γάντια μάσκα του παλιού πετροβάμβακα.
3. Η εστία που κάθεται? Τωρα ακουμπά στην γυψονίδα. Θα πρέπει να απέχει από αυτή (2εκ).
4. Αντικάσταση της inox κανινάδας που είναι εξωτερικά με μονωμένου τύπου για αποφυγή υγροποιήσεων. Για να μη σου ξαναμπούν νερά, το αρσενικό πάνω.
5. Άνοιγμα της εξωτερικής οπής από Φ80 σε Φ120.
6. Κατασκευή σωστού θερμοθαλάμου με παταράκι. Υλικό το αφηνω σε εσένα. Προτείνω izol από Kratki ή πετροβάμβκα τουλ 3 εκ με επένδυση αλουμινίου. Τήρηση σωστών αποστάσεων συμφώνως κατασκευαστή www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/676900.pdf , ήτοι >3κ από πλαινά εστίας και >8εκ από πλάτη αυτής.
7. Άνοιγμα περσίδων χαμηλά >400εκ^2 και ψηλά στο ύψος του παταριού >1200εκ^2.
8. Πέταμα του περιστροφικού καπέλου που έχεις κ αλλαγή σε αντιανεμικό τύπου κινέζου (storm).
και είσαι κομπλέ.

Πάμε τώρα σε προαιρετικές βελτιώσεις αφου θα ανοίξεις που θ ανοίξεις.

1. Τποθέτηση εναλλάκτη καυσαερίων. Υπαρουν ενεργητικοί με βεντιλατέρ και παθητικού τύπου Kratki.
Παράδειγμα ενεργητικού www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=48511&Itemid=384
Παράδειγμα παθητικού βλέπε στην υπογραφή μου. Στην περίπτωση αυτή λόγω μεγαλύτερης απόδοσης , οι περσίδες εξόδου θα πρέπει να γίνουν 1800εκ^2.
2. Τποθέτηση κλαπέ καυσαερίων πάλι βλ υπογραφή για καλύτερο έλεγχο της καύσης = οικονομία.
3. Κατασκευή αεροκουρτίνας τύπου ανάποδου Π, λινκ από πάνω του lefteri.
4. Αντικατάσταση των inox μέσα στον θερμοθάλαμο με χαλύβδινους πάλι από kratki. (πάλι κοίτα υπογραφή :whistle: )

Τα 1-8 κρίνονται απαραίτητα , τα άλλα 4 προαιρετικά αλλά άκρως προτεινόμενα. .

Κοίτα και την υπογραφή μου που έχω σηκώσει την εγκατάστασή μου.

Μην απογοητευεσαι πάντως. Το κόστος διορθωτικών ενεργειών είναι σαφώς μικρότερο από την στιγμή που έχει γλιτώσει το κόστος της εστίας. Για εκτίμηση κόστους κοίτα στην ανάλυση που έκανα εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=60#117767 και αφαίρεσε αυτά που δεν θα βάλεις .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nicosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ