Invicta Insert 800 VT Turbo μαύρισμα τζαμιου.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145539 από cchristos
Καλησπέρα σας, θα ήθελα μια βοήθεια πριν κάνω πατάτα.
Οι γονείς μου έχουν ένα Invicta Insert 800 VT Turbo και το τζάμι του μαυρίζει υπερβολικά. Μετά από 3 ώρες λειτουργίας δεν βλέπεις τίποτα.
Κορδόνι έχει και στην κάσα και στην πόρτα. Διάβασα ότι στην πόρτα πρέπει να μπαίνει σε ανάποδο Π.
Μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει κάνει επιτυχημένα?
Δηλαδή να παραμείνει το κορδόνι περιμετρικά από την κάσα και στην πόρτα να μπει το ανάποδο Π. (ουσιαστικά να καταργηθεί το πάνω μέρος)
Επίσης η αεροκουρτίνα του από ότι μπορώ να καταλάβω από εδώ www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/668244.pdf
είναι μόνον οι τρύπες στο κέντρο στο σχήμα 29 και τα 3 κοψίματα του κορδονιού στην πόρτα. Αυτό βέβαια δικαιολογεί και τον τρόπο του μαυρίσματος που κάνει, αρχικά έντονα στα πλάγια και λιγότερο στην μέση και μετά παντού.
Τα ξύλα είναι στεγνά 3 ετών (βλέπε χωριό) και το σπίτι μπάζει από παντού καθώς είναι παλιό σπίτι.
Επάνω υπάρχει φουρφούρι που θα αλλαχτεί σύντομα με παγόδα.
Η «πατέντα» του πατέρα μου στην τοποθέτηση, «γιατί τα γνωρίζουν όλα», είναι ότι τον εξωτερικό αεραγωγό τον έχει να τραβάει αέρα έχει μέσα από το σπίτι, περίπου 60 cm πλάγια και χαμηλά της κασέτας. Το πρόβλημα που είχε και δεν τον έβγαλε έξω ήταν ο 80cm πέτρινος τοίχος του σπιτιού…..
Τέλος θα ήθελα κάποιος να μου ανεβάσει το εγχειρίδιο εγκατάστασης / λειτουργίας γιατί πέρα από το γαλλικό κείμενο που βρήκα , δεν υπάρχει κάτι άλλο, και οι οδηγίες το ποιο πιθανών είναι να κάηκαν σαν προσάναμμα….
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας εκ’ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145562 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo μαύρισμα τζαμιου.
Το ανάποδο Π είναι ακριβώς αυτό που λες. Θα ξεβιδώσεις (προσεχτικά) το τζάμι, έχει 3 βιδούλες. Και θα καταργήσεις την πάνω ακμή. Μετά θα ξαναβάλεις το τζάμι και θα πειρματιστείς πόσο σφιχτά θα τις σφίξεις. Στο δικό μου οι 2 πλευρικές τις έχω λίγο πιο χαλαρές να μην πατάει τέρμα.
Έτσι


Αν το σπίτι μπάζει από παντού δεν έχει νόημα να ανοίξεις τρύπα εξωτερική. Στα σύγχρονα σπίτια που τα κουφώματα στεγανοποιούν σωστά, η έλλειψη αέρα λόγω καύσης των ξύλων δημιουργεί μια μικρή υποπίεση που δεν την θέλουμε.
Σου προτείνω πάντως να αγοράσεις κάτι τέτοιο )BLACK & DECKER TLD100 Thermal Leak Detector) και να βρείτε και να κλείσετε όλα τα κενά (σιλικόνες / στοκο κτλ και μετά να ανοίξετε και την τρύπα (αλήθεια στο "εξοικονομώ" γιατί δεν μπάινεις?)

Όσο για το εγχειρίδιο δεν υπάρχει σε άλλη γλώσσα. Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Μαρκάρεις το κείμενο κ το χώνεις στο google translate (στα αγγλικά καλύτερα) και είσαι κομπλέ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145564 από cchristos
Απαντήθηκε από cchristos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo μαύρισμα τζαμιου.
ευχαριστώ για την απάντηση και τις φωτογραφίες. το δικό μου το έχει άνάμεσα στο τζάμι και στο πλαίσιο ενό το δικό σου είναι κολλητό απο ότι βλέπω. το μηχανάκι το έχω αλλά δεν υπάρχει λόγος κάν να το δουλέψω..... μιλάμε για μονό τζάμι 3άρι που δεν έχει ούτε καν στόκο στα παράθυρα (γι'αυτά περιμένω προσφορά για να τα αλλάξω).
Για το εξοικονομώ πρέπει να χρησιμοποιείται ως κύρια ή πρώτη δευτερεύουσα κατοικία ενώ το σπίτι είναι εξοχικό.
τέλος για το εγχεριρίδιο νόμιζα ότι υπάρχει κάτι που να δίνει αποστάσεις κτλ ποιο εξειδικευμένα.
ευχαριστώ όπως και να έχει. το πάσχα που θα ανέβω θα παίξω με την πόρτα και θα γράψω εντυπώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145565 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo μαύρισμα τζαμιου.
To υαλικόρδονο το έχω βάλει εγώ και είναι μέσα από το τζάμι, ανάμεσα στο τζάμι δλδ και στν κάσα της πόρτας.

Τί αποστάσει θες να δείς? Στην σελ 3 φαίνονται όλα. Γαλλικά δεν χρειάζονται.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145566 από cchristos
Απαντήθηκε από cchristos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo μαύρισμα τζαμιου.
για τις οδηγίες πχ δεν αναφέρει κάτι πχ για τις πλαινες εξόδους που εχει πχ ύψος κτλ. όπως και να έχει ευχαριστώ για την βοήθεια. θα βγάλω φώτο και θα ενημερώσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145567 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Γαλλικά δε χρειάζονται...? Αμ δε......

Έχει σπικάρει αυτός κάτι γαλλικά στο τζάμι που μαυρίζει........... Σούπερ γαλλικούλια έχει πει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ