Ενεργειακο τζάκι Ecostar χωρίς ανεμιστήρες

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144286 από takis55
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

έχω ενα τζάκι Ecostar εγκατεστημένο εδώ και χρόνια αλλά το χρησιμοποιούσα σπάνια λόγω χαμηλής απόδοσης.

Αυτή την στιγμή δεν έχει ανεμιστήρες γιατί ο τζακάς μας είπε οτι δεν ειναι απαραίτητοι για να ζεστάνει ένα χώρο ~50 τμ (σαλόνι - κουζίνα).

Καθώς υπάρχει παροχή ρευματος κοντά στο τζάκι, θέλω να το "αναβαθμίσω" με 2 ανεμιστήρες.
Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο ?
Ποιοι ειναι οι πιο αθόρυβοι που μπορώ να πάρω?

Ευχαριστώ γαι την βοήθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144312 από Gdevil
Εχω την εντύπωση οτι και να βάλεις ανεμιστήρες δε θα δεις διαφορά.
50 τμ και να μη ζεσταίνονται και να υπάρχει και χαμηλή απόδοση σημαίνει πως υπάρχει θέμα με την υπάρχουσα εγκατάσταση.
Βγάλε κάποιες φώτο αν θες γιατί το να βρεις αθόρυβο ανεμιστήρα δεν νομίζω να είναι η λύση σου.
Επίσης γράψε αν θες που σκέφτεσαι να βάλεις τον ανεμιστήρα.

ΥΓ βασικά ο πιό αθόρυβος ανεμιστήρας είναι αυτός που βρίσκεται στο μπαλκόνι σου και έχει μία είσοδο και μία έξοδο προς τον χώρο που θες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144354 από takis55
Ψαχουλευοντας το forum και διαβαζωντας και τα 2 topics σχετικά με τα Ecostar:

- Το σπίτι έχει αλουμινένια κουφώματα (που κλείνουν σχετικά αεροστεγώς).
- Τα τζάμια είναι διπλά.
- Το τζάκι ειναι στο 3ο όροφο, απο πάνω έχει ταράτσα με την καμινάδα.
- Πίσω απο το τζάκι περνάει και η καμινάδα του 2ου ορόφου (με την ίδια ακριβώς εγκατάσταση και απόδοση)
- Το χώρισμα του θαλάμου και οι εξωτερικοί τοίχοι ειναι καλυμένοι με πετροβάμβακα και αλουμινόχαρτο
- Η καμινάδα δεν έχει παγώδα ή κάποιο άλλο εξάρτημα. Είναι κτιστή με 4 κενά και μεταλλικό πλέγμα για προστασία.

- Το τζάκι & το σπίτι δεν ειναι τελειωμένο ακόμα (οπως θα δείτε στις φωτογραφίες).
Θέλω να σιγουρευτώ οτι το τζάκι αποδίδει πριν το κλείσω και αρχίσω τα μαστορέματα μετά.
- Υπάρχει τρύπα για είσοδο αέρα κάτω απο το τζάκι (την έχουμε κλείσει προσωρινά γιατι μπάζει αέρα).
- Τα ξύλα που καίω είναι ελιά (ενός ή δύο ετών, στεγνές)

* Γιατί θεωρώ οτι δεν αποδίδει το τζάκι:
α) Δεν καταφέρνει να ανεβάσει την θερμοκρασία του σαλονιού πάνω απο 2 βαθμούς!
β) Θεωρητικά δουλεύει με την φυσική ροή του ζεστού αέρα. Βάζοντας το χέρι μπροσά στους αεραγωγούς δεν
νιώθω αέρα παρότι οι σίτες καίνε.... Οι ανεμιστήρες πιστεύω θα βελτιώσουν αισθητά την ροή.

* Έχω αγοράσει πελετ για δοκιμή και ένα laser θερμόμετρο για να μετρήσω θερμοκρασία του αέρα στην έξοδο.


Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by takis55.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144360 από liakjim
Δεν χρειάζεται ανεμιστήρες. Η φυσική ροή αρκεί. Ροή από περσίδες φυσικής ροής δεν θα πολύ καταλάβεις. Αν το σπίτι είναι κρύο θέλει ώρες. Κάψε το ένα εξάωρο ώστε να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Επίσης οι δύο περσίδες μου φαίνονται μικρές. Τί εμβαδό έχουν? Θέλεις πάνω από 1200εκ^2.
Λες έξοδο σωλήνα. Σε τί αναφέρεσαι?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144375 από takis55
- Έχω δοκιμάσει να το καίω απο νωρίς το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς αισθητά αποτελέσματα...
Τι το μπουκώνω σε ελιές, τι παλέτες έχω βάλει για δοκιμή η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει!

- Οι περσίδες ειναι 36x9 (οι 2 μεγάλες) και 18x3 η μικρή.
Οι περσιδες για καλύτερη απόδοση πρέπει να μπουν οριζόντια ή καθετα?
Έχει σημασία σε ποιο ύψος θα μπουν?

Λες έξοδο σωλήνα. Σε τί αναφέρεσαι?
Η έξοδος από τους αεραγωγούς καλύπτουν μόνο το μισό εμβαδό της κάθε σίτας.

Η είσοδος του εξωτερικού άερα πρέπει να είναι ελεύθερη κάτω απο το τζάκι ή πρέπει να κουμπώνει κάπου στη κασέτα?

Δυνατότητα τοποθέτησης εξωτερικού ανεμιστήρα δεν έχω, καθώς απέξω δεν υπάρχει μπλακόνι ούτε πρόσβαση εξωτερικά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο που διαθέτετε
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by takis55.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144380 από takis55
Αυτή ειναι και μια φωτογραφία απο μέσα.



Φαίνεται ο αεραγωγός που καταλήγει στην σίτα και πιο πίσω η καμινάδα του τζακιού

Και αυτή μια κοντίνη της σίτας


Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by takis55.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ