Μυρωδια καπνου απο περσιδες

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143740 από NTG
Απαντήθηκε από NTG στο θέμα Μυρωδια καπνου απο περσιδες
Καλησπέρα και χρόνια Πολλά σε όλους. Εκανα τις δοκιμες που ειπαμε και κατέληξα ότι μάλλον η μυρωδιά έρχεται από έξω κυρίως. Αυτό όμως δεν μπορώ να το αλλάξω έτσι δεν είναι? υπάρχει μήπως κάποιο φιλτρο η κατι αλλο που μπορω να κανω? Σκεφτηκα να κλεισω μόνιμα την εξωτερική εισαγωγη αερα και να εχω καποια πορτα λιγο ανοιχτη αλλα σκεφτομαι 2 πραγματα. Το μοτέρ δεν θα ζοριζεται περισσοτερο με αυτο τροπο με κινδυνο να καει? Επισης παρατηρησα οτι οταν εκλεισα την εξωτερικη τρυπα δεν εφτανε αερας στα δωματια!!?? το θετικο ηταν οτι ο αερας ηταν πολυ ζεστοτερος.
Ευχαριστω για τις σκεψεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143744 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μπορείς να αλλάξεις την εξωτερική εισαγωγή αέρα του βεντυλατέρ, και να την κάνεις εσωτερική. Αυτό έχω κάνει και εγώ. Έχω 2 εσωτερικές.

Προσοχή όμως να αφήσεις μια τρύπα στον εξωτερικό τοίχο για να παίρνει αέρα καύσης η εστία και για την εκτόνωση.

Αν και για την εκτόνωση, καλύτερα θα ήταν να είχες μια περσίδα κάτω από το μάρμαρο του τζακιού και να τραβάς εσωτερικό αέρα ΚΑΙ για την εκτόνωση.

Και ο αέρας καύσης, το ΣΩΣΤΟ θα ήταν να έρχεται από τον εξωτερικό τοίχο με σπιράλ και να κουμπώνει σε ειδικό λαιμό της εστίας. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν εστίες σήμερα, που δεν έχουν ειδική υποδοχή για να κουμπώνει σπιράλ για τον αέρα καύσης από έξω. Και όχι να το πηγαίνουμε χύμα κάτω από την εστία. Είναι πολύ ΛΑΘΟΣ αυτό. Και στο δικό μου έτσι λάθος είναι γμτ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143750 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Μυρωδια καπνου απο περσιδες
και εμενα που εχω βαλει μια κασσετα της invicta v700, το ιδιο ειναι χωρις λαιμο που να κουμπωνει και υπαρχει το σπιραλ για εξωτερικο αερα αλλα δεν καταφερε να το παει κατω απο το συρταρακι Δεν ξερω αν θα πρεπει τελικα να εχω την τρυπα ανοιχτη η να την κλεισω.Υπαρχουν χαμηλα 2 περσιδες αριστερα και δεξια κατω στο τζακι 20*20 και μια αρκετα ψηλα στην φουσκα 30*30..λες να φτανει για την εκτονωση της εστιας?

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Μπορείς να αλλάξεις την εξωτερική εισαγωγή αέρα του βεντυλατέρ, και να την κάνεις εσωτερική. Αυτό έχω κάνει και εγώ. Έχω 2 εσωτερικές.

Προσοχή όμως να αφήσεις μια τρύπα στον εξωτερικό τοίχο για να παίρνει αέρα καύσης η εστία και για την εκτόνωση.

Αν και για την εκτόνωση, καλύτερα θα ήταν να είχες μια περσίδα κάτω από το μάρμαρο του τζακιού και να τραβάς εσωτερικό αέρα ΚΑΙ για την εκτόνωση.

Και ο αέρας καύσης, το ΣΩΣΤΟ θα ήταν να έρχεται από τον εξωτερικό τοίχο με σπιράλ και να κουμπώνει σε ειδικό λαιμό της εστίας. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν εστίες σήμερα, που δεν έχουν ειδική υποδοχή για να κουμπώνει σπιράλ για τον αέρα καύσης από έξω. Και όχι να το πηγαίνουμε χύμα κάτω από την εστία. Είναι πολύ ΛΑΘΟΣ αυτό. Και στο δικό μου έτσι λάθος είναι γμτ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143751 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Τις διαστάσεις των περσίδων πάνω/κάτω θα τις δεις από το manual της εστίας. Άποψή μου είναι πάντως ότι ο αέρας καύσης να είναι νωπός, εξωτερικός και όχι να καταναλώνουμε τον αέρα του σπιτιού.

Το κόστος για να βάλουν μια ροζέτα να κουμπώνει το σπιράλ του αέρα καύσης είναι αστείο. Για όλους τους κατασκευαστές.Όσοι δεν το κάνουν, το θεωρώ...... μιζέρια ...για να μην πω κάτι άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143752 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Μυρωδια καπνου απο περσιδες
τι να πω δεν ξερω, παντος το σιγουρο ειναι οτι δεν παει κατω απο το συρταρακι η σπιραλ ,αν κλεισω την εξωτερικη τρυπα θα εχω μια ανακληση ανοιχτη παντα
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by douka77.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143758 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μυρωδια καπνου απο περσιδες
Μία ιδέα για να ξεχωρίσεις αν η μυρωδιά που έχεις στα δωμάτια είναι από τον χώρο καύσης ή από έξω είναι η εξής.
Την ώρα που καίει το τζάκι σου ρίξε μέσα κανέλλα ή θυμίαμα. Κάτι που να βγάλει αρκετή μυρωδιά. Αν αυτήν την μυρωδιά την εντοπίσεις στα δωμάτιά σου τότε έχεις θέμα. Αν δεν εντοπίσεις αυτήν την μυρωδιά τότε είναι πιο απλά τα πράγματα.
Παρεπιπτόντως καλό θα ήταν να ανέβαζες κάποια φώτο από την εγκατάστασή σου. Αυτό το λέω γιατί κάπου γράφεις πως με κλειστή την εξωτερική παροχή αέρα το μοτέρ δε μπορούσε να στείλει αέρα στα δωμάτια. Πολύ περίεργο...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ