Μυρωδια καπνου απο περσιδες

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143406 από NTG
Μυρωδια καπνου απο περσιδες δημιουργήθηκε από NTG
Γεια σας,
Εχω μια εστία Palazzetti. Οταν την ανάβω και φτάσει του βαθμούς που ανάβει το μοτερ έχω μυρωδιά καπνού στα δωμάτια όπου στέλνω αέρα. Οι εστίες της palazzeti εχουν το μοτερ προσαρμοσμένο στη βάση τους. Το μοτέρ τραβάει αέρα και από τον εσωτερικό χώρο αλλά και φέρνει φρέσκο αέρα από έξω δηλαδή εχει 2 εισόδους και την έξοδο η οπόια σπρώχνει τον αέρα προς τις περσίδες. Ενας πιθανός λόγος που σκέφτομαι για την μυρωδιά είναι η κάπνα που υπάρχει στον εξωτερικό χώρο λογω των τζακιων. Αφου το μοτέρ τραβάει και από έξω αέρα είναι λογικό να μου φέρνει μέσα όλη την κάπνα.
Πιστέυετε ότι θα μπορούσα να κλέισω την είσοδο του αέρα από έξω χωρίς να έχω προβλήματα? Μηπως ο κρύος αυτός αέρας χρησιμέυει και στην ψύξη του μοτέρ?
Αν σταματήσω το μοτέρ να δουλευει μπορέι να καταστραφέι το μοτέρ λογω υπερθερμανσης?
Ευχαρις τω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143408 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μερικές σκέψεις:

α) Μυρίζει ο εξωτερικός αέρας του περιβάλλοντος οπότε αφού το μοτέρ τραβά και εξωτερικό αέρα, τραβάει και τις μυρωδιές του.

β) Αν η εωτερική τρύπα αναρρόφησης είναι κοντά στην πόρτα της εστίας, τότε τσιμπάει κάπνα από την πόρτα όταν την ανοίγεις να φορτώσεις ξύλα

γ) Ο αέρας καύσης είναι "χύμα" κάτω από την εστία? Ή έρχεται με κάποιο σπιράλ από τον εξωτερικό τοίχο και κουμπώνει πάνω στην εστία? Υποθέτω ότι η εστία παίρνει αέρα καύσης από το θερμοθάλαμο, χωρίς δικό της σπιράλ. Αν λοιπόν υπάρχει κάποια τριπούλα στα σπιράλ του βεντυλατέρ, τότε λόγω της υποπίεσης που δημιουργεί το μοτέρ, τραβάει κάπνα μέσα από την εστία, από τις σχισμές που είναι για να μπαίνει ο αέρας καύσης.

Γενικά όταν τραβάς αέρα μόνο από μέσα, γλιτώνεις το α), και έχεις και μεγαλύερη απόδοση αφού ο εσωτερικός αέρας είναι πιο ζεστός από τον εξωτερικό. Έτσι δεν παγώνεις την εστία σου. Δε φέρνεις όμως φρέσκο αέρα, αν και αυτό μπορείς να το κάνεις αφήνοντας ένα παράθυρο στην ανάκληση. Επίσης, αν τα κουφώματά σου σφραγίζουν καλά, μετά από λίγο η εξωτερική αναρρόφηση δε λειτουργεί, αφού το μοτέρ δεν μπορεί να "φουσκώσει" το σπίτι. Έτσι τραβάς πρακτικά μόνο από μέσα, με μεγαλύερη ταχύτητα (προκειμένου να καλύψει το μετέρ την παροχή του), άρα περισσότερο θόρυβο.

Αν επίσης η εκτόνωση της εστίας χρησιμοποιεί εξωτερικό αέρα, τότε μπορεί να μυρίζει και ο αέρας της εκτόνωσης, υποθέτοντας ότι ο αέρας της γειτονιάς έχει κάπνα.

Όλα αυτά στα λέω, γιατί έχω Starfire, που είναι "και καλά" αντιγραφή των palazzeti και λογικά τα εγκαθιστούν με παρόμοιο τρόπο. Στον εξωτερικό τοίχο κάνουν 2 τρύπες: Από τη μία πάει σπιράλ στο μοτέρ για τον εξωτερικό αέρα, και η άλλη είναι ελεύθερη και γεμίζει με φρέσκο αέρα το θερμοθάλαμο και για την καύση και για την εκτόνωση.

Επίσης, επειδή ο μηχανισμός της πόρτας δεν είναι σε δικό της απομονωμένο κλωβό, ίσως το τζάμι κατά το άνοιγμα (επειδή είναι ζεστό), να τραβάει καπνό που βγαίνει από την εκτόνωση (Θεωρία Στέλιου1 αυτό).

Βοήθησέ μας όμως λίγο. Πέρυσι μύριζε με τον ίδιο τρόπο? Έχει αλλάξει κάτι? Καμμιά φωτό από την εγκατάσταση? Υπάρχουν σαφώς και πιο ειδικοί εδώ μέσα να βοηθήσουν.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143447 από NTG
Απαντήθηκε από NTG στο θέμα Μυρωδια καπνου απο περσιδες
Ευχαριστω για την απαντηση. Καταρχας περυσι το δουλεψα ελαχιστα και ναι μυριζε το ιδιο. Οπως τα λες ειναι. Υπαρχουν 2 τρυπες στον τοιχο. Στη μια παει σπιραλ και συνδεετε με το μοτερ και απο την αλλη ερχεται ενα σπιραλ το οποιο υπαρχει ελευθερο κατω απο τις τρυπες εισαγωγης του αερα καυσης. Παντως με εβαλες σε σκεψη μηπως τραβαει απο τις τρυπες εισαγωγης. Βεβαια πρεπει να πω οτι μονο τη μυρωδια πιανω. Δεν βλεπω καπνο καθολου.
Παντως το μετανοιωσα που εβαλα ενεργειακο τζακι. Πολλα προβληματα απο την αρχη και ηδη εχω χαλασει την γυψοσανιδα μια φορα. Αν δεν ειναι γατα ο εγκαταστατης την πατησες στα σιγουρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143452 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
φράξε τον εξωτερικο αερα και άναψε το τζάκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143453 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δημήτρη τι πιστεύεις? ότι το μοτέρ τραβάει και σπρώχνει την κάπνα της γειτονιάς ?

Και αν κλείσει και τις 2 εξωτερικές τρύπες, από που θα τραβήξει αέρα καύσης?
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143466 από NTG
Απαντήθηκε από NTG στο θέμα Μυρωδια καπνου απο περσιδες
Παιδια αυτο πιστευα και γω οτι ειναι μυρωδια που την φερνει απο τη γειτονια αλλα σημερα το αναψα πρωι οπου δεν μυριζε εξω αλλα παλι τα ιδια ειχα. Μαλλον οντως δεν εχουν δεθει καλα τα σπιραλ καλα πανω στο μοτερ και τραβανε πιθανον απο τις τρυπες εισαγωγης αερα καυσης. Το τζακι το εχω αναψει συνολικα καμια 30αρα ωρες. Δεν παιζει να υπαρχει αυτο φαινομενο λογω του οτι ειναι καινουριο ετσι? Επισης ως πληροφορια που δεν νομιζω να αλλαζει κατι καιω μπρικετες μονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ