Διόρθωση προβληματικού τζακιου

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144849 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Ok...την διαφορά χρημάτων για να φτιάξει ένα ανθρώπινο θερμοθαλαμο με φυσική ροή όπως πολύ περιποιημένα έχεις φτιάξει εσύ,ειμαι σίγουρος ότι την κλαίει τώρα.
Στο θέμα μας τώρα για τον φίλο μας εδώ εγώ προτείνω ξήλωμα και φτιάξιμο σωστό,για να έχει το κεφάλι του ήσυχο,και να χαίρεται την επένδυση χρημάτων που έκανε...όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144862 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Όπως είπα το τζάκι τους δουλεύει μια χαρά. Μάλιστα μιας και τα σπιτια μας είναι κολλητά και καθρεπτικά δλδ ίδια, έχω κάνει και συγκρίσεις.
Μικροδιαφορές υπάχρουν αλλά το δικό μου σπίτι κοιτάει ανατολή, εκείνοι το ανάβουν λιγότερο λόγω δουλειάς κτλ.

Επίμενω, ο φίλος vaggr να μην κάνει απολύτως τίποτα. Έχει μπερδέψει λίγο τον τρόπο λειτουργίας.

Για τον φίλο leftergr που έχει ανοίξει το θέμα και κακώς του το χαλάμε, η τραγική και εντελώς επικίνδυνη του εγκατάσταση ΘΕΛΕΙ ΑΜΕΣΑ ΞΗΛΩΜΑ. (και ξύλο τον τζακά)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144867 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Ξαναείδα λίγο το θέμα από την αρχή .

Φίλε leftergr, ο Σταύρος (Stavrax) έχει δίκιο. Η εστία είναι πολύ κολλητά. Στις αποστάσεις αυτές απλά ξεχνάς εντελως θερμοθάλαμο από πετροβάμβακα. Θα έχεις σίγουρα μυρωδιές από κάψιμο του πετροβάμβακα.

Άκου:

1. Η εστία τί είναι? Μοιάζει δυστυχώς για ελληνική τύπου ενεργειακού. Γράφει πάνω της κάτι? Κοίτα με φακό. Μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες μέσα στην εστία και κυρίως προς τα πάνω? Για να δούμε αν έχει κόφτρα. Αν η εστία δεν είναι ενεργειακή , τότε τα νέα δεν είναι καλά.
2. Το τζάκι μη το ξαναανάψεις διότι κινδυνεύετε ως προς την υγεία σας (ίνες πετροβάμβακα)
3. Ξήλωσε άμεσα 'ολη την γυψοσανίδα και με γάντια και μάσκα βγάλε όλο τον πετροβάμβακα και από την καμινάδα κ σε μια σακούλα και πέταμα.
4. Το ιδανικό θα ήταν η εστία να σηκωθεί και να μετακινηθεί μπροστά και αριστερά δλδ να απομακρυνθεί από τουτς τοίχους.
5. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε ο θερμοθάλαμος από izol είναι μονόδρομος. Με ανοίγματα στο πλάι θα πάρεις κάποια ενέργεια. Από έξω έρχεται αέρας? Ίσως με izol , εξωτερικο ventilater και controller να το κάνεις τύπου monoblock.
6. Μπορείς να βάλεις και εναλλάκτη καυσαερίων (ενεργητικό) μιας και επειδή την εστία την βλέπω τύπου ενεργειακή , να πετάς τρελά καυσαέρια έξω. Εδώ ο εναλλάκτης του Στέλιου θα έκανε θαύματα.

Πάντως έχω ένα προαίσθημα ότι πας για ολική αντικατάσταση.

Επειδή δεν μας έχεις δώσει ακόμα πληροφορίες και δεν ξέρω και τα οικονομικά σου, δεν προτρέχω.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ