Διόρθωση προβληματικού τζακιου

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143039 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εδω οι τζακάδες δεν ξέρουν 5 χρόνια μετά περιμένεις να ήξεραν τότε ??Λευτέρη λυπάμαι που θα στο πω αλλά το τζάκι σου θελει όλο ξήλωμα και φτιάξιμο απο την αρχή αλλά φοβάμαι απο αυτό που βλέπω δεν είναι καν ενεργειακό !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143045 από leftergr
Απαντήθηκε από leftergr στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Δημήτρη τι βλέπεις και συμπεραίνεις ότι δεν είναι ενεργειακό ;
Πάντως για να πω την μαύρη αλήθεια , δεν με βλέπω να γλυτώνω το ξήλωμα ........ Το θέμα είναι τι μπορώ να φτιάξω μόνος μου , γιατί έξοδα για κατασκευή εκ νέου του τζακιού δεν υπάρχουν και ιδιαίτερα .....
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by leftergr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143048 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
βγάλε μας μια φωτο με φλας μέσα απο το τζάκι προς την καμινάδα !!διάβασε το φόρουμ θα σου δώσουν τα παιδιά τα λινκ για να κάτσεις να το φτιάξεις μόνος σου !!εγώ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω να πάρεις περισσότερη ενέργεια από το την εστία !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143057 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου

leftergr έγραψε: Η καμινάδα πρέπει να είναι 2 μέτρα μέσα στο σπίτι , και άλλα 3-4 μέτρα που βγαίνει έξω από την ταράτσα . Θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει σπιράλ μέσα στο μονωμένο κομμάτι της καμινάδας , μιας η τοποθέτηση του τζακιού έγινε σε καινούργιο σπίτι και ο ''τζακάς'' άνοιξε την τρύπα και πέρασε την σωλήνα . Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον .....

Μάρκα της εστίας , ούτε που την θυμάμαι καν μετά από το τόσα χρόνια . Και δεν θυμάμαι και που έχω τα προσπέκτους που είχα πάρει τότε . Υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη εστία , να μην είναι ΕΝΑ μονοκόμματο κομμάτι μαντέμι , αλλά μικρά που ενώνονται μεταξύ τους ; Και για αυτό έχουν βάλει και τυλίξει έτσι τον πετροβάμβακα , για να μην χάνει ; Υπάρχει περίπτωση 5 χρόνια πρίν ο τρόπος κατασκευής και οι εστίες που πουλιόντουσαν να ήταν διαφορετικά , απ'ότι είναι σήμερα ;;;;

Δεν ξέρω επίσης κατά πόσο είναι εύκολο να κουνήσει το τζάκι , και να έρθει πιο μπροστά . Γιατί και στην μέσα γωνία υπάρχει κολώνα . Μόνο αν σπάσει το κάτω λευκό ΄΄γείσο΄΄ που υπάρχει περιμετρικά , και είναι από τσιμέντο( ή κάτι τέτοιο) . Υπάρχει περίπτωση αντί για πετροβάμβακα , στο πίσω μέρος τουλάχιστον , να μπεί κάτι πιο λεπτό που να κερδιθούν μερικά εκατοστά χωρίς να κουνήσει η εστία ; Υπόψιν ότι ο εξωτερικός τοίχος είναι βορινός , με μόνωση όμως , όχι σκέτο μπλόκο .

Έχω εκνευριστεί τρομερά με αυτή την ιστορία , όλο το ΣΚ , και με βλέπω αύριο το πρωί να τρέχω στο κατάστημα να δω τι άκρη θα βγάλω . Έχω εκνευριστεί και με τον εαυτό μου , που δεν μπόρεσα να κάτσω να παρακολουθήσω την όλη διαδικασία κατά την διάρκεια της κατασκευής , αλλά και που δεν έκατσα να το ψάξω λίγο το θέμα στο ίντερνετ , για να τσεκάρω τι σόι εργασίες έκανε ο ΄΄εγκαταστάτης΄΄ .


Λευτέρη μην αγχώνεσαι έτσι όπως είναι το τζάκι εύκολα φτιάχνει απλά καλό θα είναι να γνωρίζεις τι τζάκι και ποσα kw είναι,αν δηλαδή σε καλύπτει για το χώρο σου.
Μην φτιάχνεις τζάμπα....
Για φτο ο Δημήτρης σου ζητάει μάλλον να το φωτογραφίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143058 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Στην πρώτη φωτογραφία, μεταξύ των τζαμιών και χαμηλά έχει ένα κενό περίπου ένα πόντο!
Το τζάκι εκτός από μετακίνηση θέλει και σφράγισμα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143059 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου

Stavrax έγραψε: Στην πρώτη φωτογραφία, μεταξύ των τζαμιών και χαμηλά έχει ένα κενό περίπου ένα πόντο!
Το τζάκι εκτός από μετακίνηση θέλει και σφράγισμα.

Μωρε μπράβο μάτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ