Διόρθωση προβληματικού τζακιου

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144820 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Η εστία αν είναι μονομπλόκο κι είναι φασκιωμένη δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα. Το περίεργο σε αυτά που γράφεις είναι ότι με το βεντυλατέρ τροφοδοτείται η καύση. Δηλαδή όταν ανεβάζει στροφές ανεβάζει και την δύναμη της φλόγας?
Ποια εστία είναι αυτή που λειτουργεί έτσι?
Οι σκέψεις σου για επεμβάσεις θεωρώ ότι είναι σωστές.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144825 από vaggr
Απαντήθηκε από vaggr στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Ακριβώς έτσι όπως το δείχνει στις φωτό o φίλος liakjim

Επιτέλους βρίσκω κάποιον με εντελώς ίδια υλοποίηση! Μέχρι και τον κεραμοβάμβακα πέτυχαμε ίδιο (γιατί συνήθως η αγορά χρησιμοποιεί τον πολύ καλό πετροβάμβακα που όμως δεν αντέχει να μην εκλύει μυρωδιές αν ακουμπήσει στην εστία)

Ήθελα να ρωτήσω τον liakjim αν, στην περίπτωση της κουνιάδας του, υπάρχει πουθενά περσίδα που να δίνει αέρα προς την εστία μέσα από το εσωτερικό του σπιτιού. Όπως δηλ. σκέφτομαι να βάλω στην περίπτωση μου. Πάντως δε φαίνεται τέτοια πουθενά.

Τι λέει η κουνιάδα σου, είναι ευχαριστημένη έτσι όπως λειτουργεί;

@Stavrax
Δεν ξέρω τι είναι μονομπλόκο. Πάντως η εστία είναι η Hark Radiante 1150 H και για την ακρίβεια δίνει 11kw
Για την κατανάλωση την ίδια απορία έχω κι εγώ, αλλά η καύση φαίνεται να είναι σταθερή στην καμπίνα ακόμη και όταν το βεντιλατέρ γκαζώνει! Δε μπορώ να το εξηγήσω, εκτός κι αν διαθέτει κανένα μηχανισμό-κόφτη εσωτερικά που να επιτρέπει μία max ποσότητα αέρα να μπαίνει στο θάλαμο καύσης. Έχω εκπλαγεί από το φαινόμενο, αλλά δεν το ανέφερα για να μη σας μπερδέψω (εσύ όμως το τσάκωσες!). Πάντως δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου αλλά το πώς να αυξήσω την απόδοση. Ποια είναι η γνώμη σου να βάλω περσίδα εισροής εσωτερικά; Ο ενδοιασμός μου να το κάνω είναι ο θόρυβος που θα αυξηθεί και το ενδεχόμενο καπνίσματος. Διαφορετικά σίγουρα θα αποδώσει περισσότερη ζέστη.

Παρεμπιπτόντως έχω στείλει mail στη HARK αν μπορούν να μου στείλουν Assembly Instructions Manual γιατί δεν το έχω (δεν ξέρω αν το έχασα ή δε μου δόθηκε εξαρχής... ήταν όταν έχτιζα και ξέρετε τα τρεξίματα πώς είναι...). Ίσως να μου λυθούν απορίες αν το βρω, στο Internet πάντως δεν το δημοσιεύει η εταιρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144827 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
vaggr μη τα μπερδεύεις.
Η εστία σου , όπως όλες, παίρνουν αέρα από μέσα από το σπίτι από κάποια θυρίδα ή πορτάκι που έχουν στην πρόσοψη.
Από την στιγμή που η εστία είναι 100% μονωμένη δεν εχει απολύτως κανένα νόημα να έχει άλλη περσίδα η φούσκα.
Δεν υπάρχει θερμότητα πλέον.
Όλα τα KW της εστίας τα παίρνεις από τους αεραγωγούς.

Άρα μη κάνεις τίποτα.

Αυτός τρόπος μετατρέπει μια απλή εστία σε μονομπλοκ (σχεδόμ) δλδ σου δίνει την δυνατότητα να έχεις αεραγωγούς κάτι που με φυσική ροή είναι αδύνατο (εκτός από τις kratki που εκμεταλεύονται την υψηλότερη θερμοκρασία που αναπτύσουν).

Από απόδοση πάντως είναι μια χαρά. Το έχω δει στη πράξη.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144837 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Το τζάκι είναι τύπου μονομπλοκο, δηλαδή με μεταλλικό θερμοθάλαμο γύρω από τον θάλαμο καύσης. Οι δύο εισόδοι, πρωτογενούς και δευτερογενούς τραβούν αέρα από άλλο σημείο. Στο λινκ που έδωσες έχει κάποια αρχεία για κατέβασμα στον φάκελο download. Στο πρώτο αρχείο έχει στην πρώτη εικόνα και μια περσίδα χαμηλά. Οπότε θα πρέπει το άνοιγμα να γίνει και αν το μοτέρ είναι μονής εισόδου να μπει ένα ταυ για να τραβάει αέρα από έξω και από την εσωτερική περσίδα. Ένας άλλος τρόπος είναι τον εξωτερικό αέρα να τον αφήσεις ελεύθερο απλά για να συμπληρώνει τον αέρα καύσης και το μοτέρ να τραβάει κι αυτό ελεύθερα εσωτερικό-εξωτερικό κάτω από το τζάκι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144846 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου

liakjim έγραψε: @vaggr Μην ανησυχείς.
Σωστά έχει γίνει η εγκατάσταση.
Αυτός ο τρόπος υλοποίησης προτίνεται από σοβαρές εταιριες τζακιών πχ η turbo fonte www.turbofonte.com/en/combustion-optimisee-tdi.html

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έχει φτιαχτει και το τζάκι της αδερφής της γυναίκας μου (κοίτα φωτό)





Απόλαυσέ το.


Αν είναι σοβαρή εταιρεία θα φτιάξει ένα μεταλλικό κλωβό στα μέτρα του τζακιού και θα το κάνει μονομπλοκ,όχι να το τυλίξει με ένα υλικό γύρω γύρω για να δώσει την θερμότητα στους αγωγούς...
Αυτό το υλικό τι είναι?δεν μαδάει...ειναι πιστοποιημένο?
Μην τρελαθούμε τώρα...
Και ποιος ο λόγος να τυλίξει και την καμινάδα τότε?
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144847 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Μεταλλικός κλωβός της εταιρίας υπήρχε. Ο μπατζανάκης όμως με τον τζακά συνεννοηθήκανε και για λόγους οικονομίας, του έφτιαξε μεταλλικό θερμοθάλαμο από λαμαρίνα και την επένδυσε με κεραμοβάμβακα.
Ο λόγος που μόνωσαν τα πάντα ακόμα και την καμινάδα, είναι ώστε να καθιστά περιτή την μόνωση της γυψοσανίδας.
Πράγματι ακόμα και με το τζάκι να καίει 3 μερόνυχτα, δεν ζεσταίνεται καθόλου.

Ο κεραμοβάμβακας ήταν σε αυτό το κουτί


και ο θερμοθάλαμος (όχι κατι το ιδιαίτερο το ξέρω αλλά δεν ήταν δικιά μου επιλογή :whistle:





Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.180 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ