Διόρθωση προβληματικού τζακιου

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143017 από leftergr
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους .
Έπειτα από 4 περίπου χρόνια , που εγκατέστησα το τζάκι στο καινούργιο σπίτι που είμαι ,είπα να δω λίγο τι παίζει , και δεν με ικανοποιεί η ζέστη την οποία βγάζει .
Μιλωντας με ένα φίλο λοιπόν ,που διαθέτει μαγαζί με είδη θέρμανσης κλπ , και έπειτα από κάποιες φωτογραφίες που είχε κρατήσει η σύζηγος από την διαδικασία κατασκευής του τζακιού και ξαναθημήθηκα τώρα , έχω την αίσθηση ότι ο τρόπος που έχει τοποθετηθεί το τζάκι είναι εντελώς λάθος . Και για αυτό και το σαλόνι - κουζίνα - καθιστικό ( περίπου 60τμ που είναι τοποθετημένο ) δεν ήταν ποτέ ζεστό , αλλά ζεσταινόσουν μόνο αν καθόσουν σχετικά κοντά .

Παραθέτω λοιπόν τις φωτογραφίες από την διάρκεια τοποθέτησης του τζακιού , και πως είναι στην τωρινή του μορφή .












Την περσίδα στην πάνω μεριά , την τοποθέτησα μόλις χτες , προκειμένου να δω μπας και βγαίνει έξω ζεστός αέρας . Μετά την τοποθέτηση , ανακάλυψε η γυναίκα της φώτος μέσα σε ένα δίσκο εξωτερικό , και βλέπωντάστες κατάλαβα τι ακριβώς παίζεται . Ελάχιστος ζεστός αέρας έβγαινε από την περσίδα , μιας και στην μπροστινή μεριά , χαμηλά , στο τζάκι δεν έχει κάποια εισαγωγή αέρα . Εισαγωγή εξωτερικού αέρα , υπάρχει από μια τρύπα στον εξωτερικό τοίχο , που με ένα σπυράλ καταλήγει κάτω από την εστία .

Ο λόγος που έγινε έτσι η μόνωση στο τζάκι και την καμινάδα , δεν ξέρω ( και δεν θυμάμαι καθολου ) ποιός ήταν και έγινε έτσι . Την εποχή εκείνη που γινόταν η κατασκευή , ο χρόνος μου λόγο δουλειάς και λόγο βιασύνης για να μπώ στο σπίτι , δεν μου είχε αφήσει και πολλά περιθώρια να ρωτήσω και να τσεκάρω όλα τα βήματα της κατασκευής . Λάθός μου τεράστιο , όπως τελικά φαίνεται . Απλώς να πω ότι την εγκατάσταση , την έκανε ''τζακάς'' που συνεργάζόταν με το εξειδικευμένο κατάστημα που αγόρασα την εστία .

Το ερώτημά μου λοιπόν τώρα είναι , τι μπορεί να γίνε , για να διορθωθεί η κατάσταση ;;;;;;;
Αυτό που σκέφτομαι , είναι να ξηλώσω την γυψοσανίδα , να βγάλω την μόνωση γύρω γύρω από την εστία και την καμινάδα , να την απλώσω στον τοίχο , και να φτιάξω έναν θερμοθάλαμο ( όπως έχω δει που το έχουν κάνει αρκετοί φίλοι από εδώ ) . Να τρυπήσω και στην κάτω μπροστινή μεριά από την εστία , και να κάνω είσοδο για τον αέρα του χώρου , και να βγαίνει με φυσική ροή από την περσίδα που έχω ήδη βαλει .

Εκτός και αν υπάρχει καμία άλλη καλύτερη - ευκολότερη - οινομικότερη λύση , από κάποιο φίλο που έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα στα συγκεκριμένα θέματα .

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις και τις ιδέες σας , εκ τον προτέρων
Φιλικά Λευτέρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143018 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εδώ και 10 λεπτά γελάω !!στη θέση σου φίλε μου θα κυνήγαγα και τον μάστορα αλλά και το μαγαζί

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143019 από Sifisalex
Απαντήθηκε από Sifisalex στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Τραγικό!!! Εφόσον πλήρωσες γι ´ ΑΥΤΗ την "εγκατάσταση" το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις αυτές τις φωτό και να πας στο κατάστημα που αγόρασες το τζάκι να τους τις τρίψεις στη μούρη και να απαιτήσεις να αναλάβουν εξολοκλήρου το κόστος κατασκευής απο το μηδέν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143020 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
Συμφωνω με τον παραπανω φιλο παρε τις φωτο και πηγαινε στο μαγαζι και απαιτησε να ερθουν. και μια σημειωση τωρα που ανοιξες οερσιδα αν το ανοιξεις θα βρωμαει ο πετρομβαμβακας μην το αναβεις πρωτου κανεις τις αλλαγες. θερμοθαλαμο κτλπ. τι να μην γελαει ο δημητρης ....δικιο εχει ......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143021 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Διόρθωση προβληματικού τζακιου
....και εχω την υπόνοια αν οχι σιγουρια οτι απο την εστια φευγει σπιραλ που το εχουν τυλιξει με τον πετρομβαμβακα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143022 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αφού με αυτή την εγκατάσταση(?) δεν έχετε αρπάξει φωτιά, πρόκειται για πολύ ασφαλή εστία.

Ρε τους παλιο-μινάρες τι έχουν κάνει..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ