Πόσο αέρα αφαιρούν τα παραδοσιακά τζάκια:

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141864 από Argyrispro
Γνωρίζει κάποιος πόσα κυβικά αέρα αφαιρούν τα παραδοσιακά τζάκια και αν και πόσο κρύο μπαίνει απο την καμινάδα στο σπίτι σε περίπτωση μη λειτουργίας του ανοικτού τζακιού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141869 από Stavrax
Χονδρικά, περίπου 50 κυβικά αέρα ανά κιλό ξύλου.
Όταν είναι σβηστό βάζει κρύο αέρα, αλλά τα κυβικά είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστούν γιατί εξαρτώνται από τον σχεδιασμό της καμινάδας. Αν το τζάκι καπνίζει τότε βάζει και περισσότερο αέρα σβηστό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141873 από Argyrispro
Το τζάκι δεν κάπνιζε μέχρι την αλλαγή των κουφωμάτων πέρσι. Τότε το τζάκι έχασε την μπάλα. Τι σήκωμα καμινάδας έγινε (καμινάδα καινούργια άρα καθαρή), τι μύλος περιστροφικός μπήκε που με λίγο αέρα γυρίζει σαν τρελός, τι τρύπα ανοίχθηκε με σωλήνα Φ120 ή Φ150 καμία διαφορά στο κάπνισμα. Μόνο με ανοικτό παράθυρο πλέον δεν καπνίζει. Πλέον το έχω κάνει διακοσμητικό πέρα απο τον καπνό και την βρωμιά του τζακιού ΑΛΛΑ και για την μεγάλη κατανάλωση που έχει. Η τελευταία λύση για να σταματήσει να καπνίζει ειναι το χαμήλωμα του ύψους του, πρακτικά δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση. Θα το γκρέμιζα αλλά ειναι ωραίο και μεγάλο παραδοσιακό πέτρινο τζάκι με μπαράκι αριστερά, τζάκι στην μέση μεγάλο και καναπεδάκι. Βέβαια πιάνει αρκετό χώρο αλλά πρός ώρας δεν σκέφτομαι το γκρέμισμα. Μελλοντικά ίσως βάλω καμιά μικρή κασέτα για να το ανάβω 3-5 φορές τον χρόνο έτσι για την αίσθηση της φλόγας και ζεστασιά σε γιορτές κτλ.

Χθές πάντως έκλεισα την καμινάδα με 1 πλακάκι και βλέπω ότι ο χώρος ζεσταίνει καλύτερα (μπορεί να ειναι κ ιδέα μου). Ο μύλος ειδικά με μεγάλο αέρα έπιανε τρελές ταχύτητες και η βουή-ρεύμα που δημιουργούσε ακουγόταν αν ήσουν δίπλα στην εστία. Οπότε σίγουρα αφαιρούσε και τον ζεστό αέρα των καλοριφέρ, μιας και λειτουργεί σαν φυσικός απορροφητήρας.

Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι πάνω στο θέμα, αυτό ειναι καλοδεχούμενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141878 από dimlyk
προφανως τα κουφωματα σου ειναι πλεον στεγανα γι αυτο δεν μπορει να τραβηξει .... δεν καταλαβαινω πως θα το καταφερεις με το χαμηλωμα .... σιγουρα το περιστροφικο καπελο ειναι ενεργειακη καταστροφη :)
δεν ειναι μονο η ενεργεια που αποροφα αλλα και κυριως τα ρευματα αερα που δημιουργουνται κι ετσι χαλαει η θερμικη ανεση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141881 από Argyrispro
Οι τζακάδες μου έχουν πεί πώς με το χαμήλωμα του ύψους του τζακιού το τζάκι θέλει λιγότερα κυβικά αέρα και έτσι με τον αέρα που έρχεται απο τον σωλήνα θα επαρκεί και δεν θα καπνίζει.

Στην ερώτηση μου πάντως και "γιατί δεν το κάνατε αυτό απο παλιά?", η απάντηση ήταν πώς αν χαμηλώσεις το τζάκι ο "καθρέφτης" της πλάτης του τζακιού θα ακτινοβολεί την ζέστη πάνω στο σίδερο ή πυρότουβλο που θα βάλεις για να χαμηλώσεις το ύψος και έτσι θα αποδίδει ακόμα λιγότερο το τζάκι! Επίσης με τα παλιά κουφώματα έμπαινε αρκετός άερας και ήταν καλύτερα έτσι.

Γενικά εδώ έχουν διορθωθεί αρκετά τζάκια με το χαμήλωμα. Μιλάμε για χαμήλωμα περίπου 15cm!!! παρα πολύ δηλαδή, θα περιοριστεί σημαντικά η επαφή με την φλόγα και θα μειωθεί και άλλο η απόδοση.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Argyrispro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141893 από panosf01
Εχω την εντυπωση οτι αυτο που σου λενε οι τζακαδες ισχυει.Παντως αν δεις ενα ενεργειακο τζακι και το μετησεις θα δεις οτι η πορτα του ειναι πολυ μικροτερη απο το ανοιγμα της εστιας σου,ποσο μαλον σε κασετα,και παλι επαφη με την φλογα υπαρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ