Βίαιη εκτόνωση στάχτης

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141646 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Βίαιη εκτόνωση στάχτης

gyrismata έγραψε: ...
ο πρωτογενης μενει σχεδον παντα κλειστος (τον ανοιγω μονο λιγο στο αναμμα).
με καπνισμα δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα

Όταν ξαναγεμίζεις το τζάκι με ξύλα πρέπει να ανοίγεις το κλαπέ των καυσαερίων (οκ εσύ δεν έχεις αλλά το γράφω γενικά) και να δίνεις αέρα στα ξύλα που έβαλες. Όχι από την αεροκουρτίνα του τζαμιού. Από τον πρωτογενή αέρα καύσης. Ωστε αυτά να αρπάζουν καλά και αφού αρπάξουν (νομίζω μετά κανά τέταρτο) τότε σιγά σιγά τον κλείνεις τον αέρα καύσης. Για θέμα ασφάλειας αναφέρεται ότι σε εστίες που σφραγίζουν καλά χρειάζεται ένα 5% να μένει πάντα ανοιχτός ο πρωτογενής αέρας καύσης.
Σε όλα τα βίντεο εταιρειών που δείχνουν πως γίνεται το ξαναγέμισμα, αυτό που σου περιέγραψα δείχνουν.

Εσύ εδώ περιγράφεις το αποτέλεσμα το να μην ανοίγεις τον πρωτογενή αέρα όταν ξαναβάζεις ξύλα.

gyrismata έγραψε: .....Μετά από μία βδομάδα πάλι τα ίδια με αποκορύφωμα σήμερα που νόμιζα ότι θα έσπαγε το τζάμι από το τράνταγμα.Ανέβηκα κατευθείαν στην ταράτσα και από την καμινάδα έβγαινε αφύσικα πολύς καπνός. ..

Και αφού δεν έχουν οξυγόνο τα ξύλα τότε καπνίζουν άκαυτα αντί να καίγονται. Εσύ μπορεί μεν να αφήνεις λίγο ανοιχτή την αεροκουρτίνα αλλά αυτός ο αέρας δεν σημαίνει ότι πηγαίνει στα ξύλα. Τουλάχιστον όχι όλος. Πολύς από τον αέρα της αεροκουρτίνας πηγαίνει κατευθείαν προς την καμινάδα λόγω της υποπίεσης που υπάρχει. Και όταν μέσα στην καμινάδα έχεις πολύ καπνό (δηλαδή καύσιμη ύλη) και οξυγόνο και ανέβει και καμιά φλόγα τότε γίνεται το ΜΠΑΜ.

Κλείνω λοιπόν γράφοντας πως το ότι το τζάκι σου σφραγίζει καλά (και αυτό δεν έγινε σύμφωνα με οδηγίες κάποιου σχετικού ή μη. Κατασκευαστικά είναι καλό το να μην έχει ανεξέλγκτες εισροές αέρα καύσης) δεν είναι κακό. Απλά πρέπει να συνηθίσεις σε λίγο διαφορετική αλλά πιο σωστή διαδικασία για το πως πρέπει να γίνεται το ξαναγέμισμα με ξύλα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": house, gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141770 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Re:Βίαιη εκτόνωση στάχτης
παιδια κατι τριξιματα συστολων διαστολων που ακουγονται οταν αναθερμαινουμε την φωτια ,αρκετες φορες μεσα στην ημερα, ειναι φυσιολογικα ετσι δεν ειναι;
Υπαρχει κινδυνος για τον καπνοσωληνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142237 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Βίαιη εκτόνωση στάχτης
Παιδιά σήμερα έπαθα το ίδιο (μάλλον) μετά από 2 χρόνια... :S
εγώ πάντα το δουλέυω με τον αέρα κλειστό αφού ζεσταθεί εκτός και αν έχω πολύ υγρό ξύλο.
Πάντα όταν γεμίζω ξύλο ανοίγω την πόρτα τοποθετώ τα ξύλα και την κλείνω με κλειστό αέρα πάντα.
Σήμερα μου ήρθε η διάθεση να δομκιμάσω να ανοίξω τον αέρα τέρμα, μετά την πόρτα, να βάλω ξύλα, κλείσιμο πόρτας και να αφήσω τον αέρα για λίγο (όπως λέει και ο Gdevil πιο πάνω- τυχαία...! τώρα τα διάβασα αυτά :evil: ).
Ε με το που το έκανα μέχρι να πάω να κλεισω την εξώπορτα (απ όπου έφερα τα ξύλα) ακούστηκε ένα μπαβουπ!!! και έφτυσε αέρα, καπνό και στάχτες από την εισαγωγή μέσα στο σπίτι..!!!

τελικά τι είναι αυτό και ποιος είναι ο προτινόμενος τρόπος για να μην γίνουμε παρανάλωμα??

κάτι άσχετο : το Selenic έχει είσοδο πρωτογενή, κλαπέτο και διαβάθμιση απόστασης τζαμιού??? και είναι το φτηνότερο μοντέλο??? ...ή κατάλαβα λάθος...?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143272 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Βίαιη εκτόνωση στάχτης
εσυ εδω περιγραφεις τα αντιθετα συμπτωματα σε σχεση με μενα αλλα με το ιδιο αποτελεσμα...
Παρακαλω τους ειδικους να παρουν θεση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ