Τζακι καλοριφερ προβλημα-αερας στο υδραυλ. κυκλωμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139562 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Εγινε μικρή διορθωση του τιτλου.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139564 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
για να λυνονται αποριες
ετοιμα κιτ της edilkamin με ανοιχτο και κλειστο δοχειο παραλληλες συνδεσεις κλπ
και διαταξεις ασφαλειας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139565 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Να σου πω εγώ τι θα έκανα αν ήταν δικό μου -ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ- και ήθελα να κρατήσω την τρίοδη. (και λάβε υπόψη σου τα σχόλια που σου έχουμε ήδη κάνει).
Θα έβαζα αντεπίστροφο με κλαπέ (όχι ελατηρίου) στη θέση που σου έδειξα (όχι στη μαγκούρα).
Δεν προσφέρει κατά τη κατέυθυνση της ροής σημαντικές αντιστάσεις, και είναι πολύ πιο αξιόπιστο. Επίσης μπορείς να ελέγχεις τη λειτουργία της έδρας περιοδικά, αδειάζοντας 10λτ νερό και ξεβιδώνοντας την τάπα επιθεώρησης της βαλβίδας.

www.chryssafidis.com/files/el/data_sheets/2926xxA.pdf

Υ.Γ. Ο Ιταλός που πουλάει τζάκια για κλειστό δοχείο, σου λέει ξεκάθαρα ότι άλλο τζάκι είναι για ανοιχτό και άλλο για κλειστό δοχείο (διαφέρουν ως προς τη σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας, όταν μιλάμμε για το ίδιο μοντέλο).
Επιπλέον τα έχει κατασκευάσει και ελέγξει για αυτή τη χρήση (και είναι συνήθως πάχους 4mm).

Ο Βούλγαρος με το πάχους 2mm τζάκι, στο πουλάει για εγκατάσταση με ανοιχτό δοχείο. Δε σου λέει πουθενά ότι το έχει κατασκευάσει και ελέγξει για
μεγαλύτερες πιέσεις λειτουργίας.

Υ.Γ.2 Και εγώ Edilkamin έχω. Τα διάφορα κιτ είναι για να εξυπηρετούν διάφορες συνδεσμολογίες. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να μετατρέψει ένα τζάκι ανοιχτού δοχείου με ανεπαρκές ΔΔ, σε κλειστού κυκλώματος. Για να συνδέσεις σε κλειστό κύκλωμα απευθείας (με κιτ ή χωρίς) θέλεις μοντέλο CS.
Επίσης σε ένα τζάκι αξίας 600€ που είναι το Prity θα έβαζες κιτ που το φθηνότερο ξεκινάει απο 500€ και με τα υλικά σύνδεσης θέλεις 700+ € ?
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139566 από panosf01

dimlyk έγραψε: πριν τρελαθεις μπορεις να διαβασεις τι αναφερουν οι πιστοποιημενες δοκιμες για την θερμανση γενικοτερα (κι αυτο δεν ειναι συμπερασμα)
αλλα και το λινκ που εδωσε ο σταυρος η οποιο αλλο θες και βρεις να αναφερεται σε πιεσεις δοκιμων
αλλα και παλι παραβλεπεις το γεγονος οτι μπορει το δοχειο να ρυθμιστει στο 0,5 βαρ πχ
αρα κατω απ τα 1.5 θα ειμαστε ...

επαναλαμβανω γιατι πιθανον διαβαζουν κι αλλοι οτι τα λεγομενα μου δεν ειναι προταση αλλα πιθανη λυση αναγκης σε συγκεκριμενο προβλημα ...μπουν φυσικα να αλλαχτουν και τα σωματα μ αυτα που ειναι 0,40 υψος ...αρεσει σε κανενα αυτο ??? :)
Εγω αναφερα πραγματα τα οποια γνωριζω απο ιδια εμπειρια.Και τις πρακτικες που ειναι διεθνως αποδεχτες σε κατασκευες που λειτουργουν με ρευστα υπο πιεση σε συνθηκες πολυ πιο ακραιες απο εναν οικιακο λεβητα.Απο την αλλη δεν νομιζω καποιος κατασκευαστης να δοκιμαζει στα 3-4 μπαρ και να δινει πιεση 1,5.Υποβαθμιζει το προιον του.Τωρα το αν ενα κλειστο κυκλωμα μπορει να δουλεψει στο 0,5 μπαρ που θα ηταν η καλυτερη λυση για τον φιλο,δεν το ξερω.Ας απαντησουν οι υδραυλικοι και οι μηχανολογοι.Παντως το οτι ακομα και για εναν οροφο ο αυτοματος πληρωσης ρυθμιζεται πανω απο το 1 μπαρ κατι σημαινει...

σ αυτο που θα συμφωνησω ειναι η αφαιρεση της τριοδης κι ισως οποιουδηποτε αλλου εξαρτηματος προσθετει αντισταση στην ροη μπας και βελτιωθει καθολου η κατασταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139567 από panosf01

Savvas έγραψε: Να σου πω εγώ τι θα έκανα αν ήταν δικό μου -ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ- και ήθελα να κρατήσω την τρίοδη. (και λάβε υπόψη σου τα σχόλια που σου έχουμε ήδη κάνει).
Θα έβαζα αντεπίστροφο με κλαπέ (όχι ελατηρίου) στη θέση που σου έδειξα (όχι στη μαγκούρα).
Δεν προσφέρει κατά τη κατέυθυνση της ροής σημαντικές αντιστάσεις, και είναι πολύ πιο αξιόπιστο. Επίσης μπορείς να ελέγχεις τη λειτουργία της έδρας περιοδικά, αδειάζοντας 10λτ νερό και ξεβιδώνοντας την τάπα επιθεώρησης της βαλβίδας.

www.chryssafidis.com/files/el/data_sheets/2926xxA.pdf

Υ.Γ. Ο Ιταλός που πουλάει τζάκια για κλειστό δοχείο, σου λέει ξεκάθαρα ότι άλλο τζάκι είναι για ανοιχτό και άλλο για κλειστό δοχείο (διαφέρουν ως προς τη σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας, όταν μιλάμμε για το ίδιο μοντέλο).
Επιπλέον τα έχει κατασκευάσει και ελέγξει για αυτή τη χρήση (και είναι συνήθως πάχους 4mm).

Ο Βούλγαρος με το πάχους 2mm τζάκι, στο πουλάει για εγκατάσταση με ανοιχτό δοχείο. Δε σου λέει πουθενά ότι το έχει κατασκευάσει και ελέγξει για
μεγαλύτερες πιέσεις λειτουργίας.

Υ.Γ.2 Και εγώ Edilkamin έχω. Τα διάφορα κιτ είναι για να εξυπηρετούν διάφορες συνδεσμολογίες. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να μετατρέψει ένα τζάκι ανοιχτού δοχείου με ανεπαρκές ΔΔ, σε κλειστού κυκλώματος. Για να συνδέσεις σε κλειστό κύκλωμα απευθείας (με κιτ ή χωρίς) θέλεις μοντέλο CS.
Επίσης σε ένα τζάκι αξίας 600€ που είναι το Prity θα έβαζες κιτ που το φθηνότερο ξεκινάει απο 500€ και με τα υλικά σύνδεσης θέλεις 700+ € ?

Συμφωνω και επαυξανω με αυτα που λες.Τα κιτ προσφερουν ομως τον διαχωρισμο τον κυκλωματων που σημαινει οτι μπορει το τζακι μας να εχει ανοιχτο δοχειο αλλα το κυκλωμα των καλοριφερ να βρισκεται υπο πιεση...λυνοντας ολα αυτα τα προβληματα.Η αντοχη ενος δοχειου στην πιεση δεν ειναι μονο συναρτηση του παχους αλλα και του τροπου κατασκευης.Το δικο μου τζακι που ειναι ιδιοκατασκευη απο 6μμ λαμαρινα στην πρωτη αποπειρα πιεσης μετα το 1,5μπαρ φουσκωσε...Οσο για την σερπαντινα αποριψης θερμοτητας συμφωνω αλλα δεν ειναι πανακεια.Το ιδιο κανει και ο αυτοματος με της βαλβιδες εκτονωσης,θα μου πεις αν κολησει ο αυτοματος?Θα σου πω αν κολησει η βαλβιδα της σερπαντινας..Οποτε δεν βγαινει ακρη.Το θεμα ειναι οτι ενα τζακι καλοριφερ διαφερει κατα την γνωμη μου ως προς τον χειρισμο του σε σχεση με ενα απλο τζακι.Δηλ δεν το αναβεις στο φουλ και φευγεις χρειαζεται παρακολουθηση δεν υπαρχουν αυτοματισμοι.Για αυτο προτεινα και τα θερμομετρα.Που δεν νοειτε να μην υπαρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139568 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι η ανεπαρκής πίεση απο το ΔΔ λόγω ύψους. Παίρνοντας ως δεδομένο ότι αυτό δεν μπορεί να μπει ψηλότερα, τότε κανένα κιτ δε βοηθάει.
Φαντάσου ότι στη θέση που τώρα είναι τα σώματα του σπιτιού έχεις ένα πλακοειδή εναλλάκτη για σύζευξη με κλειστό κύκλωμα στα σώματα. Μα και η τρίοδη φορτίου και το χαμηλό ανοιχτό ΔΔ παραμένουν στην ίδια μεριά και θέση. Δεν θα άλλαζε απολύτως τίποτα, πάλι θα τράβαγε αέρα απο πάνω. (θα ήσουν βέβαια κατά ~1.000-1.200€ φτωχότερος).

Υ.Γ. Στα 28kW η διατομή σωληνώσεων του αυτόματου πλήρωσης και των ασφαλιστικών, δεν επαρκούν για έκτακτη αποθέρμανση ασφαλείας σε υπο πίεση σύστημα. Γι'αυτό μπαίνει η σερπαντίνα απόρριψης.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ