Τζακι καλοριφερ προβλημα-αερας στο υδραυλ. κυκλωμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139536 από puntomad
Καλημερα,
το ιδιο μου ειπε και ο τελευταιος υδραυλικος που εφερα.
Μαλιστα μου ειπε οτι αν βαλω την αντεπιστροφη στην καταληξη της μαγκουρας, θα ειναι το ιδιο πραγμα και λογικα θα ειναι οκ.
Απο την αλλη οπου το εγραψα αυτο σε φορουμ (η διαβασα αντιστοιχα τοπικ), μου τονισαν οτι ειναι μεγαλο λαθος γιατι δεν θα μπορει να εκτονωσει σωστα το τζακι.
Βεβαια ο ιδιος υδραυλικος που προτεινε αντεπιστροφη, μου ειπε να μην το φοβαμαι γιατι εχω ηδη βαλβιδα 90-3, οποτε ειναι πολυ δυσκολο στην Αθηνα ιδιως που δεν εχω διακοπες ρευματος ποτε, να τυχει να κολησει και η αντεπιστροφη και η βαλβιδα ασφαλειας.

Δεν θελω παντως να βγαλω την τριοδη, τις τελευταιες μερες που οργωνω το ιντερνετ εχω δει πολλα θεματα με πισσα. Αν πιασει απο πανω πισσα δεν θα μπορεσω ποτε να την καθαρισω.

Δυο ερωτησεις, που σκεφτηκα χτες.
1. Υπαρχει αντι για ταφ, σταυρος? Δλδ να βαλω στο ιδιο σημειο τριοδη και την σωληνα των σωματων (ευθεια απεναντι).
2. Αν βαλω ενα χειροκινητο διακοπτη στο ζεστο της τριοδης και "σπασω" την ροη, ωστε να περνει λιγοτερο νερο, θα ειναι καλυτερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139538 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
ακριβως επειδη ειναι θεμα ασφαλειας ...ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ αλλος θα παθει την ζημια

η λυση ειναι μια αν θες καταλαβε το ... αυτη την στιγμη παιζεις με τα ασφαλιστικα μεχρι να κολλησει κανενα
το κλειστο δοχειο σαφως δεν ειναι προτιμοτερο αλλα δεν εχει καμμια σχεση με την πιεση που δηθεν δεν θα αντεξει το τζακι ....μην μας τρελανετε κιολας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139540 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Εγώ απλά το αναφέρω για να υποδείξω που βλέπω την υδραυλική αιτία του προβλήματος που μας αναφέρθηκε. Αν δεν ανέβει πιο ψηλά το δοχείο, πλήρης και σωστή λύση δε νομίζω ότι μπορεί να δοθεί. Μόνο ημίμετρα.

Για το κλειστό δοχείο διαφωνώ κάθετα. Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας με ξεχωριστή γραμμή κρύου νερού, είναι εν δυνάμη βόμβα το σύστημα.
Έχεις δηλαδή ένα (Βουλγάρικο) λέβητα 28KW (μη ελεγμένο και πιστοποιημένο για πάνω απο 1 bar) να δουλεύει στα 1.8barκαι που αν χρειαστεί να εκτονώσει (ενώ η φωτιά είναι σε πλήρη εξέλιξη) θα περιμένεις απο τις βαλβίδες των 2,5bar?
Επιπλέον έχεις τον κίνδυνο απο τον αυτόματο πλήρωσης να αστοχήσει απο βλάβη (καθώς και η διατομή της σωλήνωσης πλήρωσης πιθανά είναι εκτός προδιαγραφών για αποθέρμανσης ασφαλείας -νομίζω θέλει φ22-).
Δεν θα το επιχειρούσα.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139541 από puntomad
Το δοχειο δεν υπαρχει δυνατοτητα να ανεβει πιο πανω, ουτε να παει σε αλλο σημειο.

Αν μεταφερω την τριοδη μακρια απο το τζακι?
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by puntomad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139543 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα

puntomad έγραψε: Το δοχειο δεν υπαρχει δυνατοτητα να ανεβει πιο πανω, ουτε να παει σε αλλο σημειο.

Αν μεταφερω την τριοδη μακρια απο το τζακι?


Δε νομίζω ότι θα κάνεις κάτι. Έχεις υδραυλικό πρόβλημα σε αυτή την εγκατάσταση με χαμηλό δοχείο. Υδραυλικά η μόνη λύση που βλέπω (με τα προβλήματα που σου επισημάναμε όλοι) είναι να εμποδίσεις την αναρρόφηση απο το δοχείο με αντεπίστροφο.

Δεν έπρεπε εξ'αρχής να γίνει έτσι η εγκατάσταση. Έπρεπε να σου το έχουν πει απο πριν.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139546 από puntomad

Savvas έγραψε:

puntomad έγραψε: Το δοχειο δεν υπαρχει δυνατοτητα να ανεβει πιο πανω, ουτε να παει σε αλλο σημειο.

Αν μεταφερω την τριοδη μακρια απο το τζακι?


Δε νομίζω ότι θα κάνεις κάτι. Έχεις υδραυλικό πρόβλημα σε αυτή την εγκατάσταση με χαμηλό δοχείο. Υδραυλικά η μόνη λύση που βλέπω (με τα προβλήματα που σου επισημάναμε όλοι) είναι να εμποδίσεις την αναρρόφηση απο το δοχείο με αντεπίστροφο.

Δεν έπρεπε εξ'αρχής να γίνει έτσι η εγκατάσταση. Έπρεπε να σου το έχουν πει απο πριν.


Κοιτα να δεις πως την πατησα, ο ιδιος υδραυλικος μας εχει φτιαξει και το εξοχικο, το οποιο εχει παιξει χωρις προβλημα ηδη 3 χειμωνες και με σερπατινα μεσα στο ανοιχτο τζακι. Το δοχειο ειναι 100 λιτρα εκει και ξεκιναει 1,5 μετρα πανω απο τα σωματα, εκει παιζει χωρις τριοδη, αλλα την πισσα την καθαριζεις μπαμ απο την σερπατινα.
Εδω παλι χωρις την τριοδη παιζει.
Οταν ξεκινησα την ιστορια εδω δεν υπηρχε στα σχεδια τριοδη, ουτε καν ηξερε ο υδραυλικος μου πως δουλευει.
Υποτιθεται οτι ο μηχανολογος σε κουβεντα με τον υδραυλικο του εδωσε το οκ, οτι μπορει να δουλεψει με αυτο τον τροπο συνδεσης, δλδ να ειναι ο κυκλοφορητης πανω απο το τζακι και το δοχειο ακριβως διπλα.
Δεν μπορω να πω κατι στον υδραυλικο γιατι δεν ειχαμε μιλησει για τριοδη, εκανε το κυκλωμα οπως ειχαμε πει
και το τζακι δουλευει πολυ καλα.
Οταν ειχα παει και στον αντιπροσωπο της Αθηνας παλι δεν ειπαμε για τριοδη, ουτε αυτος βαζει.
Καποια στιγμη πηρα τον αντιπροσωπο στην Θεσσαλονικη να τον ρωτησω κατι, ουτε θυμαμαι τι ηθελα τοτε και το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι αν εχω τριοδη. Μολις του ειπα οχι, μου λεει μην το ξαναναψεις, του χρονου δεν θα εχεις τζακι και εγγυηση για πισσα δεν καλυπτω (μου ειπε οτι αν πιασει στο πανω μερος πισσα, δεν καθαριζει).
Αυτος με τρομοκρατησε, του ειπα βεβαια οτι στα σχεδια τους δεν δειχνει πουθενα τριοδη και ο αντιπροσωπος εδω δεν μου ειπε κατι για αυτο και μου ειπε οτι ολοι οι σωστοι υδραυλικοι το ξερουν και οτι εννοειται στα στερα καυσιμα να μπαινει τριοδη.
Οποτε τωρα εχω μπλεξει, δεν μπορω να κατηγορησω τον υδραυλικο, μου λεει οτι εκανε οτι συμφωνησαμε, και απο την αλλη φοβαμαι να δουλεψω το τζακι, δεν εχω περιθωριο να το αλλαξω, οχι του χρονου, αλλα ουτε στα επομενα 10 χρονια, ετσι οπως ειναι τωρα η κατασταση.

Οποτε, η πρεπει να βρω υδραυλικο σωστο και πολυ οικονομικο να βαλουμε μια ταξη να παιξει με την τριοδη ή να την βγάλω και εχει ο Θεος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ