Λάθος εγκατάσταση ΙΝΟΧ καμινάδας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138545 από sakpanoss
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
Ο Τζακάς μου έκανε το εξής λάθος (για να μην πω άλλη πιο βαριά λέξη) και θέλω την γνώμη σας.
Μετά από ενα χρόνο λειτουργίας εντόπισα νερά στο σημείο που ενώνεται η μονομένη καμινάδα με την αμόνωτη στην αποθήκη του πάνω ορόφου.Είδα λοιπόν οτι το νερό έτρεχε από τον πετροβάμβακα(νομίζω αυτό έχει μέσα η μονομένη ΙΝΟΧ καμινάδα).Πήγα στην ταράτσα και είδα ότι έχει βαλει ανάποδα την μονωμένη καμινάδα.Δηλαδη το κομάτι που θυληκώνει είναι από εξω και κατω.Δηλαδη οταν βρέχει το νερό κυλαει και μπαίνει μέσα στην καμινάδα απο τις έστω και λιγες σχισμές που έχει στην ένωση ενώ αν ήταν από έξω το αρσενικο το νερό θα κυλούσε από έξω.Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός.
Αφού τον φώναξα μου έβαλε σιλικόνη μαυρη,λιγο αλουμινοταινία κια μου είπε ότι είναι ενταξει.
Εχω τις εξής απορίες:
α.Θα στεγνώσει ποτέ ο πετροβαμβακας μέσα στην καμινάδα?
β.Έγινε ζημιά στην μόνωση της καμινάδας?
Γ.Η λύση του τζακά είναι η σωστή ή πρέπει να ξηλώσω την καμινάδα και να την βάλω ανάποδα?
Ευχαριστώ πολυ παιδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138549 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Λάθος εγκατάσταση ΙΝΟΧ καμινάδας
Καλήμερα, αν μπορεις ανέβασε καμια φωτο να δουμε πως ειναι.. Οσο για την μόνωση της δεν πειραζει θα στεγνώσει οταν ανάψεις το τζακι το θεμα ειναι να μην μείνει πολυ καιρο μεσα και σου μουχλιάσει τον πετροβαμβακα. Επισης καλο ειναι να μπει σωστα η καμινάδα καθως φοβαμαι οτι τα καθε μονωτικά ειναι για λιγο χρονικο διαστημα και στο μελλον θα εχεις παλι προβλήματα..

Απορώ ομως γιατι ολες οι ινοξ καμινάδες εχουν αυτοκολητο στο καθε κομματι τους με ενα βελος που διχνει την φορα για να μην γινετε λαθος η εγκατάσταση.. δεν το ειδε ο δικος σου?, Η σου εβαλε ποιότητα........για κλαματα και δεν εγραφε τιποτα?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138552 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λάθος εγκατάσταση ΙΝΟΧ καμινάδας
www.agogos.gr/ ριξε μια ματια
η παιρνεις αν ταιριαζει ενα εξαρτηματακι που λεγεται ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ το οποιο θα σου καλυψει τα κενα και ροσαρμοζεις μ αυτο το καπελο ...η παιρνεις ενα καπελο για διπλη καμιναδα που καλυπτει ολη την περιμετρο
για να γυρισεις την μονωμενη καμιναδα αναποδα δεν θα ταιριαξει ...περα απ την φασαρια που εχει και πιθανοτατα θα χρειαστεις και μια μουφα συνδεσης ...προσοχη ομως γιατι απο διαφορετικες εταιρειες δεν ταιριαζουν παντα εξαρτηματα της ιδιας διαμετρου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138561 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Λάθος εγκατάσταση ΙΝΟΧ καμινάδας
Το πρόβλημα δεν είναι στο καπέλο αλλά στις ενώσεις καθε μέτρου καμιναδας.Έχω περίπου τρία μέτρα καμινάδα εξωτερικά δηλαδή 3 κομμάτια του ενός μέτρου τα οποία ενώνονται και σε κάθε ένωση μπαίνει νερό όταν βρέχει καθώς κυλάει μέσα στα κενά.
Επίσης έχω διαπιστώσει ότι το τζάκι δε καίει καλά.Νομίζω φταίει το ότι τοσο νερό η καμιναδα μέσα στα τοιχόματα που δε μπορεί να ζεσταθεί εύκολα και ειδικά όταν βρέχει δεν ανάβει με τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138563 από sdancer75

sakpanoss έγραψε: Το πρόβλημα δεν είναι στο καπέλο αλλά στις ενώσεις καθε μέτρου καμιναδας.Έχω περίπου τρία μέτρα καμινάδα εξωτερικά δηλαδή 3 κομμάτια του ενός μέτρου τα οποία ενώνονται και σε κάθε ένωση μπαίνει νερό όταν βρέχει καθώς κυλάει μέσα στα κενά.
Επίσης έχω διαπιστώσει ότι το τζάκι δε καίει καλά.Νομίζω φταίει το ότι τοσο νερό η καμιναδα μέσα στα τοιχόματα που δε μπορεί να ζεσταθεί εύκολα και ειδικά όταν βρέχει δεν ανάβει με τίποτα.


Έτσι είναι και η δική μου εγκατάσταση 3μ μονωμενη της "αγωγός" . Αν έχεις εργοστασιακες καμινάδες όπως attribute η αγωγός τότε επάνω έχει σχεδιασμένο ένα βελάκι που δείχνει την κατεύθυνση τοποθέτησης (θα πρέπει να δείχνει προς τα επάνω ). Πάντως αν έβαλε σιλικόνη τότε θα είναι εντάξει αλλά θα κολλήσει και δεν θα μπορείς να τα βγάλεις αν χρειαστεί. Επίσης το μονωτικο υλικό που υπάρχει θα στεγνώσει μια χαρά αν δεν βρέχεται πλέον .


Αν και πάλι έχεις πρόβλημα τότε αυτό θα το δεις στην ταπα κάτω από το Τ που ελπίζω να έχεις στη βάση της καμινάδας όπου η στάχτη θα είναι σαν λάσπη από τα νερά .
Εγώ τα τοποθέτησα μόνος μου και δουλεύει μια χαρά.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138564 από spartah3ad
Το νερό με την καύση θα βράσει κ θα φύγει, επίσης οι εξωτερικές θερμοκρασίες παιζουν ρόλο στην αντοχή της καμιναδας στο χρόνο.
Το ίδιο λάθος κάναμε κ στην δική μου πολυκατοικία, δεν βρηκα όμως νερό αναμεσα απο τα τοιχώματα. Σημαντικό είναι που έχω ταφ αποστράγγισης, πρόκειται για σόμπα.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ