Προβλημα με tekno 2

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #133969 από giannagianna
προβλημα με tekno 2 δημιουργήθηκε από giannagianna
Γεια σας!
Μένω στην Πάτρα σε διαμέρισμα 147 τμ. στον πρώτο όροφο διώροφης πολυκατοικίας. Πριν από 6 μήνες έβαλα το tekno 2,με 3 αεραγωγούς στα υπνοδωμάτια. θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με λάθη που υποψιάζομαι ότι μου έκαναν στη εγκατάσταση.
1)Δεν μου έβαλαν ούτε καν στον πίσω τοίχο (στην πλάτη της εστίας δλδ.)καμιά απολύτως μόνωση
με αποτέλεσμα να έχω όπως είναι φυσιολογικό απώλειες θερμότητας όπως με ενημέρωσαν άλλοι τζακάδες
και να κινδυνεύω να δημιουργηθούν φθορές στα μπετά. Ο τεχνικός μου επέμενε ότι δεν υπήρχε λόγος να το κάνουμε. Το τζάκι δε ζεσταίνει το σπίτι αλλά μόνο το δωμάτιο όπου είναι η εστία και από τις περσίδες όταν βγάζει αέρα είναι χλιαρός ενώ σε άλλα σπίτια βλέπω καλύτερη απόδοση. Μήπως η μόνωση του τοίχου ήταν απαραίτητη?
2)Η πόρτα πέφτει. Και όταν λέω πέφτει εννοώ ότι αν την αφήσω ελεύθερη μένει ανοιχτό μόνο το 20-30% ανεβαίνει αλλά δεν μένει πάνω χωρίς αυτοσχέδιο στήριγμα.Ο τεχνικός μου,μου είπε για αυτό ότι είναι στις προδιαγραφές της εταιρείας.Πριν από 10 μέρες εγκατέστησα με άλλον τεχνικό σε άλλο σπίτι μου το tekno 3 και η πόρτα λειτουργεί τέλεια.Ο τεχνικός αυτός με ενημέρωσε για την σωστή εγκατάσταση της πόρτας με τα βαράκια που θέλει για να λειτουργήσει σωστά.Στην εστία αυτή φυσικά μπήκε μόνωση στον τοίχο και το ταβάνι και λειτουργεί τέλεια.
Επειδή δεν έκανα αυτό το έξοδο για διακοσμητικούς λόγους αλλά για να ζεστάνω το σπίτι μου σας παρακαλώ να με ενημερώσετε αν μπορείτε,ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ!Να περιμένω να καούν τα μπετά της πολυκατοικίας από τη θερμοκρασία που δίνει η εστία στον τοίχο και το ταβάνι και τότε θα σιγουρευτώ ότι έκανα λάθος επιλογή,,,,....???. Προς το παρόν θα περιμένω να πέσουν οι σοφάδες.!!!!
Όλα αυτά τα έγραψα στην edilkamin αλλά αισθάνθηκα ότι απέφυγαν να απαντήσουν ότι τους ρώτησα!


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #133972 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα προβλημα με tekno 2
Μερικές ερωτήσεις:

1) Αέρα για την καύση από που παίρνει? Από έξω? Έχουν κουμπωσει κάποιο εύκαμπτο σπιράλ σε κα΄ποιο ειδικό λαιμό στο κάτω μέρος της εστίας?

2) Έχει μοχλό για να ρυθμίζει τον 1γενή αέρα άρα και την ένταση της φλόγας? Αυτός ο μοχλός, αν υπάρχει, κάνει δουλειά ή είναι διακοσμητικός?

3) Η εστία έχει δευτερογενή καύση?

4) Όταν κατεβάζεις τέρμα κάτω την πόρτα, ακούγεται σα να κλείνει-σφραγίζει "ερμητικά"?

5) Της βάζεις ξύλα...? ή περιμένεις σαν τον Χότζα να ζεσταθείς με σπιρτόξυλα?

Αυτά για αρχή.....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannagianna

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #133974 από giannagianna
Απαντήθηκε από giannagianna στο θέμα προβλημα με tekno 2
1)εβαλαν μια περσιδα στο μπαλκονι αλλα επειδή η τρυπα ηταν η μιση από ότι θα επρεπε (ετσι μου ειπαν και το ειδα μετα)είναι χαμηλα στον τοιχο του μπαλκονιού. εβαλαν και δυο αεραγογους στη γυψοσανιδα κατω από την εστια (στο κατω μερος χαμηλα έναν δεξια και έναν αριστερα) για να συμπληρωνει αερα από μεσα όπως ειπαν μιας και δε μπορουσαν να εχουν την τρυπα που ηθελαν εξω.
2)μοχλο εχει και δεν είναι διακοσμητικος.
3)εχει δευτερογενή καυση
4)μονο αν την κατεβασω με δυναμη
5)της βαζω ξυλα πολλα γιατι και μου είναι διαθέσιμα αλλα και γιατι μου αρεσει να εχω παντα μεγαλη φωτια


και ένα άλλο ..... το βεντιλατερ ξεκιναει αυτόματα.οταν πιασει θερμοκρασια το μαντεμι,και συνηθως λιγο πριν ξεκινησει το βεντιλατερ ακούγεται μεσα από τη γυψοσανιδα ένα δυνατο μπουμ (σε ενταση και διαρκεια ,όπως ακριβως τα δυναμιτακια που ριχνουμε το πασχα)

η μονωση του τοιχου και της γυψοσανίδας μου κανει η όχι ζημεια?δε θεωρείτε απαραιτητη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #133981 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα προβλημα με tekno 2
Αν και δεν είμαι ο ειδικότερος για το θέμα, θα προσπαθήσω να βοηθήσω...

1) Το τζάκι για να κάψει, θέλει οξυγόνο, άρα αέρα. Αν ο αέρας είναι λίγος, τότε δεν μπορεί να κάψει δυνατά άρα να αποδώσει όσο πρέπει. Αν είναι πολύς, τότε πέφτει η απόδοση της καύσης, και μάλιστα παγώνει και ο θάλαμος κάυσης, άρα πέφτει πάλι η απόδοση.

2) Εσένα πηγαίνει ο αέρας μέσα στο θάλαμο καύσης, από 3 δρόμους:
α) Την αεροκουρτίνα, δηλαδή από το πάνω μέρος της πόρτας ώστε ο εισερχόμενος βαρύς αέρας να πέφτει προς τα κάτω και να εμποδίζει την κάπνα να καθήσει στο τζάμι, άρα να παραμένει καθαρό το τζάμι. Συνήθως αυτός δεν είναι πάρα πολύς ώστε να δημιουργεί πρόβλημα.

β) από κάποιο σημείο της πλάτης του θαλάμου καύσης ή λίγο πιο ψηλά εισέρχεται ο αέρας για τη 2γενή= μετάκαυση καπναερίων = πιο καθαρά καπναέρια = καλύτερη ποιότητα καύσης και ίσως λίγο μεγαλύτερη απόδοση. Συνήθως ο αέρας αυτός ΔΕ ρυθμίζεται με κάποιο μοχλό, είναι ΠΡΟ-ρυθμισμένος από την εταιρεία και αν είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ, τότε κάνει ζημιά γιατί και δεν προθερμάινεται σωστά ώστε να αναφλέξει την κάπνα, και ψύχει συνολικά το θάλαμο καύσης μειώνοντας την απόδοση.

γ) Από κάτω από τη σχάρα του σταχτοδοχείου έρχεται ο αέρας για την 1γενή καύση, που ρυθμίζεται με το μοχλό. Κανονικά, στα σωστά τζάκια, ο αέρας έρχεται από ΕΞΩ ΜΟΝΟ, με ειδικό εύκαπτο σωλήνα περίπου Φ100 ή Φ125, και κουμπώνει σε ειδική υποδοχή της εστίας. Κάπου παρεμβάλλεται και το μοχλουδάκι, για να ρυθμίζεις εσύ πόσο πολύ αέρα θα τραβήξει, άρα να ρυθμίσεις την ένταση της φλόγας. Το δικό σου μοχλουδάκι όταν το πας από τέρμα σε τέρμα, έχει σημαντική επίδραση στην ένταση της φλόγας? Στα ενδιάμεσα σημεία, έχεις και ενδιάμεση ένταση της φλόγας? Ή μόνο στο τέρμα ανοιχτό και τέρμα κλειστό, βλέπεις κάποια μικρή διαφορά?

3) Ο αέρας για την καύση ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΜΟΝΟ από έξω. Εσένα σου άνοιξαν 2 περσίδες μέσα και χαμηλά, ώστε ο θερμοθάλαμος που έχει σχηματιστεί πίσω από το τζάκι, να εκτονώνεται. Δηλαδή, το μοτέρ που φυσάει τον αέρα προς τους αεραγωγούς, ψύχει κιόλας την εστία. Αν όμως είναι λίγος, τότε ζεσταίνεται και ο χώρος πίσω από το τζάκι. Για να πάρεις λοιπόν αυτή τη θερμότητα και να μην καταπονείς θερμικά τα δομικά στοιχεία του σπιτιού, δίνεις μέσα από το σπίτι αέρα (χαμηλά = παγωμένος αέρας = βαρύς) ζεσταίνεται από την πλάτη του τζακιού, γίνεται ελαφρύτερος, και εκτονώνεται από τις πάνω περσίδες. Στα monoblocco όπως το δικό σου, καλό είναι να μοντώσεις και τους τοίχους. Αν όμως έχεις πολύ μεγάλο χώρο από πίσω, τότε με μεγάλες περσίδες πάνω/κάτω, εκτονώνει επαρκώς το θερμοθάλαμο, και ίσως και να μη είναι τότο απαραίτητη η μόνωση των δοομικών στοιχείων. Εσύ πίσω από το τζάκι έχεις πολύ χώρο, ή έχει τοποθετηθεί τσίμα τσίμα ??? (τότε χρειάζεται και μόνωση).

4) Αν το τζάκι έχει τάμπερ στην έξοδο των καπναερίων, όταν πυρώσει η εστία, τότε αυτό υο κλείνουμε για να φρενάρουμε την έξοδο του καπνού και να του κλέψουμε περισσότερη ενέργεια και να την αποδώσουμε στο σπίτι μας. Εσένα έχει ρυθμιζόμενο τέτοιο τάμπερ?

5) Σχετικά με τη μεταφορά του αέρα: Για να έχει αποτελέσματα, ειδικά αν τον πας μακριά χρειάζονται ΛΕΙΕΣ σωλήνες και μπνωμένες. Σε σένα υποψιάζομαι ότι βάλανε σπιράλ, και αμόνωτο. Οπότε έχεις πολλές τριβές στη σωλήνα (άρα απώλειες παροχής αέρα) και πολλές απώλειες θερμότητας.... ζεσταίνεις δηλαδή το κανάλι που μέσα του τρέχει το εύκαμπτο σπιράλ (με γυψοσανίδα είναι?).

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις πως δουλεύει ένα τζάκι (πάνω κάτω, χωρίς να είμαι ο πιο ειδικός).
Ουφ.. κουράστηκα να τα γράψω... λολ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannagianna

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #133983 από giannagianna
Απαντήθηκε από giannagianna στο θέμα προβλημα με tekno 2
2)γ)ο αερας που ερχεται από εξω είναι ελευθερος (χωρις ευκαμπτο σωλήνα) σωλήνες εβαλαν στην δεξια περσιδα χαμηλα (όπως βλέπεις την προσοψη του τζακιου).δεν εχει έχει σημαντική επίδραση στην ένταση της φλόγας με τη διαφορα της θεσης του μοχλου.ο τεχνικος μου ειπε να το εχω παντα στο ανοιχτο (πιεσμενο μεσα δλδ) ετσι ώστε να παιρνω αερα από εξω μιας και είναι λιγοτερος (να πω παλι ότι αυτος ο αερας μπαινει από το μπαλκονι στο κατω μερος του τζακιου εσωτερικα από την γυψοσανιδα αλλα είναι ελευθερος και δε συνδέεται με το τζακι με σωληνα)
3)η πλατη του τζακιου με τον τοιχο εχουν 5 εκατοστα αποσταση.ειναι ικανοποιητικη νομιζετε ετσι ώστε να μην υπαρχει μονωση?ο τοιχος αυτος είναι και ο τοιχος του μπαλκονιού.το μπαλκονι νομιζω μια χαρα θα ζεσταίνεται χαχχαχαχα
4)εχει αλλα ρυθμίζεται μονο χειροκίνητα και το εμαθα πριν λιγο καιρο τυχαια.
5)με ευκαμπτους σωλήνες,οπως καλα μαντεψες χωρις καμια μονωση και κλεισμενα με απλη γυψοσανιδα.


ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ?ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ?ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!!


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #133989 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα προβλημα με tekno 2
Εκτιμώ ότι χρειάζεται αλλαγές. Αλλά για δες και το manual, αυτό θα λέει για τη ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση.
Να απαιτήσεις να κανουν ότι λέει το manual.

Για τους σωλήνες μεταφοράς αέρα, μάλλον όλοι θα το έκαναν όπως το έχεις και εσύ. Είναι ένα επιπλέον κόστος η λεία σωλήνα και μάλιστα μονωμένη. Για να μη σου πως και κανένα μοτέρ αναρρόφησης που να αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες στην έξοσο του αέρα για να υποβοηθά το μοτέρ του τζακιού.

Για δες τι λέει το manual για τον αέρα. Έχει η εστία ειδικό λαιμό από κάτω να κουμπώσει το σπιράλ του αέρα?

Τελικά επιβεβαιώνεται ότι το καλό τζάκι, το κάνει ΚΑΙ η σωστή τοποθέτηση.

Διάβασε εδώ μέσα και θα μάθεις πολλά για μια σωστή εγκατάσταση. Υπάρχει πολύ πληροφορία. Μην περιμένεις να σταπούνε όλα (δεν υποννοώ κάτι). Απλά πρέπει και να διαβάσεις λίγο. Η απόσταση που είπες είναι μικρή. Χρειάζεται μόνωση πίσω από την εστία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannagianna

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ