Πιθανό Πρόβλημα με καμινάδα

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #133643 από NTG
Πιθανό Πρόβλημα με καμινάδα δημιουργήθηκε από NTG
Γεια σας. Θα ήθελα την άποψη σας ως εμπειρότεροι για την καμινάδα την οποία μου τοποθετήσανε στο τζάκι (σπιράλ INOX). Δυστυχώς δεν ήμουνα παρόν όταν τοποθετήθηκε το τζάκι και δεν μπόρεσα να το αποτρέψω αλλά με καίει το αν πρέπει να την αφήσω. Ξέρω ότι οι σπιράλ καμινάδες δεν είναι ότι καλύτερο διότι μαζεύουν κάπνα εύκολα και υπάρχει ο κίνδυνος να πάρουν φωτιά. Επίσης αναρωτιέμαι κατά πόσο αντέχουν τις θερμοκρασίες που βγάζει το τζακι σε εκείνο το σημείο (Ηδη με τα πρώτα δοκιμαστικά καψίματα άλλαξε χρώμα). Υπάρχει όμως και το πρόβλημα όπως βλέπετε στη φωτό ότι δεν έχω αρκετό ύψος για να τοποθετήσω σταθερή καμινάδα λόγω του ότι πάνω από την έξοδο της καμινάδας περνάνε καλώδια μέσα στον τοίχο τα οποία μονώθηκαν. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή πρέπει η καμινάδα να έχει 50 cm ίσιο κομμάτι και μετά να κάνει γωνία max 45 μοίρες τα οποία είναι αδύνατο να τηρηθούν με σταθερή καμινάδα. Στα καψίματα με την σπιράλ όπως την βλέπετε το τζάκι δεν κάπνισε καθόλου. Εχω σκοπό να καθαρίζω την καμινάδα κάθε χρόνο και θα χρησιμοποιώ ως καύσιμη ύλη οξιά και μπρικέτα μισό μισό. Πιστεύετε ότι θα έχω προβλήματα στο μέλλον αν την αφήσω? Στην απόσταση που βλέπετε αν χρησιμοποιήσω μικρότερο κομμάτι καμινάδας από 50cm και κομμάτι μεταβλητής γωνίας όπως της Kratki πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με κάπνισμα ή μαύρισμα του τζαμιού? Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #133645 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Πιθανό Πρόβλημα με καμινάδα
Ποια εστία έχετε;
Πόσα μέτρα είναι συνολικά η καμινάδα;
Κλαπέ υπάρχει;
Δεν μπορούσε να περάσει πάνω από τα καλώδια;
Το σπιράλ είναι 100% λάθος, πρέπει να βρεθεί άλλη λύση...
Η κατασκευή είναι στη φάση που βλέπουμε στη φωτό ή έχει ολοκληρωθεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #133646 από NTG
Απαντήθηκε από NTG στο θέμα Πιθανό Πρόβλημα με καμινάδα
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Η εστία είναι της PALLAZETI η 86 ecomonobloco. Η καμινάδα είναι 9-10 μετρα INOX διπλή. Δυστυχώς δεν μπορούμε να πάμε πάνω από τα καλλώδια διότι από πάνω μέχρι το ταβάνι είναι κολώνα.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #133647 από NTG
Απαντήθηκε από NTG στο θέμα Πιθανό Πρόβλημα με καμινάδα
Συμπληρ´ωνω ότι η κατασκευή είναι όπως την βλέπετε τωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ