Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131477 από pduke
Ανοίγουν τα μαντέμια...(?) δημιουργήθηκε από pduke
Καλησπέρα σε όλους (πάει καιρός....)

δεύτερος χρόνος φέτος με το invicta wide vision 700 και μετά από άπειρο optimization το έχω φέρει εκεί που το θέλω. Βρήκα και στεγνό ξύλο..!Μεγάλο, παλιό σπίτι, ξύλινα κουφώματα, ψηλά ταβάνια, χιόνια έξω 24C μέσα(στους δύο ορόφους)!!!
τις προάλλες περνάω από την πλατεία του χωριού, με κοιτά επίμονα -και ύποπτα-μια γριά, πάω σπίτι , ανάβω, κάθομαι να καμαρώσω και........βλέπω αυτό..... :angry: :angry: :angry: :angry:


το πίσω με το δεξί μαντέμι έχουν αρχίσει να ανοίγουν σε σχήμα λάμδα (Λ). συγκεκριμένα στην κάτω γωνία είναι το μαγαλύτερο άνοιγμα (περίπου 3 χιλιοστά) ενώ στην επάνω ακόμα εφαρμόζουν.

το λευκό που φαίνεται μέσα είναι η εργοστασιακή κόλα

αέρα δεν βλεπω να παίρνει προς το παρόν(ούτε βγάζει). (αν και δεν εχω βρει ακόμα τον καλύτερο δυνατό τρόπο να το τεστάρω)

πήρα leroy και μου είπαν να βάλω σιλικόνη υψηλής ή κάτι παρόμοιο. Αυτά τα ακούω βερεσέ. Μου είπαν πάντως ότι στέλουν και άνθρωπο σπίτι να το δει, αλλά τώρα δεν είμαστε για να σταματάμε την καύση χειμωνιάτικα...

σκεφτόμουνα μήπως δεν στράβωσαν απλά ανοίξαν. οπότε αν το έβγαζα, ξέσφυγγα τις κάθετες βίδες και το κοπανούσα μπορεί να ερχόταν. Αν το βγάλω βέβαια καλύτερα να το δούνε και να το αλλάξουν..

έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά τι να κάνω?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131480 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Έχεις φωτογραφίες της εγκατάστασης? Έχεις εισαγωγή μόνο από ΔΕ?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131484 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Πάνο, μην ξεβιδώσεις τίποτα, η εστία έχει εγγύηση, ασε πρώτα να το δουν και μετά αποφασίζεις τι να κάνεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131638 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
δε νομιζω να ανοιξε το μαντεμι απλα εφυγε η παστα...και στο δικο μου το ιδιο θεμα εχω απο την αριστερη πλευρα απλα μπορει να σου έφυγε τωρα ή να το παρατηρησες τωρα....
Αν το προσεξεις θα δεις πως θα παραμεινει σταθερο το ανοιγμα η κολα του εφυγε και νομιζεις πως ανοιξε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131650 από giorgos.lito
Απαντήθηκε από giorgos.lito στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Είδα τον τίτλο και θυμήθηκα το ανέκδοτο..... " ωρε πονούν τα παλικάρια;"

Το τζάκι δεν έχει τίποτα. Αν είχε έστω και ελάχιστα χιλιοστά άνοιγμα, θα φαινόταν το αποτέλεσμα στην φλόγα. Θα είχες έντονη φλόγα με ρεύμα από εκείνο το σημείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138759 από pduke
Παιδιά πρώτα πρώτα χίλια συγνώμη. δεν σας ευχαρίστησα για τις απαντήσεις σας, έτρεξα με άλλα, το παράτησα και πάνε τώρα 3-4 εβδομάδες που το άνοιξα πάλι το θέμα.

οι εξελήξεις νομίζω ότι ενδιαφέρουν.
1 το Λερου δεν έχει συνεργείο ή άνθρωπο για περιπτώσεις τέτοιες. στέλνει τον εξωτερικο που έχει (Μπεν ο τζακάς) ο οποίος για να έρθει μάλλον χρειάζεται προσευχές. σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα κιας έχω κάνει 30 τηλέφωνα. τα πράγματα φαίνονται άσχημα
2. το τζάκι παρουσίασε δυσάρεστη αλλαγή στη λειτουργία του και θα ήθελα τα φώτα σας, σας παρακαλώ
Δεν έχω ιδέα αν έχει να κάνει με το παραπάνω πρόβλημα αλλά είναι πολύ πιθανόν

δεδομένα :
*μέχρι τα παρακάτω το τζάκι έφερνε χαλαρά το σπίτι στους 24-25 (πέμπτη-παρασκευή 23-24 Οκτωβρίου)
*το σύστημα είναι ανοικτό χωρίς κώνο και έχω ένα ενδεικτικό θερμόμετρο 10 εκατοστά πάνω από το ταβάνι του τζακιού και λίγο αριστερά από την καμινάδα για να μετράω την θερμοκρασία που εξάγει από πίσω (και άρα ελευθερώνεται στο δωμάτιο)
- Φεύγω τριήμερο πρωί Σαββάτου και αφήνω το σπίτι στους 21C μετά από νύχτα ζέστης (Πήγα για ύπνο με 25C...)
- Γυρνάω Δευτέρα και βρήσκω το σπίτι στους 15C
- ανάβω τζάκι μεσημέρι, σε 3 ώρες περίπου (δεν παίζει ρόλο) έχω εξαγωγή 110C. ¨οτι πρέπει για να ανέβει το σπίτι γρήγορα και να επανέλθει
- περνάνε οι ώρες αλλά η θερμοκρασία εξαγωγής πέφτει, δεν περνάει με τίποτα τους 85 και μέχρι το βράδυ το σπίτι παλεύει να περάσει τους 20 (έξω χαλαρά 13-14C....)
- τα ξύλα είναι στεγνά 12% υγρασία και τα ίδια με την προηγούμενη εβδομάδα
- Την επομένη (σήμερα), τα ίδια. το πρωί κανονικά και μετά πέφτει. Αρχίζω τα πειράματα και αντιλαμβάνομαι ότι με 2 στεγνά κομμένα στη μέση ξύλα και πολύ θράκα δεν περνάει ποτέ πάνω από τους 85. μάλιστα έχει μικρές διακυμάνσεις κάποιες φορές μέσα σε ένα λεπτό πέφτει στους 82 και αμέσως ανεβάινει στους 85.
- Το αφήνω και δεν βάζω άλλα ξύλα.
- πολύ φλόγα ακόμα αλλά σταθερά 80 πια...
- αρχίζει να έχει πολύ θράκα, λίγη φλόγα και ανεβάινει κοντά στους 85.
- μένει εκεί για παρα πολύ ώρα (αδικαιολόγητα πολύ)
- σταδιακά αρχίζει να έχει την κανονική συμπεριφορά που πάει για σβήσιμο

Υποπτες φθορες:
- Το κάτω υαλοκόρδονο του τζαμιού έχει "πεταχτεί" λίγο έξω (σαν πολυουρεθάνη...) και διαλύεται...
- το τζάμι σε εκείνο το σημείο(κάτω αριστερά μεταξύ των 2 σφιγγτήρων του τζαμιού) όπου μαύριζε πάντα, τώρα μαυρίζει πολύ λιγότερο (που σημαίνει ότι παίρνει αέρα πια)
- τα παραπάνω μαντέμια της φωτό. βάζω στάχτη καθ ύψος του ανοίγματος για να δω αν θα την φτύσει (άρα φυσάει) αλλά δεν συμβαίνει τίποτα
- το συρταράκι της στάχτης δεν νοιώθω ότι εφάπτεται όσο χρειάζεται στο υαλοκόρδονο της πόρτας, αλλά αυτό πάντα με προβλημάτιζε από τη πρώτη μέρα

Συμπέρασμα (δικό μου)....
Αφού φτάσουν τα μαντέμια σε συγκεκριμένη θερμοκρασία, από τις διαστολές κάτι "ανοίγει", χάνεται η στεγανότητα και δεν δουλεύει σωστά. Πέφτοντας κάτω από την παραπάνω θεσμοκρασία "κλείνει" το κενό και επανέρχεται

παίδες σας παρακαλώ ότι και αν σκέφτεστε πείτε το....

*Θερμόμετρα κτλ τα έλεγξα, άλλωστε το αποτέλεσμα μένει το ίδιο : το σπίτι παλεύει να ζεσταθεί σαν τις μέρες με μείον εξω!!
* το τζάκι 2 χρόνια τώρα ( με συνεχή παρακολούθηση και διορθώσεις στο όλο σύστημα) έχει δουλέψει πολύ και με απίστευτη αποτελεσματικότητα.

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ