Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138765 από Stavrax
Γάντι, μακρυά μπλούζα και αναπτήρα, περιφερειακά στις ενώσεις για να δεις αν με τις διαστολές τραβάει αέρα από κάποιο σημείο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138767 από pduke

Stavrax έγραψε: Γάντι, μακρυά μπλούζα και αναπτήρα, περιφερειακά στις ενώσεις για να δεις αν με τις διαστολές τραβάει αέρα από κάποιο σημείο.

Χαίρε Σταύρε! Το κανα στην πόρτα περιφερειακά με αρωματικό στικ. Δεν βρήκα κάτι. Τώρα με τα γύρω γύρω δεν είναι εφικτό νομίζω. Πρώτον γιατί γύρω από την εστία υπάρχει ... το παλιό τζάκι... και δεύτερον αφού θα γίνει ο έλγχος ενώ καίει το τζάκι, ο ζεστός αέρας θα ανεβαίνει με ταχύτητα και θα μπερδεύει τις ροές...
Εκτός και αν μιλάς για ελεγχο από μέσα...
Παρόλαυτά, πάω να δοκιμάσω....

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138770 από Stavrax
Όχι από μέσα, αυτό δεν γίνεται. Αν σου έδινε χέρι από έξω εννοώ.
Βάλε το στικ σε καμία βέργα και προσπάθησε με αυτό, αν γίνεται. Έχεις δίκιο γαι τις ροές, αλλά
Η υποπίεση από την καμινάδα είναι πολύ δυνατή και θα σου δείξει κάτι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138785 από GGEOR7777
Την δουλειά στην κάνει μάλλον το σφράγισμα της πόρτας.
Αν έχεις απορροφητήρα στον ίδιο χώρο τότε αν τον βάλεις να δουλέψει την ώρα που καίει το τζάκι θα δεις από που βγαίνει και αν βγαίνει καπνός οποτε εκεί έχεις διαρροή.
Βέβαια δεν ξέρω αν στην εστία σου κουμπώνει ο αέρας καύσης σε ειδικό λαιμό η πάει χυμα κάτω από την εστία σου οπότε με τον απορροφητήρα να έχεις θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138799 από liakjim
Αν είχες άνοιγμα, απλά θα σου έκαιγε πιο γρήγορα τα ξύλα.
Στην συνήθη λειτουργία κάνε το εξής τεστ : με αρκετά ξύλα μέσα δες αν ο λεβιές πρωταρχικού αέρα μπροστά κάτω από την πόρτα , όταν θα είναι τέρμα κλειστός αν θα σου "κόβει" την καύση. Στο δικό μου , με τέρμα κλειστό τον άερα τα ξυλα έχουν ταση να σβήνουν. Αν έχεις άνοιγμα θα δεις ότι η φλόγα δεν θα μειώνει και ότι ίσως θα έχεις και περιέργα φουντωματα από το πλάι (ενώ κανονικά ο άερας μπαίνει μόνο από τις τρυπίτσες στο δάπεδο της εστίας).

Επίσης το τέστ με τα στικ πρέπει να γίνει εξωτερικά της εστίας. Μέσα στην εστία έχεις πάντα υποπίεση στην λειτούργία της , οπότε αν έχεις κενό θα δεις τον καπνά από τα στικ να θέλει να μπεί μέσα στην εστία. Βέβαια αυτός ο έλεγχος προυποθέτει πρόσβαση από πίσω από την εστία που μάλλον δεν θα έχεις.

Το υαλοκόρδονο στο τζάμι το αλλάζεις μόνος σου με κόστος ελάχιστο (φτιάχνεις κ το ανάποδο Π για αεροκουρτίνα).

Παντως αν το τζάκι ακουει σωστά στην ρύθμιση του άερα τότε δουλεύει σωστά σαν εστία. Νομίζω λόγω του άγχους σου για την ίσως βλάβη του , παραποιείς στο μυαλό σου τα αποτέλεσματα των μετρησεων. Μεγάλο σπίτι με ξύλινα κουφώματα και ψηλα ταβάνιαπου το βρήκες στους 15C, τί να του κάνουν οι 3 ώρες που το άναψες? Ούτε τα δομικά στοιχεία δεν ζεστάθηκαν.

Υ.Γ Τέλος έχεις μήπως φωτογραφίες από την εγκατάσταση του?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138802 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
φιλε το ιδιο προβλημα ειχα και εγω..δεξια και αριστερα ακριβως οπως εσυ.. εβαλα κολλα υψηλης θερμοκρασιας γνωστη και ως μαγγανεζα 1200βαθμων και ειναι μια χαρα..απλα και αυτη κατα διαστηματα θελει να την ανανεωνεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ