Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139686 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
ρε παιδιά με τι κολλάμε το υαλοκόρδονο...???

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139693 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Το υαλοκόρδονο για το τζάμι είναι αυτοκόλλητο. Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα μπαίνει με ειδική κόλλα υψηλών θερμοκρασιών.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139706 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Stavrax έγραψε: Το υαλοκόρδονο για το τζάμι είναι αυτοκόλλητο. Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα μπαίνει με ειδική κόλλα υψηλών θερμοκρασιών.

έτσι είναι το σωστό...
άμα δεν περιμένεις απάντηση και φεύγεις κατευθείαν για Λεροϋ όμως :
Το υαλοκόρδονο για το τζάμι : Μου δώσανε 6άρι από λεροϋ και το έβαλα χωρίς κόλλα μόνο με το σφίξιμο...
Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα : μου δώσανε 8άρι και κόλλα υψηλής. το έβαλα βάση ...προδιαγραφών
έβαλα και ένα περίπου 30 εκατοστά σε μια ράγα που έχει κάτω από την κεντρική και επιτέλους το συρταράκι σφηνώνει.
τώρα έχει παρατήρηση φλόγας και λειτουργίας
(εν τω μεταξύ αν δεν σε πάει...: χθες τράβηξα ένα καλώδιο και βραχυκύκλωσε ο διακόπτης του θερμόμετρου+βαντιλατερ. το βαντιλατερ δε με νοιάζει γιατί τον εναλλάκτη τον δουλεύω με φυσική ροή, αλλά θερμοκρασίες για παρατήρηση... τέλος)
ξαναευχαριστώ άπαντες, είναι ωραία να γυρνάς... σπίτι!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139790 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Το εξάρι αφήνει μεγάλο κενό και θα μπάζει πολύ αέρα από το ανάποδο Π.
40.636927, 22.936085
Αυτοκόλλητο δυάρι από εδώ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140343 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Τα νεότερα:
- από την πόρτα ήταν όλο το θέμα. τα καμένα υαλοκόρδονα για την ακρίβεια. με την αλλαγή άλλαξε όλη η ροή του άερα - έγινε και πάλι τεμπέλικο όπως πρέπει.
- άλλαξα τα υαλοκόρδονα όπως είπα και παραπάνω, έφτιαξα και το FC 810 και έχω θερμοκρασίες.

με το 8άρι η πόρτα κλείνει πολύ πιο δύσκολα άρα και καλύτερα. για την ακρίβεια κλείνει "μαλακά", με το παλιό σε ψηλές θερμοκρασίες "χτυπούσε" άρα κάπου έβρισκε σε μέταλλο (καθόλου καλό)

με το 6άρι προς το παρόν,για να βρεθώ εγώ εκεί που είναι το αυτοκόλλητο θέλει ταξίδι..., στο τζάμι συνέβησαν τα εξής
- Επειδή το τζάμι είναι μικρότερο σε ύψος από τη φάσα μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις αφήνοντας κενά ανάλογα. στην αρχή το ακούμπησα στην κάτω πλευρά(έχει και 2 πατουρίτσες δεξιά αριστερά) και άφησα πολύ μεγάλο κενό επάνω. Δυνάμωσα την αεροκουρτίνα με λίγα λόγια. έγινε κόλαση σφύριζε σαν τσαγιέρα και έμπαζε πολύ.
ΤΟ άλλαξα και το έφερα 1-2 χιλιοστά από το πάνω μέρος. Το έχω αφήσει εκεί. δουλεύει πάρα πολύ καλά (χθες έκαιγε 4 ξύλα επί 6 ώρες ). Αυτό που συμβαίνει εξαιτίας του πάχους του υαλοκόρδονου είναι ότι μπαίνει ελάχιστος αέρας από τα σημεία που είναι μακριά από τις λάμες που σφίγγουν το τζάμι. Στις γωνίες δλδ και, τώρα που ανέβασα το τζάμι, σε όλη την κάτω πλευρά. ΤΟ αποτέλεσμα είναι να μαυρίζει έντονα μεν το τζάμι(κάτω) αλλά με ένα 15% διαφάνεια(!!) πράγμα που διευκολύνει το καθάρισμα κατά πολύ και υποδεικνύει ότι ο αέρας που περνάει είναι πολύ λίγος

Εν τω μεταξύ πέρασε και ο Τζακάς του λερου - μετά από 2 μήνες- και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα η αποκόλληση των μαντεμιών. Μακάρι. Θα δείξει με τον καιρό. Επίσης όταν του είπα να ενημερώσει το λερου να φέρει αυτοκόλλητο υαλοκόρδονο επέμενε ότι το τζάμι δεν έχει υαλοκόρδονο από την εταιρεία και κακώς το έβαλα.

Συμπεράσματα :
1. η αλλαγή υαλοκόρδονων είναι νομίζω απαραίτητη ετήσια εργασία. Έχει λίγη μανούρα στο καθάρισμα της παλιά κόλλας αλλά δεν είναι τίποτα
2. Έχω ένα Stove glass cleaner της Hansa. Κάνει καταπληκτική δουλειά αλλά νομίζω ότι είναι υπεύθυνο για την αποσύνθεση του υαλοκόρδονου του τζαμιού. Πλέον ψεκάζω σε χαρτί και όχι στο τζάμι.
3. Το λερου άλλαξε το τμήμα με τα τζάκια και το έκανε τριπλάσιο, είναι καιρός να δημιουργήσουν ένα συνεργείο από εξειδικευμένους ανθρώπους για τις τοποθετήσεις, τις επισκευές και την υποστήριξη. Δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στο κάτω κάτω. Πάντως άκουσα ότι είναι στα πλάνα τους.

σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και υποστήριξη

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141309 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Stavrax έγραψε: Το υαλοκόρδονο για το τζάμι είναι αυτοκόλλητο. Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα μπαίνει με ειδική κόλλα υψηλών θερμοκρασιών.

στις ακρες το υπαρχων κορδονι εχει σαν ταινια κατι,αλουμινοταινια ειναι η κατι πιο ειδικο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ