Σχετικά με πιστοποίηση ΕΝ13229.Υπάρχει ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130256 από john.kalimer
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, για την αγορά ενεργειακού τζακιού-κασετίνας, που
έκανα πρόσφατα από την εταιρεία ********, γιατί νομίζω πως παίζει χοντρό πρόβλημα ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ εις βάρος μου
...

Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.
Διάβασα σε όλα το forums, για το πιστοποιητικό ΕΝ13229, το οποίο καλό θα είναι να έχει το τζάκι-κασετίνα
και να πιστοποιείται με αυτό τον τρόπο, η ονομαστική ισχύς, η αποδιδόμενη ισχύς κτλπ.
Για το σπίτι μου λοιπόν, (126 τ.μ.), αποφάσισα να πάρω ένα τζάκι-κασετίνα ονομαστικύς ισχύς 24Kw, και
αποδιδόμενης περίπου 18kw.

Ο ίδιος ο πωλητής της εταιρείας, μου τόνισε για το πιστοποιητικό, μου έδειξε το ταμπελάκι που έχει πάνω
ΚΑΘΕ τζάκι και συμβάδιζε ΠΛΗΡΩΣ με τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναγράφονται στα διάφορα manuals.
Μάλιστα, όταν τον ρώτησα και που ξέρω πως το εργαστήριο που κάνει τις μετρήσεις και δίνει την πιστοποίηση,
δεν τα "πιάνει", μου απάντησε πως όχι, είναι μεγάλο και σοβαρό εργαστήριο κτλπ.....

Όταν μου έφεραν το τζάκι-κασετίνα σπίτι μου, και αφού μου είχαν σπάσει το παραδοσιακό τζάκι που είχαν,
είπα για να δω τι είναι αυτό που μου βάζουν....
Πάω και βλέπω στο ταμπελάκι, μέγιστη ονομαστική ισχύ 18kw, και αποδιδόμενη 14kw. Μετρημένες με το ίδιο πρότυπο
ΕΝ13229!
Λέω, δεν μπορεί, κάτι θα κατάλαβα λάθος....Δεν μπορεί να θέλουν να με κοροϊδέψουν μέσ'την μάπα μου....
Ρώτησα τον μάστορα, που του είπα πως είχα παραγγείλει 24άρι, έκανε να μου δείξει το ταμπελάκι, κατάλαβε
πως κάτι δεν πάει καλά και έστριψε να συνεχίσει να κόβει τα μάρμαρα......
Έβγαλα φωτογραφία το ταμπελάκι. Δεν σκέφτηκα ότι πάνε να με κοροϊδέψουν τόσο χυδαία στα μούτρα μου.

Όταν τελειώσαν την δουλειά τους, τότε πήρα τα manual στα χέρια μου.....
Και τότε διαπίστωσα με λύπη μου, πως το μοντέλο μου, θα έπρεπε να έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά που
γράφουν ΟΛΟΙ οι κατάλογοι τους και όχι αυτά που έγραφε το ταμπελάκι.

Περιττό να σας πως, πως όλο το σαββατόβραδο, εγώ και η γυναίκα μου δεν κοιμηθήκαμε από την τσαντίλα και
την στεναχώρια μας....

Την μεθεπόμενη (Δευτέρα), που πήγα στο μαγαζί της εταιρειάς *****, ο πωλητής μας είπε πως δεν ξέρει τι συμβαίνει.
Πήρε και τηλέφωνο κάποιον, ο οποίος μου είπε τα εξής απίστευτα.

Πως είναι 24άρι, άλλα ΕΡΙΞΕ τα νούμερα η ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, γιατί έπρεπε να μπει στην γερμανική αγορά, που έχουν
πιο αυστηρά κριτήρια στον βαθμό απόδοσης!!!!
Επίσης, πως αν κάψω 3.5 kg ξύλο θα πάρω αυτή την ισχύ και αν κάψω 2.5 kg, θα πάρω άλλη ισχύ....
(άντε ρε....)
Απ'οσο γνωρίζω, η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ, γίνεται με ΠΡΟΤΥΠΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, και με διακριβωμένα πρότυπα όργανα....
Όχι, με ότι νάναι, καίω όσο με βολεύει κτλπ.....

(Είμαι χημ.μηχανικός, έχω κάνει μαθήματα σχετικά με τα πρότυπα, και έχω βοηθήσει στο να πάρει πιστοποίηση εργαστήριο).

Μάλιστα η πωλητής της εταιρειάς, μου πρότεινε να στείλω email στην μαμά-εταιρεία και να μου πουν αυτοί τι συμβαίνει.
Έστειλα email (βλακεία μου, δεν θα έπρεπε να ανακατευτώ), και η ΜΑΜΑ εταιρεία, μου απάντησε μετά από 20 ημέρες (!!!),
πως δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι το 24kw!. Και μάλιστα με τα ίδια γελοία επιχειρήματα.
Όταν ρώτησα περί προτύπων, δεν απάντησαν τίποτα.
Συγκεκριμένα μου απάντησε μια κυρία, υπεύθυνη πωλήσεων,
που έχει σπουδάσει οικονομικά (απ'ότι λέει στο fb προφίλ της).

Όταν ρώτησα, να μου δώσουν τα στοιχεία του εργαστηρίου που δίνει της διαπιστεύσεις, ξέχασαν να μου απαντήσουν
σε αυτό το σημείο του email.....

Ερωτήσεις
1) Τι γνωρίζετε εσείς για το πρότυπα και για το ΕΝ13229, συγκεκριμένα??? Δεν είναι στάνταρ οι μέδοθοι μέτρησης ?????
Δεν βγάζουν πιστοποιημένα νούμερα, σύμφωνα με την ΠΡΟΤΥΠΗ αυτή μέθοδο μέτρησης για όλους ????
2) Πόσοι άραγε θα την έχουν πατήσει έτσι? Πιστεύω ελάχιστοι θα κοιτάγαν το ταμπελάκι, σε αντίστοιχη περίπτωση (
φανταστείτε γιαγιάδες, γέρους, 50άρηδες κτλπ)
3)Ποιες είναι οι καλύτερες μάρκες που υπάρχουν σε ενεργειακό τζάκι-κασετίνα στην κατηγορία γύρω στα 24 kw????
Εγώ υποτίθεται, πως έβαλα μία από τις καλύτερες μάρκες (*******), αλλά ο αντίπροσωπος τους, καθώς και η μητρική εταιρεία,
μου φαίνεται πως κοροϊδεύουν.....

ΘΑ ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας....

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130258 από Stavrax
Ειδικά για την Γερμανία, ισχύουν άλλοι κανόνες ως προς τις εκπομπές μονοξειδίου. Μπορεί να χαμηλώσαν τροφοδοσία για να είναι εντός ορίων CO.
Η εστία σου είναι αερόθερμη?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130259 από theoilia
Το πρότυπο πάντως είναι αυτό

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130263 από liakjim
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί από την στιγμή που διαπίστωσες την ανακρίβεια αυτή , επέτρεψες τελικά την τοποθέτηση της εστίας.
Προσωπικά δεν θα τους επέτρεπα την συνέχιση της εργασίας και είτε θα τους έδιωχνα είτε θα περίμενα να έρθει το "αφεντικό". Και άστον μετά να βγάλει άκρη μόνος του. Φυσικά για πληρωμή κανένας λόγος.

Περί συμμόρφωσης με το πρότυπο , ας τοποθετηθούν οι πιο γνώστες του forum.

Για ποιά εστία πρόκειται?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130264 από Stavrax
Να σου το πω και αλλιώς.
Αγόρασες μια εστία για 24 kW. Για να μπορέσεις να τα πάρεις πρέπει να κάψεις 6 κιλά ξύλα, υγρασίας κάτω του 20%, ανά ώρα.
Ας πούμε ότι τα καταφέρνεις και αντέχεις τις θερμοκρασίες και τα καις. Το μαντέμι δεν θα πάθει τίποτα με βάση τους ισχυρισμούς τους περι Γερμανκής πιστοποίησης.
Ακόμα και να μην αντέξει και πάλι δεν θα έχεις υπερβεί κανόνες λειτουργίας και θα καλύπτεσαι από την εγγύηση (βάσει των ισχυρισμών τους).
Το παραπάνω βέβαια καλό θα ήταν να το διευκρινήσεις με την εταιρία αγοράς.
Γιατί σε περίπτωση που απαντήσουν ότι ναι μεν σου πούλησαν εστία 24kW, αλλά αν κάψεις τόσα ξύλα, δεν θα έχεις εγγύηση, τότε θα διαπιστωθεί δόλος και παραπλάνηση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130265 από john.kalimer
"Ειδικά για την Γερμανία, ισχύουν άλλοι κανόνες ως προς τις εκπομπές μονοξειδίου. Μπορεί να χαμηλώσαν τροφοδοσία για να είναι εντός ορίων CO.
Η εστία σου είναι αερόθερμη?"

1)Ναι, είναι αερόθερμη.
2)Το να χαμήλωσαν την τροφοδοσία, και μετά να μέτρησαν, πως συμβαδίζει με τις ΠΡΟΤΥΠΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ?????
Τι είδους ΠΡΟΤΥΠΕΣ μετρήσεις είναι αυτές, που χαμηλώνω την τροφοδοσία....?
Επίσης, σε ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ τους (πλην του δικού μου), τα αντίστοιχα ταμπελάκια, συμφωνούν ΑΠΟΛΥΤΩΣ, με τις τιμές που γράφουν τα manuals τους, στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Στο δικό μου, είπανε, ας κατεβάσουμε τις μετρήσεις και την τροφοδοσία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ