Nordpeis ni-25. Πρόβλημα με απόδοση - εγκατάσταση

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134086 από sakpanoss
Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Έχω εγκαταστήσει ένα τζάκι Nordpeis με την επένδυση της εταιρίας(Acropolis).Η συγκεκριμμένη επένδυση δεν καλύπτει το πίσω μέρος της εστίας,δηλαδή η πλάτη είναι γυμνή.Ο τζακάς μου το έβαλε χωρίς μόνωση στον τοίχο και πιστεύω ότι έχω μεγάλες απώλειες από αυτό γιατί ζεσταίνω ένα παγωμένο τοίχο.Συμβαίνει αυτό?Το ίδιο έκανε και ο γυψοσανιδάς στο θερμοθάλαμο πάνω από την επένδυση.Δεν έβαλε πετροβάμβακα στο τοίχο.Μήπως θα κάνει και ζημιά στον τοίχο?
Εκ των υστέρων έμαθα ότι η Nordpeis διαθέτει backplace, ενεργή μόνωση πλάτης διπλού τοιχώματος με διάκενο στη μέση και πλάγιες οπές κάτω και πάνω σ'αυτήν για τη δημιουργία φυσικής επαγωγής, εκμεταλλευόμενη την ενέργεια που αποβάλλεται από το πίσω μέρος της εστίας ΝΙ-25.Κάτι που ποτέ δεν μου ανέφερε ο τζακάς μου.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140972 από georgiou.cr

sakpanoss έγραψε: Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Έχω εγκαταστήσει ένα τζάκι Nordpeis με την επένδυση της εταιρίας(Acropolis).Η συγκεκριμμένη επένδυση δεν καλύπτει το πίσω μέρος της εστίας,δηλαδή η πλάτη είναι γυμνή.Ο τζακάς μου το έβαλε χωρίς μόνωση στον τοίχο και πιστεύω ότι έχω μεγάλες απώλειες από αυτό γιατί ζεσταίνω ένα παγωμένο τοίχο.Συμβαίνει αυτό?Το ίδιο έκανε και ο γυψοσανιδάς στο θερμοθάλαμο πάνω από την επένδυση.Δεν έβαλε πετροβάμβακα στο τοίχο.Μήπως θα κάνει και ζημιά στον τοίχο?
Εκ των υστέρων έμαθα ότι η Nordpeis διαθέτει backplace, ενεργή μόνωση πλάτης διπλού τοιχώματος με διάκενο στη μέση και πλάγιες οπές κάτω και πάνω σ'αυτήν για τη δημιουργία φυσικής επαγωγής, εκμεταλλευόμενη την ενέργεια που αποβάλλεται από το πίσω μέρος της εστίας ΝΙ-25.Κάτι που ποτέ δεν μου ανέφερε ο τζακάς μου.
Ευχαριστώ


Sakpanos αν θες δώσε μου λίγες λεπτομέρειες ως προς τη σύνδεση της Ni-25 , κατέβασα το manual αλλά δεν αναφέρει κάποιες σημαντικές παραμέτρους:
1. Η εισαγωγή αέρα στο θάλαμο καύσης γίνετε απο έξω ή και απο μέσα ? Απο οτι γνωρίζω δεν υπάρχει πρόβλεψη να κουμπώσει η εξωτερική εισαγωγή αέρα στην εστία. Δεν θα παγώνει όμως έτσι η εστία εφόσων θα υπάρχει συνεχώς ρεύμα ψυχρού αέρα στο κάτω μέρος της?
2. Εφόσων έχεις το Αkropolis είναι πιθανό η μόνωση να μην έφτασε μέχρι το ταβάβι. Το κενό το καλύπτεις με γυψοσανίδα ή το αφήνεις ανοιχτό ? Αν το καλύπτεις τοποθετεις περσίδα εκτόνωσης του αέρα που ζεσταίνεται απο την καμινάδα ?
3. Πόσα μέτρα καμινάδα έχει βάλει και τι διατομή έχεις ακολουθήσει ? Σου λειτουργεί σωστά ?
4. Τη μόνωση της Nordpeis δεν την αναφέρει κανένα συνεργείο όπως αναφέρεις. Επειδή είμαι και εγώ της γνώμης ότι πρέπει να μπει καποιο μονωτικό για να μην ζεσταίνουμε τον τοίχο, πιστεύεις με μονωτικά τύπου izol θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα ?

Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος ας απαντήσει αν μπορεί. Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140999 από sakpanoss
Δεν είμαι ειδικός και δε μπορώ να σου δώσω τεχνικές λεπτομέρειες.Μπορείς να μιλήσεις όμως με τους αντιπροσώπους ανά την Ελλάδα μέσω e-mail που θα βρεις στο fireblue.gr (π.χ. www.tzintzios.gr είναι πολύ κατατοπιστικός).
1. Δε το γνωρίζω
2. Ναι αν βάλεις γυψοσανίδα χρειάζεται μόνωση και περσίδα οπωσδήποτε.
3. Η Καμινάδα μου περνάει στο πάνω όροφο από την αποθήκη αμόνωτη.Εκεί έβαλα 2 μέτρα εναλλάκτη και αυρίο περνάω αεραγωγούς σε 2 υπνοδωμάτια.Θα βγάλω φωτογραφίες όταν τελειώσουν οι εργασίες.Εξωτερικά στην ταράτσα έχω 2,5 μέτρα μονωμένη ΙΝΟΧ.Δεν κάνει καθόλου γωνίες και τραβάει καλά.
4. Τη μόνωση(το ονομάζουν backplace και φαίνεται στη φωτογραφία

) δεν την γνωρίζουν πολλοί αντιπρόσωποι.Αυτόν που σου ανέφερα παραπάνω είναι ο μόνος που μου το ανέφερε.Κατα τη γνώμη μου χρειάζεται κάποιο μονωτικό.Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω αφού έγινε η εγκατάσταση χωρίς μονωτικό είναι να περάσω αλουμονόχαρτο στην πλάτη της εστίας από πάνω μέχρι κάτω βγάζοντας πρώτα την περσίδα.Μπορώ να σου πω ότι είδα και βελτίωση στην απόδοση.
Ελπίζω οι πιο ειδικοί να σου δώσουν πιο αναλυτικές πληροφορίες.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sakpanoss.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgiou.cr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161817 από efstathios
Την επόμενη εβδομάδα θα εγκαταστήσει σπίτι του αυτή την εστία, καμινάδα θα κάνει από την αρχή νέα, επάνω έχει πλάκα και σκεπή και θα είναι μακριά από κορφιάτη.
Γνωρίζει κανένας τι διάμετρο και ύψος να δώσει στην καμινάδα?
Αυτό που βρήκα μόνο είναι οτι το τζάκι έχει έξοδο φ180.

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161830 από dimlyk
οτι διαμετρο εχει το τζακι τουλαχιστον 4 μετρα συνολικο υψος κι 1 μετρο πανω απ την σκεπη αν ο κορφιας ειναι μακρυα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161837 από efstathios
Δηλαδή 2 μέτρα μέχρι την πλακα + 2.5 μέτρα που είναι ο κορφιάτης περίπου + 1 μέτρο ακόμα
μας κανει 5.5 μέτρα φ180.
Για 5.5 μέτρα θεωρείς ότι σωστή διατομή? Ρωτάω γιατί προβληματίζομαι και είχα στο μυαλό μου για 5.5 μέτρα να την κάνει φ250.
Είναι υπερβολή μήπως?

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ