Nordpeis ni-25. Πρόβλημα με απόδοση - εγκατάσταση

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129411 από degeor
Αυτά που σου έγραψα αν τα κάνεις θα δεις θεαματική αλλαγή στη συμπεριφορά της εστίας σου. Όμως πρέπει να μελετήσεις και να το φτιάξεις σωστά την Άνοιξη , πχ καμινάδα, παταράκι, πεσίδες εισόδου-εξόδου-εκτόνωσης, πετροβάμβακας με επικάλυψη αλουμινίου, πιθανόν το καπέλο κλπ. Επειδή όμως η εγκατάσταση σου δυστυχώς έχει πολλά λάθη-παραλήψεις και δεν ευθύνεσαι εσύ, να υποχρεώσεις τον εγκαταστάτη σου να αναλάβει να στο διορθώσει σωστά και σύμφωνα με τις υποδείξεις σου αφού μελετήσεις λίγο και ξέρεις τι πρέπει να κάνει ακριβώς.
Βέβαια γιατί θα πρέπει ο καθένας στο τζάκι του να ξέρει τι θα πρέπει να γίνεται στην εγκατάσταση για να δουλεύει σωστά, δεν το έχω καταλάβει ακόμα !!!

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129412 από apohxos
Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ. Δεν ξέρει ο επαγγελματίας και θα πρέπει να του υποδείξω εγώ το τι θα κάνει.Ξεφτίλα!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129413 από Stavrax
Γιατί με συμφωνημένη τιμή, τα περισσότερα "μαστόρια" κάνουν ότι τους βολεύει περισσότερο και με τον λιγότερο δυνατό κόπο καθώς και τα λιγότερα έξοδα, αδιαφορώντας για το τελικό αποτέλεσμα, την απόδοση και την ασφάλεια.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129415 από degeor
Δυστυχώς το τζάκι δεν είναι 'plug and play' .......
:)

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129417 από degeor
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Όταν λες τοποθετήθηκε σαν κασέτα τι ακριβώς εννοείς; Το προηγούμενο τζάκι είχε μαντεμένια φούσκα ή τσιμεντένια. Αν ήταν μαντεμένια προφανώς αφαιρέθηκε τελείως, αν ήταν όμως τσιμεντένια εσωτερικά την έσπασε-αφαίρεσε τελείως;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129418 από apohxos
Το παλιό είχε μία φούσκα από λαμαρίνα, την οποία και αφαίρεσαν. Στη συνέχεια επένδυσαν με πετροβάμβακα με πρόσοψη φύλλου αλουμινίου όλη την τοιχοποιία στην πλάτη του τζακιού και απλά βάλανε
μετά την εστία κάτω. Στο manual η εστία έχει ποδαράκια τα οποία ο μάστορας δεν έβαλε, διότι θα έπρεπε να σπάσει το τσιμέντο του δαπέδου και προφανώς βαρέθηκε. Όταν τον ρώτησα αν επηρεάζεται η απόδοση μου είπε όχι. Και ρωτάω εγώ τώρα. Από που θα έρθει ο αέρας εισαγωγής αφού η εστία πατάει κατευθείαν στο τσιμέντο και δεν έχει καθόλου χώρο από κάτω?????? Εγώ στις φωτογραφίες που ανέβασα έβγαλα τα πλαϊνά μάρμαρα μήπως και πάρει τον αέρα από το χώρο από εκεί. Παρόλα αυτά δεν είδα και τίποτα σπουδαίο. Φανταστείτε πριν δεν έπαιρνε καθόλου αέρα και μύριζε καμένος αέρας από την περσίδα εκτόνωσης λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που ανέβαζε ο θερμοθάλαμος λόγω έλλειψης σωστής ροής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ