Καθαρισμος αλατων & αλλαγη ανοδιου σε boiler 200lt

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126081 από electron
Καλησπερα και χρονια πολλα στους ερταζοντες.

Εχω το παρακάτω boiler τοποθετημένο στην εγκατάσταση μου. Το εχω περίπου 5 χρονια. Τελευταία διαπίστωσα οτι σαν να μην κρατάει το ζεστο νερο πολυ, δηλαδή σαν να κρυώνει (όταν το χρησιμοποιούμε) πιο γρήγορα.
Επειδη εχει τυχει και εχω ανοίξει κανα δυο παλαιούς ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες εχω δει το τι αλατα μαζεύουν, πιστεύω οτι πιθανόν και το boiler να εχει μαζέψει με αποτελεσμα να χανει καποια απο τα 200λτ του.
Λοιπον οι απορίες μου ειναι οι εξης :

1) Ανοδιο καθε ποτε πρέπει να αλλάζουμε?
2) Του εχω βάλει και ηλεκτρική αντίσταση για να ζεσταίνω το νερο πχ οταν δεν εχω σε λειτουργία τον λέβητα
(πχ το καλοκαίρι) θα χρειαστεί λόγω αλατων να αλλάξω και την αντίσταση η την αφήνω εφόσον λειτουργεί?
3) Για να το καθαρίσω απο τα άλατα το αδειάζω και ανοίγω την πλευρική φλάντζα?

Σκέφτηκα μήπως το άδειαζα λιγο και το άνοιγα από πάνω (αφου θα αλλάξω το ανοδιο) και μετα με ενα λάστιχο μέχρι τον πατο να το άδειαζα τραβώντας και τα άλατα. Η αν δεν πετύχει να ανοίξω και την πλευρική φλατζα. Μέτα πριν το κλείσω πρέπει να αλλάξω και τις φλάντζες με καινούριες?

Γενικά πια είναι η διαδικασία για να το καθαρίσω σωστά?



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126084 από dimlyk
με καλγκον :P
το ανοδιο δεν εχει σχεση με τα αλατα την διαρκεια ζωης του7 πρεπει να την αναφερει ο κατασκευαστης αλλα δεν νομιζω να φτανει τα 5 χρονια μπορεις να δεις παντως αν υπαρχει ακομα ανοδιο :)
η αντισταση ειναι αυτη που πιανει αλατα ,,,αν την βγαλεις θα δεις σε τι κατασταση ειναι κι αν χρειαζεται αλλαγη .
ομως εισαι σιγουρος γι αυτο που λες ? μηπως πχ το νερο πλεον δεν φτανει την θερμοκρασια που εφτανε (υποθετω με τον λεβητα πετρελαιου )?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126105 από electron
Ευχαριστώ για την απάντηση!.
Το ανοδιο φαίνεται μεγάλο, πιστεύω οτι κατι θα εχει μείνει μετα απο 5 χρονια.

Οσο για την αντίσταση θα δω και αναλόγως..
Επίσης για το θεμα της θερμοκρασιας δεν εχει πρόβλημα απο θεμα λεβητα, πχ το παω και 60-70 βαθμους απλα μετά μου φαίνεται οτι δεν κρατάει τοσο οσο κραταγε πιο παλια.. το καλοκαιρι πχ βαραγε και κατι τρελα νούμερα με τα ηλιακά (το εχω δει να πηγαίνει και 85+) και το ζεστό νερό μύριζε κάπως.. Θα ρωτησω και τον κατασκευαστή από βδομάδα να μου πει για το ανοδιο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126108 από degeor
Τύλιγε τους καθρέπτες το καλοκαίρι μερικώς με ένα δίχτυ σκίασης μην ανεβάζεις τέτοιες θερμοκρασίες

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126112 από electron

degeor έγραψε: Τύλιγε τους καθρέπτες το καλοκαίρι μερικώς με ένα δίχτυ σκίασης μην ανεβάζεις τέτοιες θερμοκρασίες


Πολυ σωστα, μετα απο 2-3 φορες που μου έλιωσε τα ασφαλιστικά, πλέον το καλοκαίρι τους βάφω (ελαφρώς) τους συλλέκτες για να μην τραβάνε πολύ ηλιο και γινεται αυτος ο χαμός και οταν φεύγω για μερες τα καλύπτω με χαρτόνι. Απο οτι βλεπω το ανοδιο πανω κατω καθε 2 χρόνια θέλει αλλαγή. (τουλάχιστον στα boiler των ηλιακών).


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126113 από dimlyk
Τελευταία διαπίστωσα οτι σαν να μην κρατάει το ζεστο νερο πολυ, δηλαδή σαν να κρυώνει (όταν το χρησιμοποιούμε) πιο γρήγορα.

η απαντηση μου βασιζεται σ αυτο το οποιο ειναι πολυ σχετικο ,,,και φυσικα μονο εσυ εισαι σε θεση να ξερεις
αλλα γενικα ειναι δυσκολο να θυμαται καποιος πως ηταν πριν 5 χρονια :)
αλλα και οι συνθηκες (πχ θερμορασια κρυου νερου επηρεαζουν)
γενικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι (εκτος απο ελεγχο στην αντισταση αν αργει να ζεστανει και το ανοδιο )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ