Συνδεση τζακιου με buffer

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126091 από dark clown
Απαντήθηκε από dark clown στο θέμα Συνδεση τζακιου με buffer
κυριε kosmidi 80 εχω γραψει οτι για να ασφαλισω την σερμπαντινα ηλιακης υποβοηθησης θα την συνδεσω με ανοιχτο δοχειο πληρωσης!δεν μπορω να καταλαβω που γινομαι επικυνδινος?ακομα και στο τζακολεβητα δεν εχω ανεξελεκτη καυση, αλλα ελεγχομενη σε ενα βαθμο με τα 2 ταμπερ εισαγωγης -εξαγωγης + πραγματικη ενδειξη με κυαθιο εντος του boiler του τζακιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126096 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συνδεση τζακιου με buffer
dark clown
τα ασφαλιστικα δεν ειναι για να παιζουμε ,,,αλλα για την κακη στιγμη
κι εσυ αυτο κανεις
δεν καταλαβαινω την εμμονη σου με την σερπατινα
η για ποιο λογο θες να απομονωσεις τ δυο κυκλωματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126101 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συνδεση τζακιου με buffer
Αρα στην καλυτερη των περιπτωσεων εσυ θα καις ξυλα για να βραζει επανω το δοχειο, να αναπληρωνεις συνεχεια καινουργια νερα και να σαπισεις μια ωρα αρχιτερα το καζανι σου? Αν κολησει ο κυκλοφορητης και μην εχοντας εστω καποια λιτρα να αντιδρασεις η φυσικη κυκλοφορια, σε ποση ωρα φανταζεσαι οτι θα σκασει η σερμπαντινα (στη καλυτερη περιπτωση) η κανας σωληνας η σκασει το καζανι(χειροτερη περιπτωση)?

Τι εννοεις ελενχεις? Δηλαδη αν σου πω γυρνα τα νερα στους 62 βαθμους μου λες οτι δεν θα τους ξεπερασεις με οσα καυσοξυλα και να εχει το τζακι σου μεσα? Μου λες επισης οτι αν κλεισεις τα κλαπε θα σβησει εντελως η φωτια και δεν θα συνεχισει να ανεβαινει η θερμοκρασια του νερου?

Μην σκεφτεσαι να κανεις πραγματα που δεν στεκουν, δεν θα αποδοσουν και ειναι επικυνδινα στο ξαναλεω!

Δες οσες σελιδες θελεις απο ξυλολεβητες, κανενας κατασκευαστης ΔΕΝ σου επιτρεπει η προτινει αν θες να συνδεσεις με τον τροπο που λες!

ΚΑΙ το ολο θεμα σου ειναι οι κρυες επιστροφες? Μα βαλε μια τριοδη με ενα 100αρικο και ξεμπερδεψες!



ΑΛΛΑ ας θεωρισουμε οτι το κανεις οπως λες και δεν εχεις θεμα ασφαλειας! Περιμενεις απο μια σερμπαντινα να ζεστανεις 1000λτ νερο και αυτη η σερμπαντινα να υπερνικα και τις απωλειες που εχει το δικτυο + τα σωματα σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126119 από dark clown
Απαντήθηκε από dark clown στο θέμα Συνδεση τζακιου με buffer
Αρα στην καλυτερη των περιπτωσεων εσυ θα καις ξυλα για να βραζει επανω το δοχειο, να αναπληρωνεις συνεχεια καινουργια νερα και να σαπισεις μια ωρα αρχιτερα το καζανι σου? [/b][/b]
αυτο το φαινομενο συμβαινει οταν το νερο ξεπερασει τους 90 βαθμοθς που ειναι και ο βρασμος του νερου.δεν νομιζω να πηγαινω τον τζακολεβητα γκαζωτω με θερμοκρασιες στον ηλεκτρονικο θερμοστατη 90 ++++..
Αν κολησει ο κυκλοφορητης και μην εχοντας εστω καποια λιτρα να αντιδρασεις η φυσικη κυκλοφορια, σε ποση ωρα φανταζεσαι οτι θα σκασει η σερμπαντινα (στη καλυτερη περιπτωση) η κανας σωληνας η σκασει το καζανι(χειροτερη περιπτωση)?ο ρολος του ανοιχτου δοχειου δεν ειναι αυτος για να μην εχω σκασιματα???εφοσον ο κυκλοφορητης θα ειναι συνδεμενος μετα την εκτονωση.
Τι εννοεις ελενχεις? Δηλαδη αν σου πω γυρνα τα νερα στους 62 βαθμους μου λες οτι δεν θα τους ξεπερασεις με οσα καυσοξυλα και να εχει το τζακι σου μεσα? Μου λες επισης οτι αν κλεισεις τα κλαπε θα σβησει εντελως η φωτια και δεν θα συνεχισει να ανεβαινει η θερμοκρασια του νερου?
ειπα οτι σε καποιο βαθμο θα εχω το ελεγχο αφου το τζακι μου δινει αυτη την δυνατοτητα με τα 2 κλαπετα και την πορτα.οχι βεβαια ακριβειας.
ΚΑΙ το ολο θεμα σου ειναι οι κρυες επιστροφες? Μα βαλε μια τριοδη με ενα 100αρικο και ξεμπερδεψες!
δεν νομιζω οτι ξεμπερδεψα γιατι τωρα την πεταξα.
ΑΛΛΑ ας θεωρισουμε οτι το κανεις οπως λες και δεν εχεις θεμα ασφαλειας! Περιμενεις απο μια σερμπαντινα να ζεστανεις 1000λτ νερο και αυτη η σερμπαντινα να υπερνικα και τις απωλειες που εχει το δικτυο + τα σωματα σου?
γιατι οχι?60-70 βαθμοι στο buffer τους φτανω με 2 συλλεκτες ηλιακους που εχω και οχι παντα με ηλιοφανεια φαντασου ο τζακολεβητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126124 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Συνδεση τζακιου με buffer
Συμφωνω με τον Θοδωρη...ειναι επικινδυνο θεμα και πρεπει περα απο τις προσεκτικα δοσμενες συμβουλες απο μας... την πληρη κατανοηση και αυτου που διαβαζει.

Προσωπικα τα περισσοτερα υδραυλικα τζακια που συνδεθηκαν με δοχειο αδρανειας, συνδεθηκαν με κλειστο δοχειο και στο ιδιο κυκλωμα...οχι σε σερπαντινα.

Υπαρχουν κι αλλοι τροποι συνδεσης βεβαια...ανοιχτο δοχειο για τζακι και πλακοειδη εναλλακτη πριν το δοχειο...κλειστο δοχειο για σωματα δοχειο αδρανειας κτλ...ειναι ομως μεγαλο θεμα και δεν θελω να επεκταθω...ας πιασουμε μια περιπτωση μονο με κλειστο δοχειο και ενα κυκλωμα :)

Τα ασφαλιστικα πανω στο τζακι ειναι θερμοστατικη βαλβιδα 90 βαθμων, και απλη πιεσεως με αποχετευση εκτος σπιτιου...μπορουν να ειναι και διπλες.

Αν δεν εχουμε γαματο πληρωτη πχ gallefi ωστε να συμπληρωσει ξανα με νερα το κυκλωμα δεν κανουμε τιποτα..οπως επισης δεν κανουμε τιποτα αν δεν εχουμε δικτυο υδρευσης (υπαρχουν καποιοι σε χωρια με γεωτρησεις)...χωρις ρευμα δεν εχουμε νερο αρα και η γεωτρηση ειναι αχρηστη.

Σε σημειο αμεσως μετα την εξοδο των ζεστων απο το τζακι προς αδρανειας μπαινει απαραιτητως θερμομετρο...ειναι ζωτικης σημασιας για την ασφαλη λειτουργια του τζακιου καθε στιγμη να γνωριζουμε ποια ειναι η θερμοκρασια του νερου.

Αν δεν γνωριζουμε την θερμοκρασια των νερων και αυτη ειναι πχ 80 βαθμοι κανουμε εγκλημα αν φουλαρουμε το τζακι με ξυλα...γι αυτο σε καποιο σημειο στην προσοψη του τζακιου απαραιτητα θερμομετρο.

Στην ιδια θεση που θα μπει το θερμομετρο βαζουμε και εναν εμβαπτιζομενο θερμοστατη...με δυο σταυρους κουμπωνουν ολα μαζι με ευκολια...ο υδροστατης χρειαζεται ωστε μολις τα νερα πιασουν τους 50 βαθμους στο τζακι να ενεργοποιηθει ο κυκλοφορητης και να στειλει νερα στο δοχειο.
Τα παραπανω πρεπει να εχουν προσβασιμη θυριδα ωστε να ειναι εφικτη μια επισκευη η αντικατασταση.

Επισης σε αυτες τις περιπτωσεις ο κυκλοφορητης καλο ειναι να ειναι τοποθετημενος στην επιστροφη...οχι εντος του τζακιου...πανω στο δοχειο αδρανειας ωστε να ελεγχεται...ο λογος ειναι οτι η επιστροφη παντα εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες κατα 20 βαθμους περιπου...σε περιπτωση στραβης δεν θα παθει τιποτα.

Ολα τα παραπανω παντα προτεινω στους πελατες μου να ειναι συνδεδεμενα με μια πολυ μικρη γεννητρια, ωστε σε περιπτωση διακοπης να μπει μπροστα απο τον χρηστη και οι κυκλοφορητες να συνεχισουν την αποθερμανση του τζακιου - δοχειου αδρανειας... ΠΡΟΣΟΧΗ... η γεννητρια θα αναψει αφου ηδη εχουμε κλεισει ταυτοχρονα την παροχη ρευματος της ΔΕΗ (χρειαζεται πινακακι με ασφαλειες), ωστε ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ.

Παρακαλω πολυ οποιος δεν εχει καταλαβει κατι απο τα παραπανω να μην επιχειρησει να τα εφαρμοσει..ελλοχευουν κινδυνοι και ειναι προφανεις.
ΥΓ. Καποια στιγμη θα ανεβασω φωτογραφιες που να δειχνουν τουλαχιστον συνδεσεις γυρω απο το δοχειο αδρανειας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126126 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συνδεση τζακιου με buffer
Ολες σου οι απαντησεις, δειχνουν οτι δεν εχεις επαφη με το αντικειμενο αλλα ουτε αντιλαμβανεσαι την δυναμη του ατμου!
Ενταξει μπραβο σου προχωρα! Αυτο δεν Θελεις να ακουσεις?

:lol: Αφου τα ηλιακα πιανουν 70 βαθμους τα νερα στο μπαφερ, το τζακι τι το θελεις???? :lol:

Θα μας τρελανεις εντελως, ακου 70 τα ηλιακα?!


Εγω σταματω εδω να σου γραφω... καλα ξεμπερδεματα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ