Μουτζουρα από καμιναδα Invicta Grande Vision 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124641 από ΠΑΝΟΣ Π
Καλησπερα και Χρονια Πολλα. Τοποθετησα το παραπανω τζακι και ειμαι πολύ ευχαριστημενος με την αποδοση το. Το μονο προβλημα που εχω είναι ότι βγαζει από την καμιναδα πολύ μουτζουρα (σαν καμενη εφημεριδα) και εχω προβλημα με το γείτονα. Καιω ελια και λιγο πευκο. Η καμιναδα είναι είναι λεια και το υψος της είναι περιπου 5 μετρα. Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορει να ευθύνεται και τη μπορω να κανω για να λυθει το προβλημα??
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124655 από degeor
Πάνο, ο κουμπάρος μου έχει ένα τζάκι Regal με διπλή καμινάδα περίπου 5,5μ χωρίς εναλλάκτη και έχει το ίδιο πρόβλημα μ΄εσένα. Γίνονται επικαθήσεις στο καπέλο και κάποιες στιγμές ξεκολλάνε και πέφτουν σαν καμένη εφημερίδα όπως περιέγραψες, προσωρινή λύση έχει βρει με το να βγάζει το καπέλο ανά κάποιες μέρες και να το καθαρίζει. Αναμένω και εγώ μ΄εσένα, στο τι απαντήσεις αλλά και προτάσεις για λύση θα δωθούν. Μήπως έχεις αμόνωτη καμινάδα σε εξωτερικό χώρο;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΟΣ Π

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124657 από liakjim
Συνδιασμός : ίσως υγρά ξύλα + πεύκο (ακατάλληλο) + εναλλάκτης που κάνει υγροποιήσεις.

Δοκίμασε τα εξής :
κάψιμο μπρικέτα
και/ή
πιο μικρό το μέγεθος των ξύλων που καις
και/ή
μείωση του αέρα στον εναλλάκτη

και δες ποιο θα φέρει βελτίωση.

Υπόψην στο δικό μου με full φλόγα και στην καμινάδα δεν βλέπω τίποτα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124728 από ΠΑΝΟΣ Π

liakjim έγραψε: Συνδιασμός : ίσως υγρά ξύλα + πεύκο (ακατάλληλο) + εναλλάκτης που κάνει υγροποιήσεις.

Δοκίμασε τα εξής :
κάψιμο μπρικέτα
και/ή
πιο μικρό το μέγεθος των ξύλων που καις
και/ή
μείωση του αέρα στον εναλλάκτη

και δες ποιο θα φέρει βελτίωση.

Υπόψην στο δικό μου με full φλόγα και στην καμινάδα δεν βλέπω τίποτα.


Καλησπερα. σε ευχαριστω για την απαντηση. για να μιωσω τον αερα στον εναλλακτη πως θα το κανω??? θα δωσω λιγοτερο αερα στο τζακι?? για τα ξυλα εχω να σου πω οτι η ελια ειναι περσινή ενώ το πευκο φετινο. Το μεγεθος στα ξυλα είναι λιγο μεγαλο. Αυριο σκεφτομαι να βγαλο το καπελο να το καθαρισω και από μεσα να βαλω μια σιτα. Μπορω να το κανω αυτό για να περιορισω το να βγαίνουν μαυρα μικρα κομματακια και να το καθαριζω τακτικα ή θα εχω κανενα άλλο προβλημα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124730 από ΠΑΝΟΣ Π

degeor έγραψε: Πάνο, ο κουμπάρος μου έχει ένα τζάκι Regal με διπλή καμινάδα περίπου 5,5μ χωρίς εναλλάκτη και έχει το ίδιο πρόβλημα μ΄εσένα. Γίνονται επικαθήσεις στο καπέλο και κάποιες στιγμές ξεκολλάνε και πέφτουν σαν καμένη εφημερίδα όπως περιέγραψες, προσωρινή λύση έχει βρει με το να βγάζει το καπέλο ανά κάποιες μέρες και να το καθαρίζει. Αναμένω και εγώ μ΄εσένα, στο τι απαντήσεις αλλά και προτάσεις για λύση θα δωθούν. Μήπως έχεις αμόνωτη καμινάδα σε εξωτερικό χώρο;


σε ευχαριστω για την απαντηση σου. ευχομαι να βρεθει λυση για μενα οποτε να βοηθηθει και ο κουμπαρος σου. η καμιναδα ειναι ανονωτη περιπου για μισο μετρο. παιζει αυτο ρολο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124744 από GeoTa

ΠΑΝΟΣ Π έγραψε: για τα ξυλα εχω να σου πω οτι η ελια ειναι περσινή ενώ το πευκο φετινο. Το μεγεθος στα ξυλα είναι λιγο μεγαλο. Αυριο σκεφτομαι να βγαλο το καπελο να το καθαρισω και από μεσα να βαλω μια σιτα. Μπορω να το κανω αυτό για να περιορισω το να βγαίνουν μαυρα μικρα κομματακια και να το καθαριζω τακτικα ή θα εχω κανενα άλλο προβλημα??


Φίλε το πεύκο νομίζω δεν ενδείκνυται για τζάκι. Επίσης αν βάλεις σιτα πρόσεχε μη μπουκώσει και δεν βαίνουν τα καυσαέρια (παθών)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ