Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122588 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
tas, κλείνεις τελείως τον εξωτερικό αέρα; Γιατί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122593 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Για οικονομία.
Γενικά, τον αέρα τον έχω ανοικτό μόνο με μεσέ που δεν καίγεται αλλιώς. Με μπρικέτες, οξυά και γαύρο, είναι κλειστός.
Μήπως έχεις υψηλό ελκυσμό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122597 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Ναι, έχω καμινάδα Φ200 ύψους 13 περίπου μέτρα. Ευτυχώς έχω βάλει κλαπέ χειροκίνητο, και προσπαθώ να βρώ τη βέλτιστη θέση του. Οι μπρικέτες μου σταματούν καίγονται βγάζοντας φλόγα στη μισή ώρα και μετά μένει να καεί η καρβουνιά τους. Πάντως από ότι αντιλαμβάνομαι πρέπει πειραματιστώ και άλλο όσον αφορά το κλείσιμο του κλαπέ (να το κλείσω και άλλο) καθώς και την εισαγωγή του εσωτερικού αέρα. Το κλαπέ το είχα σε αυτή τη θέση γιατί παρατήρησα ότι άν το κλείσω κι' άλλο μαυρίζει λίγο περισσότερο το τζάμι του τζακιού. Στο Ιnvicta ο εξωτερικός αέρας διέρχεται μέσα από τη φούσκα και αναπληρώνει τον αέρα που καταναλώνεται κατά την καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122864 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Καλημερα. Εγω δε χρησιμοποιώ μπρικεττες αλλα ξύλα. Στο ποστ παρακάτω (το οποίο το εκανα πριν 1 χρονο) ειναι τα συμπεράσματά μου

GeoTa έγραψε: Στο ζουμί τωρα για να δουμε τι ψαρια πιάνουμε... :)

Στοιχεία κατοικίας : 400 μέτρα υψόμετρο έξω από Θεσσαλονίκη
2όροφη κατοικία του ’78 χωρίς μόνωση στην τοιχοποιία. Εκτεθειμένο από Βορρά, Ανατολή και Νότο.
Στα συν ότι ο όροφος που είναι το σελενικ είναι μεταξυ 2 ορόφων. Επίσης έχει κουφώματα συνθετικά 10ετίας αρκετά καλά.
Ο όροφος που είναι το σελένικ φαίνεται στο σχέδιο παρακάτω




55 τμ ο ενιαίος χώρος + εσωτερική σκάλα προς σοφίτα (70τμ η σοφίτα με τρελές απώλειες)
Δ1 : 12τμ
Δ2+Δ3 : 18 τμ μαζί
Σημείο μέτρησης: το μπλε αστέρι

Άναψα το τζάκι σημερα στις 07:30 με εξωτερική -2 βαθμους. Το τελευταίο ξύλο το έβαλα στις 19:00. Πιο αναλυτικά




Σημειώσεις
α)Από τις 14:00 έως τις 17:00 το θερμόμετρο μεταφέρθηκε 1 ,5 μέτρο ακόμα πιο μακριά από το αρχικό σημείο μετρήσεων
β)Όταν λέω συντήρηση εννοώ γρίλια μισάνοιχτη ή τελείως κλειστή. Βέβαια για μικρά διαστήματα όταν έβλεπα ότι έπεφτε η φλογα και η ζεστη, το ψιλογκάζωνα λίγο
γ)Μέχρι τώρα που γράφω 22:40 η θερμοκρασία ειναι στους 22,7οC

Θερμοκρασίες στα άλλα δωμάτια:

Δ1: 1,5-2 οC παρακάτω από τις αναγραφόμενες στον πίνακα
Δ2+Δ3 : 2-2,5 οC παρακάτω από τις αναγραφόμενες στον πίνακα

Συμπεράσματα έως τώρα:

Έχω αρκετή και ικανοποιητική ζέστη (με 21-23 είμαι καλά παραπάνω μου προκαλεί δυσφορία)

Αρκετό μέρος της ζέστης ανεβαίνει προς τη σοφίτα. Πέρσι η σοφίτα ήταν πάγος, φέτος βλέπω ότι χωρίς αναμμένη τη ξυλόσομπά μου έχω κάποια ζεστούλα

Η σκόνη στο σπίτι έχει μειωθεί πάρα πολύ σε σχέση με πέρσι πάντα

Η κατανάλωση ξύλων σε σχέση με το περσινό μαντεμένιο μου τζάκι έχει πέσει στο μισό μη πω και παραπάνω (ίσως το σημαντικότερο όλων)

Σε γενικές γραμμές ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Περίμενα να σφίξει το κρύο για να δω τις επιδόσεις του. Αυτό που με εντυπωσιάζει -το ξαναγράφω-είναι μικρή κατανάλωση ξύλων με ταυτόχρονη πολύ ζέστη


Φέτος έκανα κάποιες βελτιώσεις στο θερμοθάλαμο και έχω +1 βαθμό περίπου...Στα 3 μετρα απο το τζάκι έχω 25βαθμους. Να σημειώσω ότι υπάρχουν και δοκάρια κοντά στο τζάκι που εμποδίζουν τη γρηγορότερη και καλυτερη μοιρασια της ζέστης. Το μπλε αστερι ειναι στα 5 μέτρα απο το τζάκι πριν την εσωτερική σκάλα

Ελπίζω να βοήθησα
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ